Jedynie prawda jest ciekawa


Zaraza tuż przy polskiej granicy. Czy grozi nam epidemia?

21.06.2017

Przy polskiej granicy tyka bomba ekologiczna. Po pożarze na składowisku odpadów pod Lwowem na ulicach miasta zalegają tysiące ton śmieci. Sytuacja robi się coraz bardziej poważna, a sprawą zainteresowało się ministerstwo zdrowia Ukrainy.

Jak podają ukraińskie media, teren na którym zalegają odpady z dnia na dzień staje się coraz bardziej skażony. Według doniesień prasowych, pełniąca obowiązki ministra zdrowia Juliana Suprun obawia się, że we Lwowie może wybuchnąć epidemia cholery lub tyfusu. Zarazie sprzyjają także warunki pogodowe – wysoka temperatura sprawia, że bakterie namnażają się coraz szybciej. Analiza laboratoryjna gleby pobranej w pobliżu składowisk odpadów na Ukrainie, wykazała bardzo wysoki poziom niebezpiecznych drobnoustrojów.

O powadze sytuacji świadczy fakt, że mer miasta Andrij Sadowy nie wyklucza ewakuacji z Lwowa dzieci. W informacji skierowanej do ministerstwa mówi się wręcz o realnym zagrożeniu życia i zdrowia. Głos w sprawie zabrał również premier Ukrainy Włodymyr Hrojsman, który zapowiedział, że przygotowane są specjalne rozwiązania i Lwów nie pozostanie z typ problemem sam. Z kolei rada miasta poprosiła o pomoc administrację prezydencką i sugeruje, żeby ogłosić Lwów strefą objętą katastrofą ekologiczną.

smieciUkraina

Tyle tylko, że jak podkreślają ukraińskie media, Lwów nie jest jedynym miastem, nad jakim wisi widmo zarazy. Do wypadków i pożarów na miejskich składowiskach odpadów dochodziło już w Kijowie, Charkowie, Czernihowie i Połtawie. Media podkreślają, że jeżeli nie zostaną wprowadzone nowe i kompleksowe rozwiązania dotyczące „polityki śmieciowej” i segregacji odpadów, to tylko kwestią czasu jest, kiedy kryzys obejmie cały kraj.

Nam pozostaje mieć nadzieję, że we Lwowie nie wybuchnie zaraza. Zważywszy na dużą migrację ludzi między nami, a naszym wschodnim sąsiadem, groźne bakterie mogą także dotrzeć do Polski. 


fot. youtube.com

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook