Jedynie prawda jest ciekawa


Zgoda na seks poprzez aplikację? To nie fabuła serialu science-fiction, a nowe prawo

02.07.2018
libra-szwecja-2072018
Zgoda na seks poprzez aplikację? To nie fabuła serialu science-fiction, a nowe prawo

Zgoda na seks tylko na podstawie umowy, z podpisami obydwóch osób, udostępnionej za pomocą specjalnej aplikacji? Brzmi jak fabuła jednego z odcinków serialu „Black Mirror”. Tyle, że nie jest to wymysłem scenarzystów Netlfixa, a szwedzkich rządzących oraz prawników.

„Libra” – to nowa aplikacja, która w skandynawskim państwie wywołała sporo kontrowersji. Co w niej takiego szokującego? Otóż ma ona służyć jako wsparcie dla nowych przepisów dotyczących tzw. prawa zgody na seks. To wsparcie ma polegać następująco: podczas nastrojowej atmosfery, kiedy para znajdująca się w sypialni zaczyna się całować, nagle jedna z nich wyciąga telefon, odpala aplikację i klika zgodę „tak, chcę” i dopiero wtedy można przejść do dalszych czynności. Niezależnie od tego czy para jest małżeństwem czy też spotykają się dopiero od miesiąca – zgoda ma być wyraźna, werbalna lub za pomocą gestykulacji. Bierna postawa nie ma być rozumiana jako „milcząca zgoda”. Dokładnie tego wymaga nowe szwedzkie prawo. Każdy inny przypadek będzie traktowany jako zgwałcenie.

Oznacza to, że akt seksualny będzie traktowany jako umowa. Obywatele tego państwa nie kryją drwin z powodu absurdalnego pomysłu, wysyłając swoje skargi do szwedzkich sądów dotyczące nowych przepisów oraz aplikacji „Libra”. Częstym pytaniem jest a co jeśli partner zmieni zdanie? Czy nie jest to naruszenie umowy?

Sama nowelizacja prawa ma być odpowiedzią na akcję #MeToo, w trakcie której wiele kobiet publikowało swoje historie o tym, jak stały się ofiarami molestowania. Feministyczny rząd skandynawskiego państwa zapewnia, że nowe przepisy będą z czasem powszechnie zaakceptowane i ludziom ciężko będzie powrócić do starego systemu. Pytanie tylko, czy nie poszło to za daleko?

JD/ welt.de

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 6. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook