Jedynie prawda jest ciekawa


Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

11.12.2017

Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji.

Terroryści zaatakowali 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cabrils przy użyciu samochodów oraz noży. Pierwotnie planowali serię wybuchów w kilku miejscach katalońskiej stolicy, m.in. w bazylice Sagrada Familia.

Do zmiany planów przyczynił się wybuch w bazie terrorystów w Alcanar, w którego efekcie śmierć poniósł 45-letni lider grupy imam Abdelbaki As-Satty oraz inny członek grupy. Przy ich zwłokach znaleziono m.in. bilety lotnicze.

Jak ustalił dziennik "La Razon", dotychczas śledczym nie udało się skompletować szczątków imama ani drugiej ofiary wybuchu w Alcanar. W poniedziałkowym wydaniu gazeta przypomniała, że trzeci terrorysta przebywających w domu podczas eksplozji przeżył, gdyż znajdował się za ścianą.

Ze śledztwa prowadzonego przez hiszpańską policję, do którego dotarł madrycki dziennik, wynika, że dwunastoosobowa grupa imama As-Satty'ego miała intensywne kontakty z osobami mieszkającymi poza granicami Hiszpanii.

Inspektorzy ustalili, że As-Satty jeździł z Hiszpanii nie tylko do rodzinnego Maroka oraz Belgii, gdzie próbował m.in. znaleźć zatrudnienie w jednym z meczetów. W ciągu ostatnich miesięcy życia przebywał często również we Francji, podobnie jak kilku innych członków grupy.

- W gruzach domu w Alcanar znaleziono też inne dowody wyjazdów terrorystów do Francji, m.in. rachunek za hotel, bilet za przejazd autostradą, a także rzekomo turystyczne zdjęcia zrobione przed wieżą Eiffla, które miały zakamuflować prawdziwy motyw podróży - napisał "La Razon".

Ze śledztwa wynika, że wraz z setkami butli gazowych, które miały być użyte do zamachów w Katalonii, w gruzach zrujnowanego po wybuchu domu w Alcanar znaleziono materiały służące do produkcji ładunków wybuchowych na bazie nadtlenku acetonu. Materiały, wśród których są detonatory, pochodziły z Francji.

Śledczy twierdzą, że wyjazdy dżihadystów do Francji nie służyły opracowywaniu planu sierpniowych ataków w Katalonii, gdyż te As-Satty "otrzymał osobiście od kogoś z zewnątrz". W jednym z pozostawionych zapisków imam sam siebie określał jako "żołnierza Państwa Islamskiego".

- Pierwotny plan zamachów, opracowany w Syrii, przewidywał (...) serię wybuchów w różnych częściach Katalonii, które miały doprowadzić do śmierci kilkuset osób - napisał "La Razon".

Gazeta ujawniła, że terroryści chcieli zastosować butle gazowe do ataków na duże obiekty użyteczności publicznej, a wypełnione ładunkami wybuchowymi plecaki do eksplozji w miejscach, gdzie w ciągu dnia przebywa dużo osób.

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook