Jedynie prawda jest ciekawa


Za nienawiść w internecie odpowiedzą surowiej niż obecnie. Ten kraj zaostrzy przepisy

21.08.2017

Brytyjska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że zamierza traktować internetowe przestępstwa motywowane nienawiścią, w tym obelgi i groźby karalne, na równi z incydentami, do których dochodzi w codziennym życiu.

Stojąca na czele prokuratury Alison Saunders oceniła, że obraźliwe zwroty w internecie mogą"podsycać wrogość"  i mieć bezpośrednie przełożenie na liczbę przestępstw i nienawistnych zachowań w realnym życiu. - Niezależnie od tego, czy będzie się krzyczeć osobiście, pisać na ścianie ich domu lub tweetować, wpływ nienawistnych obelg na ofiarę może być równie niszczący - napisała Saunders w tekście dla "Guardiana", tłumacząc główne założenia zmian.

Według nowych wytycznych prokuratorzy powinni zwracać uwagę na to, czy sprawca przestępstwa kierował się nienawiścią ze względu na rasę, religię, orientację seksualną, gender lub niepełnosprawność ofiary.

W latach 2015-16 brytyjska prokuratura prowadziła rekordową liczbę ponad 15 tys. spraw dotyczących przestępstw z nienawiści, a co trzeci skazany miał podniesiony wymiar kary orzeczonej w wyroku ze względu na element nienawiści. Jak wynika z danych za pierwszy kwartał br., liczba takich przestępstw wzrosła o 20 proc.

Obowiązująca w Wielkiej Brytanii definicja przestępstwa motywowanego nienawiścią jest jedną z najszerszych w Europie.

W ubiegłym roku Polacy oraz inne mniejszości etniczne i religijne, m.in. muzułmanie, Żydzi, sikhowie donosili o zwiększonej liczbie przestępstw z nienawiści wymierzonych przeciwko ich społecznościom po tym, jak Wielka Brytania zagłosowała w czerwcowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej.

W najbardziej znanej sprawie, przedstawianej wówczas przez media jako możliwe przestępstwo z nienawiści wobec Polaka - pobicia ze skutkiem śmiertelnym Arkadiusza J. w Harlow - prokuratorzy uznali, że nienawiść na tle narodowościowym nie została w toku śledztwa wystarczająco potwierdzona jako jeden z motywów działania. 16-letni sprawca został jednak uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa i oczekuje na wyrok, który zapadnie 8 września br.

PAP

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 4. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 5. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 6. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook