Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszehrad i Paryż jak równy z równym w Unii

23.06.2017

Szefowie państw wyszehradzkich rozmawiali z prezydentem Francji o polityce migracyjnej, przyszłości wspólnego rynku (szczególnie o dyrektywie ws. delegowania pracowników), a także o sprawach klimatu i obronności. Spotkanie, które odbyło się przed dzisiejszą sesją szczytu UE w Brukseli, zostało zorganizowane z inicjatywy premier Beaty Szydło i trwało znacznie dłużej, niż przewidziano.

"Liczymy, że dialog polityczny między Francją a Europą Środkową będzie się odbywał w sposób bardziej uporządkowany, bez stereotypów" – powiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po spotkaniu szefów rządów V4 z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Jak zaznaczył wiceszef MSZ, premierzy V4 oraz prezydent Macron zgodzili się, że w ramach Unii Europejskiej istnieją poważne rozbieżności w kwestiach migracji, wspólnego rynku, klimatu i obrony. Ich zdaniem, potrzebny jest więc bardziej intensywny dialog.

"Polska podtrzymała swoją gotowość do tego, by taki dialog organizować i ułatwiać po to, aby przekroczyć te bariery, które dzisiaj uniemożliwiają podjęcie decyzji w większości wymienionych spraw. Umówiliśmy się na kontynuowanie tego typu spotkań w najbliższej przyszłości" – powiedział Szymański. Dodał, że spotkanie powinno przyczynić się do lepszego zrozumienia przez Francję "dobrze umotywowanych interesów Europy Środkowej w związku z integracją europejską". Jak zaznaczył, dla Polski ten poziom zrozumienia w Paryżu był do tej pory niezadowalający.

Szymański zaznaczył, że między V4 a Francją nie ma żadnego konfliktu wartości, ale zdarza się, że są interpretowane w inny sposób: "Nie mamy gotowości do tego, aby przyjmować tylko jednostronną, proponowaną przez kogokolwiek interpretację tych wartości. Nie oczekujemy dyktowania interpretacji poszczególnych wartości we wszystkich, nawet najbardziej delikatnych sprawach ze strony innych państw członkowskich albo instytucji unijnych".

Wiceszef MSZ dodał, że premier Polski przedstawiła bardzo wyraźne oczekiwanie, aby komunikacja wzajemna nie odbywała się w sposób, zaprezentowany w ostatnim wywiadzie prezydenta Francji dla liberalnej prasy europejskiej, ponieważ tego typu komunikacja nie budzi zaufania.

Retoryka to jedno, a gospodarka to drugie

"Relacje polsko-francuskie nie odbiją się na budżecie i funduszach strukturalnych w kolejnej unijnej perspektywie finansowej" - ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, jak wyraźnie wskazano w ostatnich decyzjach Rady Europejskiej, nie ma uzależnienia w dystrybucji funduszy strukturalnych od jakiś innych parametrów, które zdaniem niektórych komisarzy KE powinny być dzisiaj weryfikowane.

Wskazał, że widzi wiele francuskich projektów w Polsce, np. ostatnio spotkał się z najwyższym kierownictwem w dużym stopniu francuskiego koncernu, który ma nowe plany inwestycyjne w Polsce. "Czym innym jest retoryka medialna, a czym inne są konkretne decyzje biznesowe, które świadczą o zaufaniu do naszego kraju" - podkreślił wicepremier.

PAP/EPA

Fot. PAP/EPA/Emmanuel Dunand

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook