Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach w Kijowie, próbowano zabić zagorzałego wroga Putina

02.06.2017

Smutne wiadomości ze stolicy Ukrainy. 1 czerwca po południu próbowano zabić Adama Osmajewa, jednego z najzagorzalszych wrogów prezydenta Rosji Władimira Putina.

Osmajew jest jednym z dowódców ochotniczego czeczeńskiego Batalionu im. Dżochara Dudajewa, walczącego na Ukrainie przeciw wspieranym przez Rosję separatystom z Donbasu.

Komendant Osmajew został postrzelony przez mężczyznę podającego się za dziennikarza francuskiej gazety „Le Monde”. Napastnik chciał zastrzelić również  żonę Osmajewa, Aminę Okujewą, także walczącą w czeczeńskim batalionie. Okujewa, jak na wojowniczkę przystało, zachowała zimną krew i postrzeliła napastnika, ratując najprawdopodobniej życie swoje i męża. Kilka godzin po zamachu Okujewa napisała na Facebooku, że stan jej męża jest ciężki, ale stabilny.

Raczej nikt nie ma wątpliwości, że za zamachem stoją rosyjskie służby. Osmajew i Okujewa od lat aktywnie przeciwstawiają się polityce Putina i walczą o niepodległość zaanektowanej przez Rosję Czeczenii. Nie tylko biorą czynny udział w wojnie w Donbasie, ale aktywnie uczestniczą w antymoskiewskich mitingach i protestach. Adam Osmajew od lat jest na czarnej liście Putina i Ramzana Kadyrowa – głowę zależnej od Rosji republiki czeczeńskiej. Jeszcze kilka lat temu komendant przebywał w ukraińskim areszcie oskarżony o próbę zamachu na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Dzięki opinii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie został wydalony do Federacji, a po rewolucji na Majdanie odzyskał wolność. Jak sam przyznał, podczas śledztwa był torturowany i próbowano na nim wymuszać zeznania obciążające siebie i towarzyszy broni. 

Adam i Amina byli mocno zaangażowani w działalność Majdanu, od początku też, byli zaangażowani w powstanie oddziału ochotników walczącego z rosyjską agresją. Pierwszym dowódcą czeczeńskiego batalionu został Isa Munajew, legendarny czeczeński bojownik o niepodległość. Munajew zginął na froncie w 2015 roku, podczas ataku separatystów na Debalcewo. 

fot. Facebook/Adam Osmaev

Warto poczytać

 1. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 2. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 3. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 5. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 6. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook