Jedynie prawda jest ciekawa


Zatrzymania po demonstracji w Berlinie

02.05.2017

Podczas zorganizowanego w poniedziałek przez środowiska skrajnie lewicowe Rewolucyjnego Pierwszego Maja" w Berlinie policja zatrzymała 40 najbardziej agresywnych demonstrantów - poinformował wieczorem szef berlińskiej policji Klaus Kandt.

Przez dzielnicę Kreuzberg w zachodniej części Berlina przeszło ponad 8 tys. osób. Uczestnicy pochodu rzucali w policjantów butelkami, odpalali race i świece dymne, a także rzucali w tłum petardy - podały niemieckie media. Niektórzy demonstranci mieli zasłonięte twarze. Policja użyła gazu pieprzowego przeciwko osobom, które zaatakowały funkcjonariuszy drzewcami od transparentów. Kilku policjantów odniosło obrażenia. Agencja dpa pisze o "panującej chwilami agresywnej atmosferze". Organizatorzy "Rewolucyjnego Pierwszego Maja" nie zgłosili wcześniej demonstracji. Pomimo to władze stolicy Niemiec nie zakazały pochodu. 

Media podały, że demonstranci zaatakowali polityka SPD i deputowanego do regionalnego parlamentu Berlina, Toma Schreibera. Socjaldemokrata nie odniósł obrażeń. Kandt powiedział, że pomimo przepychanek jest zadowolony z przebiegu manifestacji. Taktyka policji, polegająca na deeskalacji wydarzeń i unikania prowokacji, "zdała egzamin" - ocenił szef policji w Berlinie. Porządku w Berlinie strzegło niemal 5,5 tys. policjantów. W organizowanym przez władze miasta festynie "Mayday" uczestniczyło 200 tys. osób. Przez cały dzień na Kreuzbergu odbywały się koncerty i konkursy.  

Środowiska skrajnie lewicowe nawiązują swoim pochodem do wydarzeń sprzed 30 lat. 1 maja 1987 roku na Kreuzbergu w Berlinie Zachodnim doszło do zamieszek i starć z policją. Tłum splądrował 36 sklepów, w tym supermarket Bolle, który następnie podpalono. Straty oszacowano na 15 mln marek. Podczas trwających do rana zajść obrażenia odniosło 196 policjantów i czterech strażaków. Zniszczono bądź uszkodzono około 100 pojazdów policyjnych, strażackich i pogotowia ratunkowego.   

fot. [PAP/EPA/CARSTEN KOALL]

pc/PAP


PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook