Jedynie prawda jest ciekawa


Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

17.01.2018
1270fejsbujwspieraaborcje
Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję. Składka została zablokowana parę dni temu – według producentów powodem miało być antyaborcyjne przesłanie filmu.

Roe v. Wade ma być pierwszym filmem opowiadającym o kulisach legalizacji aborcji w USA. Jego producent, Nick Loeb, namówił do współpracy wielu przedstawicieli amerykańskiego ruchu pro-life, między innymi Alvedę King, siostrzenicę legendarnego Martina Luthera Kinga. Jednego z sędziów Sądu Najwyższego zagra słynny aktor John Voight, znany ze swoich prawicowych poglądów.

Aby sfinansować powstanie tego filmu jego autorzy postanowili posłużyć się coraz bardziej popularną metodą przeprowadzenia publicznej składki. Wykorzystali w tym celu serwis Indiegogo. W ten sposób koszty produkcji zostaną sfinansowane przez osoby, które chcą, aby film powstał, a wpłacający mogą liczyć na rozmaite bonusy, od  wymienienia w napisach końcowych za 100 dolarów, poprzez możliwość zagrania jako statysta za 2500 dolarów, aż do jednej z ról głównych za pół miliona dolarów. Dodatkowo 10% zysków z filmu zostanie przekazane amerykańskim organizacjom pro-life.

Zbiórka natrafiła jednak na przeszkodę, gdy Facebook parę dni temu postanowił ją zablokować na swojej stronie. Zablokowano również możliwość udostępniania informacji o tej zbiórce przez użytkowników i reklamy, za jakie zapłacili jego twórcy. Według osób zaangażowanych w produkcję  powodem miało być antyaborcyjne przesłanie filmu. „To oburzające, że Facebook twierdzi, że jest apolityczny, a potem blokuje prawicowe inicjatywy jak nasz film” - powiedziała jedna z producentek, Jalesia McQueen.

„To, co ten film pokazuje, to nieludzkość wobec pewnej klasy ludzi – nienarodzonych dzieci. Dlaczego Facebook go zablokował? Wydaje mi się, że powodem było to, że niektórzy z jego użytkowników żali się na niego, gdyż nie chce, aby nasze przesłanie się wydostało” - dodała King - „Ale tego przesłania nie da się powstrzymać”.

Gdy o blokadzie zrobiło się głośno portal postanowił się wycofać i przywrócić możliwość udostępniania zbiórki. W odpowiedzi wysłanej portalowi Breitbart rzecznik portalu stwierdził, że blokada od początku była tymczasowa i że była karą za rozsyłanie spamu.

Film „Roe v. Wade”, o ile powstanie, może być głośnym wydarzeniem. Głównie dlatego, że jego twórcy chcą przypomnieć o rasistowskich korzeniach ruchu aborcyjnego w USA – co jego zwolennicy starają się ze wszystkich sił zamilczeć. Już pierwsza scena ma pokazywać Margaret Sanger, założycielkę największej sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood, przemawiającą na wiecu Ku Klux Klanu. Taka współpraca faktycznie miała miejsce, a Sanger otwarcie przyznawała, że legalizacja aborcji i jej promocja wśród czarnoskórych ma służyć wytępieniu rasy. Poniekąd jej sen się spełnił – czarnoskóre kobiety dokonują aborcji trzykrotnie częściej niż białe. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook