Jedynie prawda jest ciekawa


Zaostrzone środki bezpieczeństwa w Lourdes

12.08.2016

Niedawny zamach w Saint-Etienne du Rouvray na ks. Jacquesa Hamela jest powodem do niepokoju w Lourdes, dokąd na uroczystość Wniebowzięcia NMP przybywa pielgrzymka narodowa Francuzów, dla których 15 sierpnia odprawiana jest wielka Msza św. Media, m.in. dziennik „Le Figaro”, podkreślają, że trzeba zagwarantować bezpieczeństwo dla 30 tys. pielgrzymów, a personel porządkowy nie jest uzbrojony, lecz tylko służy pomocą pątnikom. Dlatego w dniach 11-15 sierpnia sanktuarium jest patrolowane przez żołnierzy armii francuskiej.

Pielgrzymka narodowa ma w tym roku szczególne odświętny charakter, gdyż w odbywa się w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Przewodniczyć jej będzie prymas Galii, kard. Philippe Barbarin. 

Podczas konferencji prasowej 11 sierpnia prefekt departamentu Hautes-Pyrénées, Beatrice Lagarde zaprzeczyła pogłoskom, jakoby pielgrzymka narodowa miała być odwołana. - Uzupełniliśmy jedynie program o koncepcję bezpieczeństwa w reakcji na wcześniejsze wydarzenia - wyjaśniła pani prefekt. 

Ekonom sanktuarium, Thierry Castillo powiedział, że zostanie zredukowana liczba osób dopuszczanych do miejsc świętych. Wprowadzone też są punkty kontroli elektronicznej pielgrzymów, takie jak podczas wizyt papieży w 2004 i 2008 roku. Znacznie wzmocniony też będzie personel komisariatu policji w Lourdes oraz zespołu ochrony. Zlikwidowano kosze na śmieci i zastąpiono je przezroczystymi workami. Wprowadzono zakaz lotów nad miastem, który obejmuje też drony, poinformowała pani prefekt. 

W Lourdes, w pobliżu Groty Massabielskiej, w 1858 r. wiejskiej dziewczynce Bernadetcie Soubirous ukazała się Matka Boża. Do maryjnego sanktuarium przybywają rokrocznie miliony pielgrzymów. W ciągu minionych 150 lat w Lourdes miało miejsce 69 udokumentowanych medycznie cudownych uzdrowień. 


ak/KAI 

[fot. freeimages.com]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook