Jedynie prawda jest ciekawa


Zięć Trumpa: nie byłem w zmowie z Rosją

24.07.2017

Jared Kushner, zięć prezydenta USA Donalda Trumpa, oświadczył w poniedziałek, że "nie był w zmowie" z Rosją i w czasie kampanii wyborczej w 2016 r. i w okresie zmiany administracji w Białym Domu miał może cztery spotkania z rosyjskimi urzędnikami.


Kushner, który jest jednym z najbardziej zaufanych doradców Trumpa, wydał pisemne oświadczenie przed zaplanowanym na poniedziałek przesłuchaniem w senackiej komisji ds. wywiadu. We wtorek ma z kolei stanąć przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów. Za zamkniętymi drzwiami będzie odpowiadał - jak się oczekuje - na pytania dotyczące podejrzeń, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

- Nie byłem w zmowie ani nie znam nikogo z kampanii (prezydenta Trumpa - PAP), kto byłby w zmowie z jakimkolwiek zagranicznym rządem - oświadczył zięć prezydenta. - Nie miałem nieodpowiednich kontaktów. Nie korzystałem z rosyjskich funduszy, by finansować moją działalność biznesową w prywatnym sektorze - dodał.

Jak pisze agencja Reutera, członkowie obu komisji chcą również pytać Kushnera o spotkanie z czerwca 2016 r. z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która wcześniej miała obiecywać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton, demokratyczną rywalkę Trumpa w wyborach.

Oprócz Kushnera brali w nim udział najstarszy syn prezydenta Donald Trump jr. i ówczesny szef kampanii prezydenckiej Paul Manafort. Kushner jednak ocenił, że spotkanie to było "stratą czasu". Jak mówił, po ok. 10 minutach rozmowy napisał maila do asystenta, by zadzwonił do niego na komórkę, przez co Kushner miał mieć wymówkę, by wyjść ze spotkania.

W poniedziałkowym oświadczeniu zięć prezydenta podkreślił również, że wypełniony przez niego formularz w celu uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa, w którym nie wymienił kontaktów z ówczesnym ambasadorem Rosji w USA Siergiejem Kislakiem, był przez pomyłkę wysłany za wcześnie i w wersji tej nie były ujęte żadne zagraniczne kontakty, nie tylko te z Rosjanami. Certyfikat ten pozwala na dostęp do ściśle tajnych materiałów rządowych.

Według mediów w grudniu 2016 roku, po wygranej Trumpa w wyborach, a przed jego zaprzysiężeniem, Kushner uczestniczył w spotkaniu z Kislakiem w sprawie ustanowienia nieoficjalnego kanału komunikacji w celu omawiania m.in. spraw związanych z wojną w Syrii. Przesłuchania w komisjach mają prawdopodobnie dotyczyć także tych kontaktów oraz spotkań Kushnera z rosyjskimi urzędnikami i biznesmenami z czasów kampanii i przed zaprzysiężeniem Trumpa.

26 lipca przed komisją senacką ds. wymiaru sprawiedliwości w sprawie tzw. afery rosyjskiej mają zeznawać Donald Trump jr i Paul Manafort.

PAP/Chairman of the Joint Chiefs of Staff(Flickr)

Warto poczytać

 1. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 2. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 3. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 4. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 5. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 6. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook