Jedynie prawda jest ciekawa


Wymowne zdjęcie z Paryża! Bezbronna Europa chroni się w świątyni

06.06.2017

To zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Przerażeni turyści, którzy tego dnia odwiedzali paryską katedrę Notre Dame strwożeni w zamkniętej świątyni. Na polecenie policji wszyscy podnoszą ręce do góry, niemal w geście poddania. Nie wiedzą, co dokładnie dzieje się na zewnątrz. Mają świadomość, że doszło do zamachu, więc zastosowali się do zaleceń policji. Mogą jedynie czekać, aż służby bezpieczeństwa opanują sytuację. Nie panikują. Są bezpieczni. Oto poświęcona Matce Bożej świątynia znów chroni bezbronny Stary Kontynent.

Tym razem – poza zamachowcem – na szczęście nie było ofiar. Ale kiedy uzbrojony w młotek napastnik zaatakował policjanta nikt nie wiedział jeszcze, co może się wydarzyć. Czy to tylko akt desperacji samotnie działającego szaleńca czy może kolejny starannie zaplanowany zamach? Chwilę po ataku jeden z funkcjonariuszy unieszkodliwił napastnika i oddał w jego stronę strzały z broni palnej.

Zaatakowany policjant trafił do szpitala z lekkimi obrażenia, napastnika udało się „zneutralizować”. Francuskie media poinformowały, że w chwili ataku krzyczał: - „To za Syrię!”. Zamachowiec miał przy sobie dowód tożsamości wskazujący, że jest algierskim studentem, a poza młotkiem użytym do ataku miał także noże kuchenne. Najprawdopodobniej działał sam.

Francuska agencja prasowa cytuje anonimowego świadka zdarzenia, który najpierw usłyszał głośny krzyk, a potem widział, jak tłum, który zwykle jest na placu przed katedrą, wpadł w panikę. "Ludzie spanikowali, słyszałem dwa wystrzały, widziałem człowieka leżącego na ziemi, krew wszędzie" - opowiadał świadek. Z kolei inni świadkowie opowiadali o spokojnej reakcji turystów i paryżan na widok policjantów, którzy przybyli, by opróżnić plac z ludzi.

Bezpośrednio po ataku szaleńca w katedrze Notre Dame zamknięto około tysiąca osób - wiernych i turystów – które znajdowały się tam w chwili ataku. Z relacji na Twitterze wynika, że wewnątrz świątyni panował spokój i porządek – ludzie stosowali się do poleceń władz, modlili się albo kontynuowali zwiedzanie. Funkcjonariusze sprawdzili, czy w katedrze nie było wspólników mężczyzny, który zaatakował policjanta. Dopiero gdy sytuacja została opanowana, rozpoczęto stopniowe wypuszczanie ludzi z katedry.

AC

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook