Jedynie prawda jest ciekawa


„Zakaz wstępu dla psów, dzieci i Polaków”. Tak plują na nas za granicą!

02.01.2018
127Polaklowiskojpg
„Zakaz wstępu dla psów, dzieci i Polaków”. Tak plują na nas za granicą!

„Wojna o baner”, pod takim hasłem brytyjskie gazety i portale internetowe opisują walkę, jaką toczy mieszkający na Wyspach Polak Radosław „Rado” Papiewski z właścicielem łowiska pod Oksfordem Billem Evansem. Poszło o tablicę, którą Evens 8 lat temu zamieścił na płocie przed posesją.

„Zakaz wstępu dla wędkarzy z Polski i krajów bloku wschodniego, zakaz wjazdu dla pojazdów mechanicznych, zakaz wprowadzania psów i dzieci” – takim banerem opatrzył łowisko Evans.

Treść zamieszczona na tablicy, dotkliwie zabolała mieszkającego w Wielkiej Brytanii Radosława Papiewskiego, członka lokalnego koła wędkarskiego. Polak oburzony szowinizmem i ksenofobią Brytyjczyka wielokrotnie zwracał mu uwagę na niestosowność napisu i prosił o jego zdjęcie. Evens niewiele sobie robił z próśb Papiewskiego i buńczucznie odpowiadał, że „dosiebie ma prawo wpuszczać kogo mu się rzewnie podoba, a Polaków i mieszkańców wschodniej Europy uważa za szkodników i złodziei”. Mimo próśb brytyjskich kolegów Papiewskiego z jego koła wędkarskiego, Evans pozostawał nieugięty.

- Nie toleruje złodziei skądkolwiek są – odcina się Evans tłumacząc, że zdecydował się postawić tablicę po tym, jak którejś nocy, ktoś wykradł mu ze stawu ryby. Dowiedział się, że zrobił to „prawdopodobnie Polak, albo ktokolwiek”. Stąd zakaz.

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten napis byłem wraz z moim 10-letnim synem. Chłopiec, zapalony miłośnik wędkarstwa, nie mógł zrozumieć, dlaczego nie możemy iść łowić na tym łowisku. Próbowałem mu wytłumaczyć, że to iż urodził się w Polsce nie czyni go gorszym, ale i tak był zdruzgotany – mówi Papiewski w rozmowie z „Guardianem”.

Wygląda na to, że w końcu spór zmierza do końca. Papiewski, nie mogąc poradzić sobie po dobroci, postanowił zgłosić sprawę do sądu, żądając 10 tys. funtów na cele charytatywne. Evans jednak wolał ustąpić niż płacić i jeszcze przed zapadnięciem wyroku, zdjął banner. Co jednak z tymi, których obraził wieszając zakaz i przez lata go nie zdejmując?    

pf, fot. Facebook

Warto poczytać

 1. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 2. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 3. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 4. trump-putin-14072018 14.07.2018

  Ławrow: Trump i Putin z czasem mogą się zaprzyjaźnić

  "W ideale chcielibyśmy się porozumieć ws. wznowienia komunikacji i udrożnienia jej kanałów, ażebyśmy mogli pracować nad zbliżeniem stanowisk we wszystkich trudnych kwestiach" - powiedział w piątek szef rosyjskiego MSZ w wywiadzie, jakiego dzielił stacji RT

 5. marywagner13072018 13.07.2018

  Kanadyjska obrończyni życia ponownie za kratkami. Sędzia skazał ją na 7,5 miesiąca

  Mary Wagner, najsłynniejsza kanadyjska obrończyni życia, wkrótce trafi do więzienia. Sędzia w Ontario skazał ją na 7,5 miesiąca, jednak wliczając do wyroku czas, który spędziła za kratkami czekając na proces Wagner powinna wyjść po 60 dniach.

 6. trump28062018 13.07.2018

  Trump krytykuje May. Chce, by ostrzej negocjowała z UE

  W ruchu, który nie miał precedensu w annałach dyplomacji, Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu The Sun, w którym w bardzo ostrych słowach skrytykował premier May i jej plany dotyczące Brexitu.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook