Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

19.03.2018
texas13032018
Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji. Dwóch mężczyzn zostało ciężko rannych, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja jest przekonana, że ten zamach jest związany z poprzednimi bombami, które zabiły dwie osoby i poraniły dwie kolejne.

Do zdarzenia doszło w niedzielę o 20:30 czasu lokalnego. Tym razem nieznany sprawca zostawił bombę na poboczu drogi. Dwóch młodych mężczyzn jechało po nim na rowerach i kiedy ją mijali eksplodowała. Według policji najprawdopodobniej do zapalnika była przywiązana linka – gdy o nią zawadzili doszło do eksplozji. Obaj mężczyźni zostali w ciężkim stanie przewiezieni do szpitala. Rzecznik szpitala St. David's South Austin Medical Center do którego trafili powiedział telewizji CNN, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja poprosiła okolicznych mieszkańców o pozostanie w domach do 10 rano aby mogli zabezpieczyć miejsce zbrodni i sprawdzić czy w pobliżu nie ma innych ładunków.

Policja jest przekonana, że niedzielna eksplozja jest częścią serii ataków bombowych, która miała miejsce w Austin w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pierwszy miał miejsce 2 marca, kiedy bomba zabiła 39-letniego Antoniego House'a. 12 marca miały miejsce dwa kolejne. Zginął wtedy 17-letni Draylen Mason, a jego matka została poważnie ranna. Druga eksplozja poraniła 75-letnią Esperanzę Herrerę.

W niedzielę, kilka godzin przed atakiem, szef policji Austin, Brian Manley, zwołał konferencję prasową. Powiedział w jej trakcie, że sprawca najwidoczniej chce swoimi atakami przekazać jakąś wiadomość, ale nikt nie domyśla się o co może chodzić. Poprosił go więc o to, żeby skontaktował się z władzami i powiedział wprost czego chce zanim kolejne osoby zostaną ranne.

Zmiana modus operandi

Ostatnia bomba to bardzo zła wiadomość dla policji gdyż pokazuje, że sprawca jest elastyczny w swoim działaniu. Trzy poprzednie bomby zostały zostawione w paczkach na werandach domów. Fakt, że czwarty atak wyglądał inaczej, pokazuje, że kolejne mogą nastąpić tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Powoli upada jednak teoria o tym, że ataki te są motywowane rasizmem. Wszystkie poprzednie ofiary były członkami mniejszości etnicznych, jednak w wypadku niedzielnego ataku ofiary były przypadkowymi przechodniami i sprawca nie mógł wiedzieć do jakiej rasy będą należeć. 

Atmosfera w Austin jest napięta. Od ataku z 2 marca policja odpowiedziała na kilkaset zgłoszeń o podejrzanych pakunkach. Pomimo tego policjanci proszą o każdą informację mogącą doprowadzić do złapania sprawcy, nawet jeśli wydawałaby się mało istotna. Organizatorzy festiwalu South By Southwest odwołali w sobotę koncert po informacji o tym, że na jego terenie znajduje się bomba. Informacja okazała się fałszywa. Zwiększono również po raz kolejny nagrodę za informacje, które doprowadzą do złapania sprawcy, ufundowaną przez policję, FBI i ATF. Obecnie wynosi aż 100 tysięcy dolarów, a dodatkowo gubernator stanu Greg Abbot oferuje 15 tysięcy. 

Jednak pomimo zaangażowania ogromnych sił – w Austin pracuje obecnie ponad 500 agentów federalnych – większość osób zdaje sobie sprawę, że złapanie sprawcy będzie bardzo trudne. W podobnych sprawach często policja może liczyć jedynie na szczęście. Unabomber, czyli Ted Kaczyński, działał od 1978 do 1995 roku, a jego bomby zabiły 3 osoby i poraniły 29 kolejnych. Wpadł po tym, gdy w opublikowanym przez prasę manifeście jego brat rozpoznał jego poglądy i poinformował o tym FBI. Snajperzy z Waszyngtonu, którzy w 2002 roku zastrzelili 10 przypadkowych osób, wpadli po tym, gdy postanowili się przespać w zaparkowanym samochodzie, a przypadkowa osoba, której wydało się to podejrzane, zawiadomiła policję. Prędzej czy później terrorysta z Teksasu nie uniknie sprawiedliwości – FBI w takich wypadkach nie liczy się z kosztami i prowadzi śledztwo do skutku – ale pytaniem pozostaje to ile osób do tego czasu zginie. 

wm/ac

Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 8. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook