Jedynie prawda jest ciekawa

Zaginął indonezyjski samolot

16.08.2015

Rozpoczęto poszukiwania zaginionego samolotu, ale po zapadnięciu zmroku wstrzymano je do poniedziałku.

Indonezyjskie służby ratownicze powiadomiły w niedzielę o utracie łączności z samolotem linii krajowych z 54 osobami na pokładzie. Rozpoczęto poszukiwania, ale po zapadnięciu zmroku wstrzymano je do poniedziałku.

Samolot ATR42-300 linii Trigana Air Service leciał z Jayapury, głównego miasta prowincji Papua, do Oksibil na południu tej prowincji. Na pokładzie było 49 pasażerów, w tym pięcioro dzieci oraz pięcioosobowa załoga. "Straciliśmy łączność z samolotem" - powiedział agencji Reutera Bambang Soelystyo, szef rządowej agencji Basarnas, zajmującej się ratowaniem ofiar wypadków morskich i lotniczych.

Wysłano samolot na poszukiwanie zaginionej maszyny, ale wkrótce poszukiwania przerwano z powodu ciemności i złej pogody. Mają zostać wznowione w poniedziałek. Pierwotnie informowano, że łączność z maszyną utracono wkrótce po starcie. Później przedstawiciel indonezyjskich służb ratowniczych powiedział jednak, że nastąpiło to na kilka minut przed lądowaniem. Panowała wtedy zła pogoda - padał ulewny deszcz, wiał silny wiatr, a widoczność była ograniczona przez mgłę.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że znaczną część indonezyjskiej prowincji Papua na Nowej Gwinei, gdzie zaginął samolot linii Trigana Air Service, stanowią tereny górzyste i niedostępna dżungla. Dochodziło tam w przeszłości do katastrof lotniczych i nie wszystkie samoloty udało się odnaleźć.

Reuters odnotowuje, że linie Trigana Air Services od 2007 r. są na czarnej liście w Unii Europejskiej, co oznacza, że mają zakaz latania w europejskiej przestrzeni powietrznej z powodu obaw o standardy bezpieczeństwa.

PAP/es

fot.sxc.hu

Słowa kluczowe:

samolot

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook