Jedynie prawda jest ciekawa


Zaatakowano ambasadę USA. Sprawca nie żyje

22.02.2018
montenegro22022018
Zaatakowano ambasadę USA. Sprawca nie żyje

W środę około 00:30 doszło do dwóch eksplozji na terenie ambasady USA w Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Niezidentyfikowany napastnik zdetonował ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej granat, a następnie popełnił samobójstwo.

W nocy z środy na czwartek nieznany sprawca zatrzymał się w pobliżu ambasady USA i wrzucił na jej teren ładunek wybuchowy, najprawdopodobniej granat. Wkrótce potem pracownicy ambasady i okoliczni mieszkańcy usłyszeli drugi wybuch. W powietrze wyleciał sam napastnik. Śledztwo wykaże, czy celowo popełnił samobójstwo czy też był to wypadek przy próbie odpalenia kolejnego ładunku.

Czarnogórska policja błyskawicznie zabezpieczyła jego zwłoki. Uzbrojone patrole otoczyły ambasadę. Wkrótce Amerykanie poinformowali, że żaden z dyplomatów i pracowników ambasady nie ucierpiał na skutek ataku.

Motywy sprawcy ani ewentualna przynależność do jakiejkolwiek organizacji są na razie nieznane. Niektórzy spekulują jednak, że powodem może być otwarcie Czarnogóry na Zachód. To maleńskie państwo – liczące zaledwie 621 tysięcy mieszkańców – miała tradycyjnie dobre stosunki z Rosją, jednak w ostatnich latach władze postanowiły nawiązać bliższe stosunki z państwami Zachodu. W maju zeszłego roku Czarnogóra stała się członkiem NATO, w czym mocno popierało ją USA. Niektórym mieszkańcom Czarnogóry takie podejście jednak nie odpowiada. USA i rząd Czarnogóry kilkukrotnie oskarżali także Rosję o ingerencję w wewnętrzne sprawy Czarnogóry i podsycanie konfliktów. W 2016 roku rząd Czarnogóry oskarżył kilku obywateli Rosji i Serbii o przygotowywanie zamachu w którym miał zginąć premier, a jego miejsce miał zająć pro-rosyjski polityk. Rosja stwierdziła wtedy, że nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

Ambasada USA w Czarnogórze wstrzymała funkcjonowanie do odwołania, a jej pracownicy załatwiają wyłącznie sprawy nie cierpiące zwłoki. Ostrzegła również Amerykanów przebywających w Czarnogórze aby unikali tłumów i śledzili wiadomości.

WMWarto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 8. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook