Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach bombowy w rosyjskim metrze

03.04.2017

Co najmniej 9 osób zginęło, a 20 zostało rannych w poniedziałek w wyniku wybuchu w metrze w Petersburgu. Według służb ratowniczych do eksplozji doszło pomiędzy dwoma stacjami metra.

Agencja RIA-Nowosti informuje o niewielkich ładunkach wybuchowych domowej roboty. Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że rozpatrywane są wszystkie wersje zdarzenia, łącznie z zamachem terrorystycznym. Putin, który przebywa w Petersburgu, spotkał się tam z szefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Z kolei Prokuratura Generalna Rosji potwierdziła, że wybuch w metrze w Petersburgu był zamachem terrorystycznym. 

Według wstępnych informacji nastąpiły dwie eksplozje. Wybuch, o którym poinformowano najpierw, nastąpił na stacji metra Siennaja Płoszczad, będącej największym węzłem przesiadkowym w petersburskim metrze. W tym miejscu łączą się trzy stacje kolei podziemnej. Stacja znajduje się na głębokości 55 metrów. 

Na kadrach pokazanych w telewizji Rossija 24 widać wagon z wyrwanymi drzwiami, zakrwawionych ludzi i silne zadymienie na peronie. 

Przy stacji Siennaja Płoszczad znajduje się wiele karetek pogotowia. Kończy się ewakuacja znajdujących się w metrze pasażerów. Napływają doniesienia o zamknięciu wszystkich stacji metra. Drugą stacją, na której miało dojść do wybuchu, jest Technologiczeskij Institut. 

Jednak według najnowszych informacji podawanych przez służby ratownicze, do eksplozji doszło pomiędzy dwoma stacjami metra. 

Metro w Moskwie wzmocniło środki bezpieczeństwa. Jak oznajmił Maxim Liksutow, zastępca burmistrza Moskwy, Funkcjonariusze służb zostali postawieni na nogi. Służby będą funkcjonować w specjalnym trybie do odwołania – podała agencja Interfax. 

„W wagonie było dużo ludzi. Wszystkie miejsca była zajęte, wielu osób stało. Wybuch nastąpił między stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. Rozległ się ogłuszający huk, poczułem potem ostry zapach dymu. Natychmiast przeszliśmy na koniec wagonu. Dwie kobiety poczuły się źle i zemdlały. To wszystko wydarzyło się podczas jazdy. Pociąg się nie zatrzymał. Wszyscy wyszli dopiero na stacji Technologiczeskij Institut. Widzieliśmy, że następny wagon jest rozwalony, okna są wybite, nie ma światła, wszędzie krew. Wynosili stamtąd ludzi. Ofiar było wiele, na pewno 10-15 osób. Nie wiem, czy wśród nich byli zabici, bo po dwóch minutach wyszliśmy stamtąd” - tak opisywał wybuch w metrze jeden ze świadków. 

Jeszcze jeden ładunek wybuchowy odkryto na stacji „Plac Powstania”. Z kolei agencja Interfax podaje, że wśród rannych są dzieci. 

Z całego świata płyną kondolencje. Złożył je także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. 

ak,wkt/PAP/wPolityce.pl 

[fot. twitter/Leonid Efimov]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook