Jedynie prawda jest ciekawa


Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

12.12.2017
kongres12122017
Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

Kongresman Franks cieszył się opinią jednego z najbardziej konserwatywnych polityków w Partii Republikańskiej. Powodzenie w polityce nie szło jednak w parzez z życiem prywatnym. Jego żona trzykrotnie poroniła, a kolejne matki, które zgodziły się na oddanie do adopcji swoich dzieci, w ostatni chwili rezygnowały. W końcu rodzina Franksów postanowiła skorzystać z usług surogatki – kobiety, która za pieniądze dała się sztucznie zapłodnić i donosić ciążę. W ten sposób dorobili się bliźniaków, jednak wkrótce doszli do wniosku, że chcą mieć kolejne dziecko. Kolejna surogatka niestety również poroniła. Franks nie ustawał jednak w poszukiwaniach kolejnej matki zastępczej i zaczął szukać jej wśród pracowniczek swojego sztabu.

Wpadka

Dowiedział się o tym jednak Paul Ryan, spiker Izby, który powiedział Franksowi, że ten powinien zrezygnować dla dobra partii. Równocześnie doniósł o całej sprawie Komisji Etyki, a ta w piątek rozpoczęła śledztwo. Franks jednak nie pozwolił im go skończyć – sam ogłosił, że rezygnuje i ujawnił kulisy całej sprawy. Według niego nie zrobił nic złego, nie próbował żadnej z pracownic przekonywać na siłę albo zastraszać, ale ma świadomość, że jego bliska znajomość tematu sprawiła, że stał się nieczuły na pewne kwestie i jego postępowanie w tak delikatnej i osobistej sprawie mogło zostać źle odebrane. Co więcej, przyznaje, że w obecnym klimacie politycznym nie ma szans na wybronienie się przed Komisją, więc wybiera honorowe rozwiązanie.

Jest to już kolejna rezygnacja członka Kongresu w ostatnich dniach. W czwartek swoją rezygnację ogłosił senator Al Franken. Ten były komik był uznawany za wschodzącą gwiazdę Partii Demokratycznej, jednak jego kariera skończyła się, gdy pewna dziennikarka oskarżyła go o molestowanie w trakcie wspólnej trasy dla amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Wkrótce dołączyły do niej kolejne kobiety i chociaż Franken próbował zbagatelizować całą sprawę, to wewnątrzpartyjna presja zmusiła go do złożenia rezygnacji. A 5 grudnia legendarny kongresmen John Conyers, najdłużej zajmujący swoje stanowisko członek Izby Reprezentantów, zrezygnował po tym jak do mediów wyciekły informacje, że w zeszłym roku zapłacił swojej pracownicy za milczenie w sprawie molestowania.

Ilu jeszcze?

Na tym zapewne się nie skończy. Coraz głośniej robi się o Blake'u Farentholdzie, który w Izbie reprezentuje Teksas. Farenthold miał nie tylko zapłacić ofierze molestowania kilkadziesiąt tysięcy dolarów za wycofanie pozwu sądowego, ale miał użyć do tego partyjnych pieniędzy. W jego sprawie dopiero prowadzone jest śledztwo, jednak coraz więcej republikańskich polityków wzywa go do rezygnacji.

Wybory do Izby Reprezentantów i 1/3 Senatu odbędą się na początku listopada przyszłego roku. Obecna fala rezygnacji może jednak oznaczać, że do tego czasu równowaga sił może ulec istotnej zmianie. Tym bardziej, że obie partie nie będą szczędzić sił i środków aby wstawić swoich ludzi na zwolnione miejsca.

Wiktor Młynarz 

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook