Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach bombowy w Iraku. Są ofiary śmiertelne

10.06.2018
irak-zamach
Zamach bombowy w Iraku. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w wybuchu bomby na targu w mieście Chalis w prowincji Dijala na wschodzie Iraku - podały irackie siły bezpieczeństwa. Wg ONZ od początku roku o prawie 80 proc. spadła liczba cywilnych ofiar przemocy w Iraku.

Bomba eksplodowała w sobotę po południu, tuż przed zachodem słońca, kiedy muzułmanie przestają pościć w czasie trwania świętego dla nich miesiąca ramadanu - wskazuje agencja Reutera.

Do tej pory nie wiadomo, kto był celem ataku, ani kto był za niego odpowiedzialny. Miasto Chalis znajduje się ok. 80 km na północny wschód od stolicy Iraku, Bagdadu. 

Irackie władze ogłosiły w grudniu zwycięstwo nad dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS), które w 2014 roku na części opanowanego terytorium Iraku i Syrii ogłosiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie. Ale funkcjonariusze służb bezpieczeństwa informują, że ta sunnicka ekstremistyczna organizacja zbrojna prawdopodobnie będzie kontynuować rebelię w Iraku po tym, jak upadł jej kalifat, a bojownicy zostali wyparci ze wszystkich terytoriów, które do tej pory kontrolowali. 

Na początku mijającego tygodnia przedstawiciel lokalnych władz powiedział, że bojownicy IS znów zaczęli działać na obszarach między prowincją Dijala a sąsiednią prowincją Salah ad-Din. 

Tymczasem ONZ poinformowała w sobotę, że od początku roku zdecydowanie spadła liczba cywilnych ofiar przemocy politycznej w Iraku, w dużej mierze ze względu na klęskę dżihadystów z IS. 

Liczba ofiar śmiertelnych spadła z 2 014 w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku do jedynie 477 w tym samym okresie w 2018 roku - poinformowała Misja Wsparcia NZ dla Iraku (UNAMI). Jest to spadek aż o 76,3 proc. Liczba rannych zmniejszyła się z 2 977 do 939 w tym samym czasie, co stanowi spadek
o 68,4 proc.

Tendencję tę potwierdza również londyńska organizacja pozarządowa Iraq Body Count. Według niej liczba cywilnych ofiar przemocy politycznej i religijnej w Iraku spadła z 7 708 w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku do 1 818 w tym samym okresie w 2018 roku, co stanowi spadek o 76,4 proc.

Ponadto po raz pierwszy od inwazji USA i obalenia byłego dyktatora Saddama Husajna w 2003 roku majowe wybory parlamentarne w Iraku odbyły się bez większych incydentów. W tym roku także ramadan przebiegał bez większych aktów przemocy, podczas gdy w poprzednich latach regularnie dochodziło w tym okresie do śmiercionośnych ataków - zwraca uwagę agencja AFP. 

(PAP)
fot. Wikipedia Commons

Warto poczytać

 1. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 2. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 3. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 4. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 5. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 6. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 7. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook