Jedynie prawda jest ciekawa


Zatrzymano sponsora dżihadystów! Bogacz z Danii miał wspierać wyjazdy bojowników do Syrii

23.06.2017

Hiszpańska policja zatrzymała Marokańczyka, który według śledczych jest jednym ze sponsorów organizacji radykalnego islamu. Siatka, do której należał mężczyzna, miała finansować propagowanie dżihadyzmu i wspierać wyjazdy bojowników do Syrii.

Jak ujawnił w piątek hiszpański resort spraw wewnętrznych, zatrzymanie w graniczącej z Marokiem Melilli Marokańczyka, który przelewał znaczne sumy na konta sympatyków radykalnego islamu, potwierdza tezę o istnieniu organizacji finansującej dżihadystów. Miała ona wspierać radykalnych muzułmanów w Hiszpanii i Afryce Północnej.

Według MSW 40-letni mężczyzna posiada duńskie obywatelstwo. "Jest on podejrzany o powiązania z siatką finansująca dżihadystów i wysyłanie do Syrii bojowników dla Państwa Islamskiego oraz Al-Kaidy" - podał resort.

Z dochodzenia wynika, że zatrzymany Marokańczyk to jeden z członków organizacji, która wspierała finansowo grupy muzułmańskich radykałów poprzez duńskie spółki.

Jak przypomniało MSW, prowadzonych jest obecnie kilka śledztw dotyczących finansowania grup dżihadystycznych przez kilku mieszkańców Melilli, piastujących ważne stanowiska w duńskich firmach. Pierwsze podejrzenia związane z istnieniem siatki sponsorów radykalnego islamu pojawiły się w 2012 roku.

W połowie czerwca MSW Hiszpanii ujawniło, że w tygodniu eliminuje się średnio jedną komórkę dżihadystyczną działającą na terenie kraju. Co druga z nich rozbijana jest w efekcie infiltrowania przez służby grup radykalnych islamistów.

Resort poinformował także, iż od początku 2016 roku policja przeprowadza tzw. aresztowania prewencyjne sympatyków dżihadyzmu. Z wyjaśnień ministerstwa wynika, że są one konsekwencją zeszłorocznych ataków terrorystycznych we Francji. Działania obrane przez hiszpańskie służby mają na celu kontrolowanie lub zatrzymywanie osób powiązanych ze światem radykalnego islamu.

MSW Hiszpanii szacuje, że w zakładach karnych na terenie kraju przebywają obecnie 254 osoby podejrzane lub skazane prawomocnie za przynależność do którejś z islamskich organizacji terrorystycznych. Od czerwca 2015 roku, kiedy w Hiszpanii wprowadzono czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia zamachami terrorystycznymi, zatrzymano w kraju 164 dżihadystów.

W środę ujęto w Madrycie trzech Marokańczyków podejrzanych o przynależność do radykalnej organizacji islamskiej. Jeden z nich, którego policja określiła jako "wyjątkowo niebezpiecznego" członka Państwa Islamskiego, posiadał podręczniki dla terrorystów.

Marcin Zatyka


Fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook