Jedynie prawda jest ciekawa


Wzrasta aktywność rosyjskich tajnych służb

25.10.2017
espionage25102017
Wzrasta aktywność rosyjskich tajnych służb

- Rosyjskie tajne służby zwiększyły w 2016 roku swą aktywność w Czechach, zdobywając głównie drażliwe informacje ze sfery politycznej - podały czeskie media powołując się na doroczny raport Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS).

Według niego z terytorium Rosji przeprowadzano także rozległe cybernetyczne ataki szpiegowskie. Swe operacje przeciwko czeskim interesom i bezpieczeństwu nasiliły również chińskie agendy wywiadowcze.

Jak wskazuje BIS, rosyjskie tajne służby mają w Czechach od lat sieć kontaktów dobrej jakości, którą nadal rozwijają. Czesi na dużą skalę ujawniają drażliwe informacje z organizacji i firm, w których pracują. Nie chodzi tutaj wprawdzie o informacje tajne, ale ich charakter i zasięg wyrządził państwu większe szkody niż ujawnianie informacji utajnionych - podkreśla raport. Zaznacza przy tym, że najważniejszym źródłem ryzyka są nieświadome kontakty z rosyjskim personelem dyplomatycznym.

Zdaniem BIS, najintensywniejszym atakiem internetowym była kampania grupy APT28/Sofacy przeciwko celom zlokalizowanym w różnych sferach - od dyplomacji i wojskowości poprzez placówki naukowo-badawcze aż po świat akademicki. Hakerzy uzyskali dostęp do pewnej liczby kont e-mailowych osób powiązanych z czeskim środowiskiem wojskowym, a obiektem ataku stała się również czeska wojskowa instytucja badawcza. Wzrastający trend szpiegostwa cybernetycznego odnotował także wywiad wojskowy - wskazuje raport.  

Jak twierdzi BIS, w ubiegłym roku nie dostrzeżono wyraźnej zmiany liczby chińskich szpiegów w Czechach, ale zwiększyła się liczba wywiadowców przyjeżdżających w ramach chińskich delegacji oficjalnych. Wzrosła przede wszystkim liczba, agresywność i intensywność operacji wywiadowczych Chin przeciwko czeskim celom i interesom, do czego wykorzystywano współpracę z Chińczykami mieszkającymi w Czechach.

PAP
 

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook