Jedynie prawda jest ciekawa


Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

12.12.2017
kongres12122017
Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

Kongresman Franks cieszył się opinią jednego z najbardziej konserwatywnych polityków w Partii Republikańskiej. Powodzenie w polityce nie szło jednak w parzez z życiem prywatnym. Jego żona trzykrotnie poroniła, a kolejne matki, które zgodziły się na oddanie do adopcji swoich dzieci, w ostatni chwili rezygnowały. W końcu rodzina Franksów postanowiła skorzystać z usług surogatki – kobiety, która za pieniądze dała się sztucznie zapłodnić i donosić ciążę. W ten sposób dorobili się bliźniaków, jednak wkrótce doszli do wniosku, że chcą mieć kolejne dziecko. Kolejna surogatka niestety również poroniła. Franks nie ustawał jednak w poszukiwaniach kolejnej matki zastępczej i zaczął szukać jej wśród pracowniczek swojego sztabu.

Wpadka

Dowiedział się o tym jednak Paul Ryan, spiker Izby, który powiedział Franksowi, że ten powinien zrezygnować dla dobra partii. Równocześnie doniósł o całej sprawie Komisji Etyki, a ta w piątek rozpoczęła śledztwo. Franks jednak nie pozwolił im go skończyć – sam ogłosił, że rezygnuje i ujawnił kulisy całej sprawy. Według niego nie zrobił nic złego, nie próbował żadnej z pracownic przekonywać na siłę albo zastraszać, ale ma świadomość, że jego bliska znajomość tematu sprawiła, że stał się nieczuły na pewne kwestie i jego postępowanie w tak delikatnej i osobistej sprawie mogło zostać źle odebrane. Co więcej, przyznaje, że w obecnym klimacie politycznym nie ma szans na wybronienie się przed Komisją, więc wybiera honorowe rozwiązanie.

Jest to już kolejna rezygnacja członka Kongresu w ostatnich dniach. W czwartek swoją rezygnację ogłosił senator Al Franken. Ten były komik był uznawany za wschodzącą gwiazdę Partii Demokratycznej, jednak jego kariera skończyła się, gdy pewna dziennikarka oskarżyła go o molestowanie w trakcie wspólnej trasy dla amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Wkrótce dołączyły do niej kolejne kobiety i chociaż Franken próbował zbagatelizować całą sprawę, to wewnątrzpartyjna presja zmusiła go do złożenia rezygnacji. A 5 grudnia legendarny kongresmen John Conyers, najdłużej zajmujący swoje stanowisko członek Izby Reprezentantów, zrezygnował po tym jak do mediów wyciekły informacje, że w zeszłym roku zapłacił swojej pracownicy za milczenie w sprawie molestowania.

Ilu jeszcze?

Na tym zapewne się nie skończy. Coraz głośniej robi się o Blake'u Farentholdzie, który w Izbie reprezentuje Teksas. Farenthold miał nie tylko zapłacić ofierze molestowania kilkadziesiąt tysięcy dolarów za wycofanie pozwu sądowego, ale miał użyć do tego partyjnych pieniędzy. W jego sprawie dopiero prowadzone jest śledztwo, jednak coraz więcej republikańskich polityków wzywa go do rezygnacji.

Wybory do Izby Reprezentantów i 1/3 Senatu odbędą się na początku listopada przyszłego roku. Obecna fala rezygnacji może jednak oznaczać, że do tego czasu równowaga sił może ulec istotnej zmianie. Tym bardziej, że obie partie nie będą szczędzić sił i środków aby wstawić swoich ludzi na zwolnione miejsca.

Wiktor Młynarz 

Warto poczytać

 1. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 2. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 3. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 4. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 5. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 6. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 7. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 8. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook