Jedynie prawda jest ciekawa


Wymowne zdjęcie z Paryża! Bezbronna Europa chroni się w świątyni

06.06.2017

To zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Przerażeni turyści, którzy tego dnia odwiedzali paryską katedrę Notre Dame strwożeni w zamkniętej świątyni. Na polecenie policji wszyscy podnoszą ręce do góry, niemal w geście poddania. Nie wiedzą, co dokładnie dzieje się na zewnątrz. Mają świadomość, że doszło do zamachu, więc zastosowali się do zaleceń policji. Mogą jedynie czekać, aż służby bezpieczeństwa opanują sytuację. Nie panikują. Są bezpieczni. Oto poświęcona Matce Bożej świątynia znów chroni bezbronny Stary Kontynent.

Tym razem – poza zamachowcem – na szczęście nie było ofiar. Ale kiedy uzbrojony w młotek napastnik zaatakował policjanta nikt nie wiedział jeszcze, co może się wydarzyć. Czy to tylko akt desperacji samotnie działającego szaleńca czy może kolejny starannie zaplanowany zamach? Chwilę po ataku jeden z funkcjonariuszy unieszkodliwił napastnika i oddał w jego stronę strzały z broni palnej.

Zaatakowany policjant trafił do szpitala z lekkimi obrażenia, napastnika udało się „zneutralizować”. Francuskie media poinformowały, że w chwili ataku krzyczał: - „To za Syrię!”. Zamachowiec miał przy sobie dowód tożsamości wskazujący, że jest algierskim studentem, a poza młotkiem użytym do ataku miał także noże kuchenne. Najprawdopodobniej działał sam.

Francuska agencja prasowa cytuje anonimowego świadka zdarzenia, który najpierw usłyszał głośny krzyk, a potem widział, jak tłum, który zwykle jest na placu przed katedrą, wpadł w panikę. "Ludzie spanikowali, słyszałem dwa wystrzały, widziałem człowieka leżącego na ziemi, krew wszędzie" - opowiadał świadek. Z kolei inni świadkowie opowiadali o spokojnej reakcji turystów i paryżan na widok policjantów, którzy przybyli, by opróżnić plac z ludzi.

Bezpośrednio po ataku szaleńca w katedrze Notre Dame zamknięto około tysiąca osób - wiernych i turystów – które znajdowały się tam w chwili ataku. Z relacji na Twitterze wynika, że wewnątrz świątyni panował spokój i porządek – ludzie stosowali się do poleceń władz, modlili się albo kontynuowali zwiedzanie. Funkcjonariusze sprawdzili, czy w katedrze nie było wspólników mężczyzny, który zaatakował policjanta. Dopiero gdy sytuacja została opanowana, rozpoczęto stopniowe wypuszczanie ludzi z katedry.

AC

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook