Jedynie prawda jest ciekawa


Zdewastowano pomnik UPA na Ukrainie! Został pomalowany na biało-czerwono

14.02.2018
Charkowpomnik
Zdewastowano pomnik UPA na Ukrainie! Został pomalowany na biało-czerwono

Prowokacja? Znajdujący się w Charkowie monument ostał pomalowany we wtorek w południe. Internauci ogłosili już zbiórkę na odnowienie pomnika "ukochanych Wojowników Ukraińskiej Armii Powstańczej".

- Nieznani sprawcy pomalowali ten obiekt, znajdujący się w centrum miasta, w parku „Młodzieżowym”, w pasy przy użyciu białej i czerwonej farby, na wzór polskiej flagi. Ponadto, płyta granitowa pomnika została uszkodzona i stąd uznano, że wymaga on renowacji - czytamy na portalu kresy.pl Sprawców poszukuje już policja.

Portal przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy ten właśnie pomnik zostaje zdewastowany. 

W 2013 roku został usunięty za pomocą koparki, a na jego miejscu nacjonalistyczni aktywiści postawili metalowy krzyż, który również został usunięty. W 2014 roku pomnik zniszczono za pomocą... materiałów wybuchowych, a następnie został on odbudowany. Jesienią ubiegłego roku został on oblany czerwoną farbą i wyczyszczony dopiero niedawno dzięki publicznej zbiórce w internecie. 

Pomnik został postawiony w 1992 roku, pierwotnie w formie kamienia pamiątkowego. 

Portal 112.ua zwrócił uwagę na to, że wydarzenie zbiegło się w czasie z przyjęciem przez Senat RP nowelizacji ustawy o IPN, która kryminalizuje zaprzeczanie ukraińskim zbrodniom przeciwko Polakom podczas II Wojny Światowej. 

Na profilu "Ukraiński Charków" na Facebooku została już uruchomiona zbiórka na odnowienie pomnika "ukochanych Wojowników Ukraińskiej Armii Powstańczej"

kh/kresy.pl/112.ua
Fot: FB/openkharkiv

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook