Jedynie prawda jest ciekawa


Za rok dokument o przyszłości UE

29.05.2017

Do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE bez podziału na strefę euro i na kraje, które nie są w tej strefie. Start prac nad dokumentem będzie nie wcześniej niż po wyborach do Bundestagu - poinformował europoseł PiS Ryszard Czarnecki w TVN24BiS.

Na pięć najlepiej rozwijających się gospodarek w UE, aż cztery są poza strefą euro - zauważył Czarnecki pytany w poniedziałek o wejście Polski do strefy euro w najbliższym czasie. Chociażby z tego powodu, jak twierdzi, „nie ma co się pchać”. Jednocześnie dodał, że Polska „wciąż ma drugie miejsce jeśli chodzi o wzrost PKB” oraz że odnotowuje „wzrost inwestycji”. Dlatego też, podkreślił, „to że nie jesteśmy w strefie euro nam nie przeszkadza, wręcz pomaga”. Polska jest jednym z najbiedniejszych państw w UE; kraje biedne zaś na strefie euro traciły, a nie zyskiwały- mówił europoseł.

Według niego obecnie jesteśmy skazani na współpracę z Niemcami i Francją, w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jak podkreślił, z nieoficjalnych informacji, jakie posiada, wynika, że „do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE, bez podziału na strefy euro i krajów, które nie są w strefie euro”. I tu Polska musi brać bardzo aktywny udział- ocenił.

Jak dodał, „start do prac nad dokumentem będzie nie wcześniej niż po wyborach do Bundestagu”. Czarnecki odniósł także się do wypowiedzi Angeli Merkel, która nie była zadowolona z wyników zakończonego w sobotę szczytu G7 na Sycylii. Podczas niedzielnego wystąpienia na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów UE o zachowanie jedności. „Czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca” - mówiła.  My, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce- dodała.

Zdaniem Czarneckiego, taka postawa kanclerz Niemiec ma swoje dobre strony. „USA będzie chciało szukać innych partnerów w Europie, bo do tej pory Niemcy były pośrednikiem pomiędzy Waszyngtonem, a UE”, np. w Wielkiej Brytanii, czy Polsce - podkreślił. Zaś z drugiej strony, dodał, „Niemcy będą musiały szukać partnerów pod ręką - sąsiadów. Bez Polski nie uratuje się projektu europejskiego- mówił europoseł.

Pytany o politykę migracyjną i stanowisko polskiego rządu w tej kwestii, podkreślił, że kanclerz Niemiec ma szansę na czwarte zwycięstwo, co będzie „wielkim sukcesem”. Z tej przyczyny, podkreślił Czarnecki, z pewnością w najbliższym, przedwyborczym czasie nie zmieni zdania w tak ważnej i wrażliwej kwestii, jaką jest sprawa uchodźców. Dlatego, jak dodał, choć „polityka migracyjna UE jest fatalna i czas na jej weryfikację”, „nie wiemy, jaka będzie decyzja UE w sprawie potencjalnych kar”.

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook