Jedynie prawda jest ciekawa


Zaskoczenie w czeskim rządzie. Premier Sobotka ogłasza dymisję

02.05.2017

Czeski premier Bohuslav Sobotka zapowiedział dziś, że jeszcze w tym tygodniu złoży na ręce prezydenta Milosza Zemana dymisję swego rządu, co uzasadnił rządowym sporem wokół prywatnych spraw majątkowych ministra finansów Andreja Babisza.

Kierujący Czeską Partią Socjaldemokratyczną (CSSD) Sobotka nie wykluczył jednocześnie, że w efekcie ustąpienia rządu zostaną rozpisane przedterminowe wybory. Obecna czteroletnia kadencja czeskiej Izby Poselskiej dobiega końca jesienią bieżącego roku, a w sondażach już od dłuższego czasu zdecydowanie prowadzi kierowany przez Babisza centroprawicowy ruch ANO.

Konflikt z Babiszem rozpoczął się od uchwalonej w ubiegłym roku ustawy, która zakłada, że członkowie rządu nie mogą być właścicielami mediów. Ponadto, wszystkie przedsiębiorstwa, które znajdują się w ich rękach, miałyby zakaz ubiegania się o państwowe dofinansowanie. Z propozycją rządu Sobotki nie zgadzał się koalicjant CSSD ruch ANO. Babisz, który jest właścicielem jednego z największych czeskich dzienników „Mlada fronta Dnes”, starał się zablokować plany rządu. Ustawę ostatecznie przyjęto, co doprowadziło do otwartego konfliktu między Sobotką i szefem ANO. Premier Czech wielokrotnie podkreślał, że dymisja Babisza nie byłaby dobrym krokiem.

Partia ANO jest w koalicji rządowej od 2013 roku. W wyborach parlamentarnych uplasowali się zaraz za CSSD. W koalicyjnym rządzie objęli sześć ministerstw - Babisz został minister finansów i pierwszym wicepremierem. Babiszowi wielokrotnie zarzucano także unikanie płacenia podatków - oficjalnie jednak nie postawiono mu żadnych zarzutów.Teraz w Czechach może dojść do wcześniejszych wyborów. Czteroletnia kadencja parlamentu upływa dopiero za kilka miesięcy. Do decyzji Sobotki nie odniósł się ani prezydent Milos Zeman, ani Andrej Babisz.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 2. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 3. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 4. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 8. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook