Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach lewicowego aktywisty w Stanach Zjednoczonych. Są ofiary śmiertelne, ranny jeden z czołowych polityków

14.06.2017

- Prezydent USA Donald Trump pochwalił w środę funkcjonariuszy policji Kongresu, którzy swoim "bohaterskim zachowaniem ocalili życie wielu ustawodawców", gdy interweniowali w czasie strzelaniny, w której ranny został kongresmen Steve Scalise i cztery inne osoby.

Prezydent poinformował, że sprawca strzelaniny zmarł w wyniku odniesionych ran. Trump wypowiadał się kilka godzin po tym, gdy w środę rano czasu miejscowego samotny napastnik uzbrojony w snajperski karabin AR-15 oddał co najmniej 50 strzałów do grupy republikańskich ustawodawców, którzy na boisku baseballowym w miejscowości Alexandria, jednej z zamożnych "sypialni" Waszyngtonu, przygotowywali się do zaplanowanego na czwartek dorocznego meczu z drużyną baseballową opozycyjnej Partii Demokratycznej.

Dochód z tego tradycyjnego pojedynku baseballowego dwóch głównych amerykańskich partii jest przeznaczany na programy oświatowe organizacji Girls and Boys Club w Waszyngtonie. Mecz, jak zapowiedzieli w środę przywódcy Kongresu z obu partii politycznych, odbędzie się zgodnie z planem w czwartek. Wystąpienie liderów Demokratów i Republikanów było bezprecedensowym pokazem jedności. 

W strzelaninie ranny został Scalise, szef dyscypliny partyjnej większości republikańskiej Izby Reprezentantów, oraz cztery inne osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy policji Kongresu (Capitol Police). 

Kongresman Scalise, który został postrzelony w biodro, był operowany w Waszyngtonie i - jak poinformował szpital - jest w stanie ciężkim. Życiu czterech innych osób, które zostały poszkodowane w strzelaninie, nie zagraża niebezpieczeństwo.

Policja zidentyfikowała napastnika jako 66-letniego Jamesa Hodgkinsona, inspektora budowlanego z stanu Illinois. Był on wolontariuszem sztabu wyborczego lewicowego Demokraty, senatora Berniego Sandersa, który ubiegał się o nominację Demokratów w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Senator Sanders w wystąpieniu w Senacie w środę potępił "ten odrażający akt w najsurowszych słowach".

Napastnik przed oddaniem strzałów zapytał jednego z senatorów, czy na boisku w Alexandrii "trenują Demokraci czy też Republikanie". Polityczne motywy ataku Hodgkinsona sugeruje także jego niedatowane zdjęcie, które ujawniły media. Trzyma on na nim plakat z napisem "opodatkujcie bogatych" i słowami krytyki na temat polityki fiskalnej Republikanów.

Scalise, kongresmen ze stanu Luizjana, jako szef dyscypliny partyjnej republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów jest trzecim najważniejszym ustawodawcą w strukturze Partii Republikańskiej w niższej izbie parlamentu.

Z racji sprawowanej funkcji Scalise ma zapewnioną nieustanną ochronę straży Kongresu (Capitol Police). 

Właśnie dzięki obecności i błyskawicznej reakcji ochrony kongresmena - jak powiedział senator Rand Paul - środowa strzelanina "nie zmieniła się w masakrę".

Członkowie drużyny baseballowej Republikanów znajdowali się na otwartym boisku bez żadnej możliwości ukrycia się przed ostrzałem, podczas gdy Hodgkinson był częściowo osłonięty.

Dwóch funkcjonariuszy policji Kapitolu już po pierwszych strzałach Hodgkinsona otworzyło do niego ogień; poważnie zranionego napastnika oddali w ręce funkcjonariuszy policji miasta Alexandria, którzy przybyli na miejsce trzy minuty po wezwaniu.

Ponieważ obrażenia odniosło czterech pracowników rządu federalnego, dalsze dochodzenie w tej sprawie będzie prowadziło FBI.

Po strzelaninie w Waszyngtonie wprowadzono środki ostrożności.

Trump, który w środę obchodził 71. urodziny, odwołał swoje publiczne wystąpienia. Przed Białym Domem i Kongresem zostały rozmieszczone dodatkowe jednostki policji i Secret Service, a aleja Pensylwania, główny trakt amerykańskiej stolicy łączący Kapitol z Białym Domem, została zamknięta dla ruchu drogowego.

Strzelanina na boisku w Aleksandrii zaowocowała niecodziennymi przejawami pojednania przedstawicieli obu partii.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Republikanin Paul Ryan i jego oponentka, przywódczyni demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, podczas specjalnej sesji Kongresu wezwali do jedności.

Ryan, wśród owacji na stojąco polityków z obu partii, powiedział: "atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich", a wzruszona Pelosi zareagowała mówiąc, że "całkowicie zgadza się z wypowiedzią przewodniczącego Izby", i przyznała, że nigdy jeszcze jej się to nie zdarzyło. Dodała, że modli się "za wszystkich ustawodawców", a nawet życzyła powodzenia prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook