Jedynie prawda jest ciekawa


Zaostrzone środki bezpieczeństwa w Lourdes

12.08.2016

Niedawny zamach w Saint-Etienne du Rouvray na ks. Jacquesa Hamela jest powodem do niepokoju w Lourdes, dokąd na uroczystość Wniebowzięcia NMP przybywa pielgrzymka narodowa Francuzów, dla których 15 sierpnia odprawiana jest wielka Msza św. Media, m.in. dziennik „Le Figaro”, podkreślają, że trzeba zagwarantować bezpieczeństwo dla 30 tys. pielgrzymów, a personel porządkowy nie jest uzbrojony, lecz tylko służy pomocą pątnikom. Dlatego w dniach 11-15 sierpnia sanktuarium jest patrolowane przez żołnierzy armii francuskiej.

Pielgrzymka narodowa ma w tym roku szczególne odświętny charakter, gdyż w odbywa się w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Przewodniczyć jej będzie prymas Galii, kard. Philippe Barbarin. 

Podczas konferencji prasowej 11 sierpnia prefekt departamentu Hautes-Pyrénées, Beatrice Lagarde zaprzeczyła pogłoskom, jakoby pielgrzymka narodowa miała być odwołana. - Uzupełniliśmy jedynie program o koncepcję bezpieczeństwa w reakcji na wcześniejsze wydarzenia - wyjaśniła pani prefekt. 

Ekonom sanktuarium, Thierry Castillo powiedział, że zostanie zredukowana liczba osób dopuszczanych do miejsc świętych. Wprowadzone też są punkty kontroli elektronicznej pielgrzymów, takie jak podczas wizyt papieży w 2004 i 2008 roku. Znacznie wzmocniony też będzie personel komisariatu policji w Lourdes oraz zespołu ochrony. Zlikwidowano kosze na śmieci i zastąpiono je przezroczystymi workami. Wprowadzono zakaz lotów nad miastem, który obejmuje też drony, poinformowała pani prefekt. 

W Lourdes, w pobliżu Groty Massabielskiej, w 1858 r. wiejskiej dziewczynce Bernadetcie Soubirous ukazała się Matka Boża. Do maryjnego sanktuarium przybywają rokrocznie miliony pielgrzymów. W ciągu minionych 150 lat w Lourdes miało miejsce 69 udokumentowanych medycznie cudownych uzdrowień. 


ak/KAI 

[fot. freeimages.com]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook