Jedynie prawda jest ciekawa


Zaatakowano ambasadę USA. Sprawca nie żyje

22.02.2018
montenegro22022018
Zaatakowano ambasadę USA. Sprawca nie żyje

W środę około 00:30 doszło do dwóch eksplozji na terenie ambasady USA w Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Niezidentyfikowany napastnik zdetonował ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej granat, a następnie popełnił samobójstwo.

W nocy z środy na czwartek nieznany sprawca zatrzymał się w pobliżu ambasady USA i wrzucił na jej teren ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej granat. Wkrótce potem pracownicy ambasady i okoliczni mieszkańcy usłyszeli drugi wybuch. W powietrze wyleciał sam napastnik. Śledztwo wykaże, czy celowo popełnił samobójstwo czy też był to wypadek przy próbie odpalenia kolejnego ładunku.

Czarnogórska policja błyskawicznie zabezpieczyła jego zwłoki. Uzbrojone patrole otoczyły ambasadę. Wkrótce Amerykanie poinformowali, że żaden z dyplomatów i pracowników ambasady nie ucierpiał na skutek ataku.

Motywy sprawcy ani ewentualna przynależność do jakiejkolwiek organizacji są na razie nieznane. Niektórzy spekulują jednak, że powodem może być otwarcie Czarnogóry na Zachód. To maleńskie państwo – liczące zaledwie 621 tysięcy mieszkańców – miała tradycyjnie dobre stosunki z Rosją, jednak w ostatnich latach władze postanowiły nawiązać bliższe stosunki z państwami Zachodu. W maju zeszłego roku Czarnogóra stała się członkiem NATO, w czym mocno popierało ją USA. Niektórym mieszkańcom Czarnogóry takie podejście jednak nie odpowiada. USA i rząd Czarnogóry kilkukrotnie oskarżali także Rosję o ingerencję w wewnętrzne sprawy Czarnogóry i podsycanie konfliktów. W 2016 roku rząd Czarnogóry oskarżył kilku obywateli Rosji i Serbii o przygotowywanie zamachu w którym miał zginąć premier, a jego miejsce miał zająć pro-rosyjski polityk. Rosja stwierdziła wtedy, że nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

Ambasada USA w Czarnogórze wstrzymała funkcjonowanie do odwołania, a jej pracownicy załatwiają wyłącznie sprawy nie cierpiące zwłoki. Ostrzegła również Amerykanów przebywających w Czarnogórze aby unikali tłumów i śledzili wiadomości.

WMWarto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook