Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach w Kijowie, próbowano zabić zagorzałego wroga Putina

02.06.2017

Smutne wiadomości ze stolicy Ukrainy. 1 czerwca po południu próbowano zabić Adama Osmajewa, jednego z najzagorzalszych wrogów prezydenta Rosji Władimira Putina.

Osmajew jest jednym z dowódców ochotniczego czeczeńskiego Batalionu im. Dżochara Dudajewa, walczącego na Ukrainie przeciw wspieranym przez Rosję separatystom z Donbasu.

Komendant Osmajew został postrzelony przez mężczyznę podającego się za dziennikarza francuskiej gazety „Le Monde”. Napastnik chciał zastrzelić również  żonę Osmajewa, Aminę Okujewą, także walczącą w czeczeńskim batalionie. Okujewa, jak na wojowniczkę przystało, zachowała zimną krew i postrzeliła napastnika, ratując najprawdopodobniej życie swoje i męża. Kilka godzin po zamachu Okujewa napisała na Facebooku, że stan jej męża jest ciężki, ale stabilny.

Raczej nikt nie ma wątpliwości, że za zamachem stoją rosyjskie służby. Osmajew i Okujewa od lat aktywnie przeciwstawiają się polityce Putina i walczą o niepodległość zaanektowanej przez Rosję Czeczenii. Nie tylko biorą czynny udział w wojnie w Donbasie, ale aktywnie uczestniczą w antymoskiewskich mitingach i protestach. Adam Osmajew od lat jest na czarnej liście Putina i Ramzana Kadyrowa – głowę zależnej od Rosji republiki czeczeńskiej. Jeszcze kilka lat temu komendant przebywał w ukraińskim areszcie oskarżony o próbę zamachu na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Dzięki opinii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie został wydalony do Federacji, a po rewolucji na Majdanie odzyskał wolność. Jak sam przyznał, podczas śledztwa był torturowany i próbowano na nim wymuszać zeznania obciążające siebie i towarzyszy broni. 

Adam i Amina byli mocno zaangażowani w działalność Majdanu, od początku też, byli zaangażowani w powstanie oddziału ochotników walczącego z rosyjską agresją. Pierwszym dowódcą czeczeńskiego batalionu został Isa Munajew, legendarny czeczeński bojownik o niepodległość. Munajew zginął na froncie w 2015 roku, podczas ataku separatystów na Debalcewo. 

fot. Facebook/Adam Osmaev

Warto poczytać

 1. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 2. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 3. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 4. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 5. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 6. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 7. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 8. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook