Jedynie prawda jest ciekawa


Zatrzymano sponsora dżihadystów! Bogacz z Danii miał wspierać wyjazdy bojowników do Syrii

23.06.2017

Hiszpańska policja zatrzymała Marokańczyka, który według śledczych jest jednym ze sponsorów organizacji radykalnego islamu. Siatka, do której należał mężczyzna, miała finansować propagowanie dżihadyzmu i wspierać wyjazdy bojowników do Syrii.

Jak ujawnił w piątek hiszpański resort spraw wewnętrznych, zatrzymanie w graniczącej z Marokiem Melilli Marokańczyka, który przelewał znaczne sumy na konta sympatyków radykalnego islamu, potwierdza tezę o istnieniu organizacji finansującej dżihadystów. Miała ona wspierać radykalnych muzułmanów w Hiszpanii i Afryce Północnej.

Według MSW 40-letni mężczyzna posiada duńskie obywatelstwo. "Jest on podejrzany o powiązania z siatką finansująca dżihadystów i wysyłanie do Syrii bojowników dla Państwa Islamskiego oraz Al-Kaidy" - podał resort.

Z dochodzenia wynika, że zatrzymany Marokańczyk to jeden z członków organizacji, która wspierała finansowo grupy muzułmańskich radykałów poprzez duńskie spółki.

Jak przypomniało MSW, prowadzonych jest obecnie kilka śledztw dotyczących finansowania grup dżihadystycznych przez kilku mieszkańców Melilli, piastujących ważne stanowiska w duńskich firmach. Pierwsze podejrzenia związane z istnieniem siatki sponsorów radykalnego islamu pojawiły się w 2012 roku.

W połowie czerwca MSW Hiszpanii ujawniło, że w tygodniu eliminuje się średnio jedną komórkę dżihadystyczną działającą na terenie kraju. Co druga z nich rozbijana jest w efekcie infiltrowania przez służby grup radykalnych islamistów.

Resort poinformował także, iż od początku 2016 roku policja przeprowadza tzw. aresztowania prewencyjne sympatyków dżihadyzmu. Z wyjaśnień ministerstwa wynika, że są one konsekwencją zeszłorocznych ataków terrorystycznych we Francji. Działania obrane przez hiszpańskie służby mają na celu kontrolowanie lub zatrzymywanie osób powiązanych ze światem radykalnego islamu.

MSW Hiszpanii szacuje, że w zakładach karnych na terenie kraju przebywają obecnie 254 osoby podejrzane lub skazane prawomocnie za przynależność do którejś z islamskich organizacji terrorystycznych. Od czerwca 2015 roku, kiedy w Hiszpanii wprowadzono czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia zamachami terrorystycznymi, zatrzymano w kraju 164 dżihadystów.

W środę ujęto w Madrycie trzech Marokańczyków podejrzanych o przynależność do radykalnej organizacji islamskiej. Jeden z nich, którego policja określiła jako "wyjątkowo niebezpiecznego" członka Państwa Islamskiego, posiadał podręczniki dla terrorystów.

Marcin Zatyka


Fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook