Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

19.03.2018
texas13032018
Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji. Dwóch mężczyzn zostało ciężko rannych, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja jest przekonana, że ten zamach jest związany z poprzednimi bombami, które zabiły dwie osoby i poraniły dwie kolejne.

Do zdarzenia doszło w niedzielę o 20:30 czasu lokalnego. Tym razem nieznany sprawca zostawił bombę na poboczu drogi. Dwóch młodych mężczyzn jechało po nim na rowerach i kiedy ją mijali eksplodowała. Według policji najprawdopodobniej do zapalnika była przywiązana linka – gdy o nią zawadzili doszło do eksplozji. Obaj mężczyźni zostali w ciężkim stanie przewiezieni do szpitala. Rzecznik szpitala St. David's South Austin Medical Center do którego trafili powiedział telewizji CNN, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja poprosiła okolicznych mieszkańców o pozostanie w domach do 10 rano aby mogli zabezpieczyć miejsce zbrodni i sprawdzić czy w pobliżu nie ma innych ładunków.

Policja jest przekonana, że niedzielna eksplozja jest częścią serii ataków bombowych, która miała miejsce w Austin w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Pierwszy miał miejsce 2 marca, kiedy bomba zabiła 39-letniego Antoniego House'a. 12 marca miały miejsce dwa kolejne. Zginął wtedy 17-letni Draylen Mason, a jego matka została poważnie ranna. Druga eksplozja poraniła 75-letnią Esperanzę Herrerę.

W niedzielę, kilka godzin przed atakiem, szef policji Austin, Brian Manley, zwołał konferencję prasową. Powiedział w jej trakcie, że sprawca najwidoczniej chce swoimi atakami przekazać jakąś wiadomość, ale nikt nie domyśla się o co może chodzić. Poprosił go więc o to, żeby skontaktował się z władzami i powiedział wprost czego chce zanim kolejne osoby zostaną ranne.

Zmiana modus operandi

Ostatnia bomba to bardzo zła wiadomość dla policji gdyż pokazuje, że sprawca jest elastyczny w swoim działaniu. Trzy poprzednie bomby zostały zostawione w paczkach na werandach domów. Fakt, że czwarty atak wyglądał inaczej, pokazuje, że kolejne mogą nastąpić tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Powoli upada jednak teoria o tym, że ataki te są motywowane rasizmem. Wszystkie poprzednie ofiary były członkami mniejszości etnicznych, jednak w wypadku niedzielnego ataku ofiary były przypadkowymi przechodniami i sprawca nie mógł wiedzieć do jakiej rasy będą należeć. 

Atmosfera w Austin jest napięta. Od ataku z 2 marca policja odpowiedziała na kilkaset zgłoszeń o podejrzanych pakunkach. Pomimo tego policjanci proszą o każdą informację mogącą doprowadzić do złapania sprawcy, nawet jeśli wydawałaby się mało istotna. Organizatorzy festiwalu South By Southwest odwołali w sobotę koncert po informacji o tym, że na jego terenie znajduje się bomba. Informacja okazała się fałszywa. Zwiększono również po raz kolejny nagrodę za informacje, które doprowadzą do złapania sprawcy, ufundowaną przez policję, FBI i ATF. Obecnie wynosi aż 100 tysięcy dolarów, a dodatkowo gubernator stanu Greg Abbot oferuje 15 tysięcy. 

Jednak pomimo zaangażowania ogromnych sił – w Austin pracuje obecnie ponad 500 agentów federalnych – większość osób zdaje sobie sprawę, że złapanie sprawcy będzie bardzo trudne. W podobnych sprawach często policja może liczyć jedynie na szczęście. Unabomber, czyli Ted Kaczyński, działał od 1978 do 1995 roku, a jego bomby zabiły 3 osoby i poraniły 29 kolejnych. Wpadł po tym, gdy w opublikowanym przez prasę manifeście jego brat rozpoznał jego poglądy i poinformował o tym FBI. Snajperzy z Waszyngtonu, którzy w 2002 roku zastrzelili 10 przypadkowych osób, wpadli po tym, gdy postanowili się przespać w zaparkowanym samochodzie, a przypadkowa osoba, której wydało się to podejrzane, zawiadomiła policję. Prędzej czy później terrorysta z Teksasu nie uniknie sprawiedliwości – FBI w takich wypadkach nie liczy się z kosztami i prowadzi śledztwo do skutku – ale pytaniem pozostaje to ile osób do tego czasu zginie. 

wm/ac

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook