Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach bombowy w rosyjskim metrze

03.04.2017

Co najmniej 9 osób zginęło, a 20 zostało rannych w poniedziałek w wyniku wybuchu w metrze w Petersburgu. Według służb ratowniczych do eksplozji doszło pomiędzy dwoma stacjami metra.

Agencja RIA-Nowosti informuje o niewielkich ładunkach wybuchowych domowej roboty. Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że rozpatrywane są wszystkie wersje zdarzenia, łącznie z zamachem terrorystycznym. Putin, który przebywa w Petersburgu, spotkał się tam z szefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Z kolei Prokuratura Generalna Rosji potwierdziła, że wybuch w metrze w Petersburgu był zamachem terrorystycznym. 

Według wstępnych informacji nastąpiły dwie eksplozje. Wybuch, o którym poinformowano najpierw, nastąpił na stacji metra Siennaja Płoszczad, będącej największym węzłem przesiadkowym w petersburskim metrze. W tym miejscu łączą się trzy stacje kolei podziemnej. Stacja znajduje się na głębokości 55 metrów. 

Na kadrach pokazanych w telewizji Rossija 24 widać wagon z wyrwanymi drzwiami, zakrwawionych ludzi i silne zadymienie na peronie. 

Przy stacji Siennaja Płoszczad znajduje się wiele karetek pogotowia. Kończy się ewakuacja znajdujących się w metrze pasażerów. Napływają doniesienia o zamknięciu wszystkich stacji metra. Drugą stacją, na której miało dojść do wybuchu, jest Technologiczeskij Institut. 

Jednak według najnowszych informacji podawanych przez służby ratownicze, do eksplozji doszło pomiędzy dwoma stacjami metra. 

Metro w Moskwie wzmocniło środki bezpieczeństwa. Jak oznajmił Maxim Liksutow, zastępca burmistrza Moskwy, Funkcjonariusze służb zostali postawieni na nogi. Służby będą funkcjonować w specjalnym trybie do odwołania – podała agencja Interfax. 

„W wagonie było dużo ludzi. Wszystkie miejsca była zajęte, wielu osób stało. Wybuch nastąpił między stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. Rozległ się ogłuszający huk, poczułem potem ostry zapach dymu. Natychmiast przeszliśmy na koniec wagonu. Dwie kobiety poczuły się źle i zemdlały. To wszystko wydarzyło się podczas jazdy. Pociąg się nie zatrzymał. Wszyscy wyszli dopiero na stacji Technologiczeskij Institut. Widzieliśmy, że następny wagon jest rozwalony, okna są wybite, nie ma światła, wszędzie krew. Wynosili stamtąd ludzi. Ofiar było wiele, na pewno 10-15 osób. Nie wiem, czy wśród nich byli zabici, bo po dwóch minutach wyszliśmy stamtąd” - tak opisywał wybuch w metrze jeden ze świadków. 

Jeszcze jeden ładunek wybuchowy odkryto na stacji „Plac Powstania”. Z kolei agencja Interfax podaje, że wśród rannych są dzieci. 

Z całego świata płyną kondolencje. Złożył je także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. 

ak,wkt/PAP/wPolityce.pl 

[fot. twitter/Leonid Efimov]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook