Jedynie prawda jest ciekawa


„Zakaz wstępu dla psów, dzieci i Polaków”. Tak plują na nas za granicą!

02.01.2018
127Polaklowiskojpg
„Zakaz wstępu dla psów, dzieci i Polaków”. Tak plują na nas za granicą!

„Wojna o baner”, pod takim hasłem brytyjskie gazety i portale internetowe opisują walkę, jaką toczy mieszkający na Wyspach Polak Radosław „Rado” Papiewski z właścicielem łowiska pod Oksfordem Billem Evansem. Poszło o tablicę, którą Evens 8 lat temu zamieścił na płocie przed posesją.

„Zakaz wstępu dla wędkarzy z Polski i krajów bloku wschodniego, zakaz wjazdu dla pojazdów mechanicznych, zakaz wprowadzania psów i dzieci” – takim banerem opatrzył łowisko Evans.

Treść zamieszczona na tablicy, dotkliwie zabolała mieszkającego w Wielkiej Brytanii Radosława Papiewskiego, członka lokalnego koła wędkarskiego. Polak oburzony szowinizmem i ksenofobią Brytyjczyka wielokrotnie zwracał mu uwagę na niestosowność napisu i prosił o jego zdjęcie. Evens niewiele sobie robił z próśb Papiewskiego i buńczucznie odpowiadał, że „dosiebie ma prawo wpuszczać kogo mu się rzewnie podoba, a Polaków i mieszkańców wschodniej Europy uważa za szkodników i złodziei”. Mimo próśb brytyjskich kolegów Papiewskiego z jego koła wędkarskiego, Evans pozostawał nieugięty.

- Nie toleruje złodziei skądkolwiek są – odcina się Evans tłumacząc, że zdecydował się postawić tablicę po tym, jak którejś nocy, ktoś wykradł mu ze stawu ryby. Dowiedział się, że zrobił to „prawdopodobnie Polak, albo ktokolwiek”. Stąd zakaz.

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten napis byłem wraz z moim 10-letnim synem. Chłopiec, zapalony miłośnik wędkarstwa, nie mógł zrozumieć, dlaczego nie możemy iść łowić na tym łowisku. Próbowałem mu wytłumaczyć, że to iż urodził się w Polsce nie czyni go gorszym, ale i tak był zdruzgotany – mówi Papiewski w rozmowie z „Guardianem”.

Wygląda na to, że w końcu spór zmierza do końca. Papiewski, nie mogąc poradzić sobie po dobroci, postanowił zgłosić sprawę do sądu, żądając 10 tys. funtów na cele charytatywne. Evans jednak wolał ustąpić niż płacić i jeszcze przed zapadnięciem wyroku, zdjął banner. Co jednak z tymi, których obraził wieszając zakaz i przez lata go nie zdejmując?    

pf, fot. Facebook

Warto poczytać

 1. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 2. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 3. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 4. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 5. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 6. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 7. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 8. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook