Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

23.10.2016

Msza w Watykanie zakończyła w niedzielę czterodniową Narodową Pielgrzymkę Polaków. W kazaniu kardynał Zenon Grocholewski, który przewodniczył mszy, mówił, że podczas wizyty w Polsce papież Franciszek "umocnił Kościół w wierze i tożsamości i dodał otuchy".

Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

Mszę w bazylice św.Piotra rozpoczęło odśpiewanie "Bogurodzicy". W kazaniu kardynał Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, powiedział: "Wydarzenia, za które dziękujemy Bogu, ukazały wobec ojca świętego, wobec świata, wobec ludzi dobrej woli żywotność Kościoła w Polsce".

Przypomniał, że papież Franciszek "wielokrotnie dziękował Kościołowi w Polsce za dane świadectwo i wyrażał uznanie dla jego aktywności".

Polski purpurat ocenił, że najlepszym wyrazem wdzięczności będzie realizacja orędzia płynącego z uroczystości, jakie miały miejsce w tym roku w Polsce. W czasie wizyty w Polsce, mówił kardynał Grocholewski, papież "uwierzytelnił podstawowe kierunki duszpasterstwa" w naszym kraju.

Podsumowując papieskie przemówienia i nauczanie w czasie pobytu w lipcu kardynał przypomniał, że Franciszek "wskazał na bałwochwalstwo pieniędzy jako ogromne źródło niesprawiedliwości, wojen, zła i korupcji" i "sprecyzował rzecz bardzo aktualną w naszej rzeczywistości, mianowicie swoje stanowisko wobec problemu uchodźców".

Papież - dodał kardynał Grocholewski - "przestrzegł przed prawdziwą kolonizacją ideologiczną, która panuje na wszystkich kontynentach, i oczywiście wdziera się także do Polski, a której jednym z przejawów jest teoria gender".

"Niebezpieczeństwa tej kolonizacji nie wolno nam nie dostrzegać, by się jej skutecznie przeciwstawić" - stwierdził były prefekt watykańskiej kongregacji.

Przypomniał, że podczas czuwania modlitewnego na Campus Misericordae w Brzegach Franciszek "żywiołowo wezwał młodzież, by nie myliła szczęścia z wygodnictwem, z zanurzeniem w świat gier wideo i spędzaniu wielu godzin nad komputerem, nie martwiąc o nic".

Kardynał Zenon Grocholewski zwrócił też uwagę na to, że papież "pochwalił pojednawcze inicjatywy Kościoła w Polsce", w tym pojednanie z Niemcami w 1965 roku i z Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego w 2012 r.

Podkreślił, że w przemówieniu do władz Franciszek zachęcał do prowadzenia "polityki społecznej na rzecz rodziny" i do "przyjmowania i ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci".

Nauczanie papieża ze Światowych Dni Młodzieży "nie jest oczywiście czymś zupełnie nowym dla Kościoła w Polsce, niemniej jest jakimś nowym umocnieniem, zwróceniem uwagi, zachętą, nową prowokacją" - oświadczył kardynał Grocholewski. Jego zdaniem był to "dar Bożego miłosierdzia".

"To obecne dziękczynienie nie jest wyrażeniem wdzięczności za coś, co się skończyło, co się dokonało, ale za to, co się rozpoczęło, co ma się rozwijać, owocować, coraz bardziej owocować" - podsumował polski kardynał.

W czasie narodowej pielgrzymki jej uczestnicy wzięli udział w mszach w czterech papieskich bazylikach w Rzymie i spotkali się z papieżem Franciszkiem na audiencji generalnej.

wkt/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook