Jedynie prawda jest ciekawa


Za nienawiść w internecie odpowiedzą surowiej niż obecnie. Ten kraj zaostrzy przepisy

21.08.2017

Brytyjska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że zamierza traktować internetowe przestępstwa motywowane nienawiścią, w tym obelgi i groźby karalne, na równi z incydentami, do których dochodzi w codziennym życiu.

Stojąca na czele prokuratury Alison Saunders oceniła, że obraźliwe zwroty w internecie mogą"podsycać wrogość"  i mieć bezpośrednie przełożenie na liczbę przestępstw i nienawistnych zachowań w realnym życiu. - Niezależnie od tego, czy będzie się krzyczeć osobiście, pisać na ścianie ich domu lub tweetować, wpływ nienawistnych obelg na ofiarę może być równie niszczący - napisała Saunders w tekście dla "Guardiana", tłumacząc główne założenia zmian.

Według nowych wytycznych prokuratorzy powinni zwracać uwagę na to, czy sprawca przestępstwa kierował się nienawiścią ze względu na rasę, religię, orientację seksualną, gender lub niepełnosprawność ofiary.

W latach 2015-16 brytyjska prokuratura prowadziła rekordową liczbę ponad 15 tys. spraw dotyczących przestępstw z nienawiści, a co trzeci skazany miał podniesiony wymiar kary orzeczonej w wyroku ze względu na element nienawiści. Jak wynika z danych za pierwszy kwartał br., liczba takich przestępstw wzrosła o 20 proc.

Obowiązująca w Wielkiej Brytanii definicja przestępstwa motywowanego nienawiścią jest jedną z najszerszych w Europie.

W ubiegłym roku Polacy oraz inne mniejszości etniczne i religijne, m.in. muzułmanie, Żydzi, sikhowie donosili o zwiększonej liczbie przestępstw z nienawiści wymierzonych przeciwko ich społecznościom po tym, jak Wielka Brytania zagłosowała w czerwcowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej.

W najbardziej znanej sprawie, przedstawianej wówczas przez media jako możliwe przestępstwo z nienawiści wobec Polaka - pobicia ze skutkiem śmiertelnym Arkadiusza J. w Harlow - prokuratorzy uznali, że nienawiść na tle narodowościowym nie została w toku śledztwa wystarczająco potwierdzona jako jeden z motywów działania. 16-letni sprawca został jednak uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa i oczekuje na wyrok, który zapadnie 8 września br.

PAP

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook