Jedynie prawda jest ciekawa


Za rok dokument o przyszłości UE

29.05.2017

Do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE bez podziału na strefę euro i na kraje, które nie są w tej strefie. Start prac nad dokumentem będzie nie wcześniej niż po wyborach do Bundestagu - poinformował europoseł PiS Ryszard Czarnecki w TVN24BiS.

Na pięć najlepiej rozwijających się gospodarek w UE, aż cztery są poza strefą euro - zauważył Czarnecki pytany w poniedziałek o wejście Polski do strefy euro w najbliższym czasie. Chociażby z tego powodu, jak twierdzi, „nie ma co się pchać”. Jednocześnie dodał, że Polska „wciąż ma drugie miejsce jeśli chodzi o wzrost PKB” oraz że odnotowuje „wzrost inwestycji”. Dlatego też, podkreślił, „to że nie jesteśmy w strefie euro nam nie przeszkadza, wręcz pomaga”. Polska jest jednym z najbiedniejszych państw w UE; kraje biedne zaś na strefie euro traciły, a nie zyskiwały- mówił europoseł.

Według niego obecnie jesteśmy skazani na współpracę z Niemcami i Francją, w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jak podkreślił, z nieoficjalnych informacji, jakie posiada, wynika, że „do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE, bez podziału na strefy euro i krajów, które nie są w strefie euro”. I tu Polska musi brać bardzo aktywny udział- ocenił.

Jak dodał, „start do prac nad dokumentem będzie nie wcześniej niż po wyborach do Bundestagu”. Czarnecki odniósł także się do wypowiedzi Angeli Merkel, która nie była zadowolona z wyników zakończonego w sobotę szczytu G7 na Sycylii. Podczas niedzielnego wystąpienia na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów UE o zachowanie jedności. „Czasy, gdy mogliśmy się całkowicie oprzeć na innych, dobiegły końca” - mówiła.  My, Europejczycy, musimy wziąć nasze sprawy w swoje ręce- dodała.

Zdaniem Czarneckiego, taka postawa kanclerz Niemiec ma swoje dobre strony. „USA będzie chciało szukać innych partnerów w Europie, bo do tej pory Niemcy były pośrednikiem pomiędzy Waszyngtonem, a UE”, np. w Wielkiej Brytanii, czy Polsce - podkreślił. Zaś z drugiej strony, dodał, „Niemcy będą musiały szukać partnerów pod ręką - sąsiadów. Bez Polski nie uratuje się projektu europejskiego- mówił europoseł.

Pytany o politykę migracyjną i stanowisko polskiego rządu w tej kwestii, podkreślił, że kanclerz Niemiec ma szansę na czwarte zwycięstwo, co będzie „wielkim sukcesem”. Z tej przyczyny, podkreślił Czarnecki, z pewnością w najbliższym, przedwyborczym czasie nie zmieni zdania w tak ważnej i wrażliwej kwestii, jaką jest sprawa uchodźców. Dlatego, jak dodał, choć „polityka migracyjna UE jest fatalna i czas na jej weryfikację”, „nie wiemy, jaka będzie decyzja UE w sprawie potencjalnych kar”.

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook