Jedynie prawda jest ciekawa


Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

17.01.2018
1270fejsbujwspieraaborcje
Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję. Składka została zablokowana parę dni temu – według producentów powodem miało być antyaborcyjne przesłanie filmu.

Roe v. Wade ma być pierwszym filmem opowiadającym o kulisach legalizacji aborcji w USA. Jego producent, Nick Loeb, namówił do współpracy wielu przedstawicieli amerykańskiego ruchu pro-life, między innymi Alvedę King, siostrzenicę legendarnego Martina Luthera Kinga. Jednego z sędziów Sądu Najwyższego zagra słynny aktor John Voight, znany ze swoich prawicowych poglądów.

Aby sfinansować powstanie tego filmu jego autorzy postanowili posłużyć się coraz bardziej popularną metodą przeprowadzenia publicznej składki. Wykorzystali w tym celu serwis Indiegogo. W ten sposób koszty produkcji zostaną sfinansowane przez osoby, które chcą, aby film powstał, a wpłacający mogą liczyć na rozmaite bonusy, od  wymienienia w napisach końcowych za 100 dolarów, poprzez możliwość zagrania jako statysta za 2500 dolarów, aż do jednej z ról głównych za pół miliona dolarów. Dodatkowo 10% zysków z filmu zostanie przekazane amerykańskim organizacjom pro-life.

Zbiórka natrafiła jednak na przeszkodę, gdy Facebook parę dni temu postanowił ją zablokować na swojej stronie. Zablokowano również możliwość udostępniania informacji o tej zbiórce przez użytkowników i reklamy, za jakie zapłacili jego twórcy. Według osób zaangażowanych w produkcję  powodem miało być antyaborcyjne przesłanie filmu. „To oburzające, że Facebook twierdzi, że jest apolityczny, a potem blokuje prawicowe inicjatywy jak nasz film” - powiedziała jedna z producentek, Jalesia McQueen.

„To, co ten film pokazuje, to nieludzkość wobec pewnej klasy ludzi – nienarodzonych dzieci. Dlaczego Facebook go zablokował? Wydaje mi się, że powodem było to, że niektórzy z jego użytkowników żali się na niego, gdyż nie chce, aby nasze przesłanie się wydostało” - dodała King - „Ale tego przesłania nie da się powstrzymać”.

Gdy o blokadzie zrobiło się głośno portal postanowił się wycofać i przywrócić możliwość udostępniania zbiórki. W odpowiedzi wysłanej portalowi Breitbart rzecznik portalu stwierdził, że blokada od początku była tymczasowa i że była karą za rozsyłanie spamu.

Film „Roe v. Wade”, o ile powstanie, może być głośnym wydarzeniem. Głównie dlatego, że jego twórcy chcą przypomnieć o rasistowskich korzeniach ruchu aborcyjnego w USA – co jego zwolennicy starają się ze wszystkich sił zamilczeć. Już pierwsza scena ma pokazywać Margaret Sanger, założycielkę największej sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood, przemawiającą na wiecu Ku Klux Klanu. Taka współpraca faktycznie miała miejsce, a Sanger otwarcie przyznawała, że legalizacja aborcji i jej promocja wśród czarnoskórych ma służyć wytępieniu rasy. Poniekąd jej sen się spełnił – czarnoskóre kobiety dokonują aborcji trzykrotnie częściej niż białe. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook