Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszehrad chce większej Unii

10.07.2017

Państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Austria, Słowenia i Chorwacja popierają rozszerzenie UE o Bałkany Zachodnie - oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po spotkaniu szefów dyplomacji tych państw w Budapeszcie.

"Siedzą przed państwem przedstawiciele siedmiu państw, które zdecydowanie opowiadają się za poszerzeniem UE. A jeśli mówimy o poszerzeniu UE, to myślimy przede wszystkim o Bałkanach Zachodnich. Poszerzenie Unii w kierunku zachodniobałkańskim uważamy za nasz podstawowy priorytet" - powiedział Szijjarto, dodając, że chodzi w pierwszym rzędzie o Serbię i Czarnogórę.

Ostrzegł, że jeśli nie uda się przyspieszyć procesu integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich, to Unia stanie przed poważnymi wyzwaniami w sferze bezpieczeństwa w całej Europie. Jak zaznaczył Szijjarto, na Bałkanach Zachodnich pojawiają się poważne napięcia i jeśli państwom tego regionu nie uda się stworzyć wiarygodnego scenariusza integracyjnego, napięcia te mogą wymknąć się spod kontroli.

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski podkreślił ze swej strony, że współpraca państw regionu nie jest skierowana przeciwko nikomu, tylko na realizowanie naszych interesów, aby rozwinąć się do poziomu państw Europy Zachodniej.

Minister Waszczykowski przypomniał, że Polska 10 dni temu zakończyła roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, podczas której doszło m.in. do spotkania przedstawicieli państw V4 z przedstawicielami krajów Partnerstwa Wschodniego czy z państwami bałtyckimi i nordyckimi.

Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że Europa Środkowa nie może być połączona tylko ciągami komunikacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz korytarzami energetycznymi ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód, ale powinna mieć również połączenia na linii północ-południe, aby być "równoprawnym, tak samo rozwiniętym regionem Europy, jak region Europy Zachodniej".

Przed spotkaniem ministrowie wzięli udział w otwarciu forum biznesowego państw regionu.

PAP/MBB

Fot. PAP/EPA/Tamas Kovacs

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook