Jedynie prawda jest ciekawa


Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

12.12.2017
kongres12122017
Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

Kongresman Franks cieszył się opinią jednego z najbardziej konserwatywnych polityków w Partii Republikańskiej. Powodzenie w polityce nie szło jednak w parzez z życiem prywatnym. Jego żona trzykrotnie poroniła, a kolejne matki, które zgodziły się na oddanie do adopcji swoich dzieci, w ostatni chwili rezygnowały. W końcu rodzina Franksów postanowiła skorzystać z usług surogatki – kobiety, która za pieniądze dała się sztucznie zapłodnić i donosić ciążę. W ten sposób dorobili się bliźniaków, jednak wkrótce doszli do wniosku, że chcą mieć kolejne dziecko. Kolejna surogatka niestety również poroniła. Franks nie ustawał jednak w poszukiwaniach kolejnej matki zastępczej i zaczął szukać jej wśród pracowniczek swojego sztabu.

Wpadka

Dowiedział się o tym jednak Paul Ryan, spiker Izby, który powiedział Franksowi, że ten powinien zrezygnować dla dobra partii. Równocześnie doniósł o całej sprawie Komisji Etyki, a ta w piątek rozpoczęła śledztwo. Franks jednak nie pozwolił im go skończyć – sam ogłosił, że rezygnuje i ujawnił kulisy całej sprawy. Według niego nie zrobił nic złego, nie próbował żadnej z pracownic przekonywać na siłę albo zastraszać, ale ma świadomość, że jego bliska znajomość tematu sprawiła, że stał się nieczuły na pewne kwestie i jego postępowanie w tak delikatnej i osobistej sprawie mogło zostać źle odebrane. Co więcej, przyznaje, że w obecnym klimacie politycznym nie ma szans na wybronienie się przed Komisją, więc wybiera honorowe rozwiązanie.

Jest to już kolejna rezygnacja członka Kongresu w ostatnich dniach. W czwartek swoją rezygnację ogłosił senator Al Franken. Ten były komik był uznawany za wschodzącą gwiazdę Partii Demokratycznej, jednak jego kariera skończyła się, gdy pewna dziennikarka oskarżyła go o molestowanie w trakcie wspólnej trasy dla amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Wkrótce dołączyły do niej kolejne kobiety i chociaż Franken próbował zbagatelizować całą sprawę, to wewnątrzpartyjna presja zmusiła go do złożenia rezygnacji. A 5 grudnia legendarny kongresmen John Conyers, najdłużej zajmujący swoje stanowisko członek Izby Reprezentantów, zrezygnował po tym jak do mediów wyciekły informacje, że w zeszłym roku zapłacił swojej pracownicy za milczenie w sprawie molestowania.

Ilu jeszcze?

Na tym zapewne się nie skończy. Coraz głośniej robi się o Blake'u Farentholdzie, który w Izbie reprezentuje Teksas. Farenthold miał nie tylko zapłacić ofierze molestowania kilkadziesiąt tysięcy dolarów za wycofanie pozwu sądowego, ale miał użyć do tego partyjnych pieniędzy. W jego sprawie dopiero prowadzone jest śledztwo, jednak coraz więcej republikańskich polityków wzywa go do rezygnacji.

Wybory do Izby Reprezentantów i 1/3 Senatu odbędą się na początku listopada przyszłego roku. Obecna fala rezygnacji może jednak oznaczać, że do tego czasu równowaga sił może ulec istotnej zmianie. Tym bardziej, że obie partie nie będą szczędzić sił i środków aby wstawić swoich ludzi na zwolnione miejsca.

Wiktor Młynarz 

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook