Jedynie prawda jest ciekawa


Zaraza tuż przy polskiej granicy. Czy grozi nam epidemia?

21.06.2017

Przy polskiej granicy tyka bomba ekologiczna. Po pożarze na składowisku odpadów pod Lwowem na ulicach miasta zalegają tysiące ton śmieci. Sytuacja robi się coraz bardziej poważna, a sprawą zainteresowało się ministerstwo zdrowia Ukrainy.

Jak podają ukraińskie media, teren na którym zalegają odpady z dnia na dzień staje się coraz bardziej skażony. Według doniesień prasowych, pełniąca obowiązki ministra zdrowia Juliana Suprun obawia się, że we Lwowie może wybuchnąć epidemia cholery lub tyfusu. Zarazie sprzyjają także warunki pogodowe – wysoka temperatura sprawia, że bakterie namnażają się coraz szybciej. Analiza laboratoryjna gleby pobranej w pobliżu składowisk odpadów na Ukrainie, wykazała bardzo wysoki poziom niebezpiecznych drobnoustrojów.

O powadze sytuacji świadczy fakt, że mer miasta Andrij Sadowy nie wyklucza ewakuacji z Lwowa dzieci. W informacji skierowanej do ministerstwa mówi się wręcz o realnym zagrożeniu życia i zdrowia. Głos w sprawie zabrał również premier Ukrainy Włodymyr Hrojsman, który zapowiedział, że przygotowane są specjalne rozwiązania i Lwów nie pozostanie z typ problemem sam. Z kolei rada miasta poprosiła o pomoc administrację prezydencką i sugeruje, żeby ogłosić Lwów strefą objętą katastrofą ekologiczną.

smieciUkraina

Tyle tylko, że jak podkreślają ukraińskie media, Lwów nie jest jedynym miastem, nad jakim wisi widmo zarazy. Do wypadków i pożarów na miejskich składowiskach odpadów dochodziło już w Kijowie, Charkowie, Czernihowie i Połtawie. Media podkreślają, że jeżeli nie zostaną wprowadzone nowe i kompleksowe rozwiązania dotyczące „polityki śmieciowej” i segregacji odpadów, to tylko kwestią czasu jest, kiedy kryzys obejmie cały kraj.

Nam pozostaje mieć nadzieję, że we Lwowie nie wybuchnie zaraza. Zważywszy na dużą migrację ludzi między nami, a naszym wschodnim sąsiadem, groźne bakterie mogą także dotrzeć do Polski. 


fot. youtube.com

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook