Jedynie prawda jest ciekawa


Wymiana Rosji z IS: Ciało oficera za bojowników

13.12.2016

Rosja wymieniła sześciu bojowników Państwa Islamskiego (IS) na ciało poległego w Syrii oficera Aleksandra Prochorenki; rozmowy na ten temat trwały miesiąc, a pośrednikami w wymianie byli syryjscy Kurdowie - podał portal Gazeta.ru.

25-letni Prochorenko zginął w marcu w rejonie Palmiry, gdzie naprowadzał na cele rosyjskie lotnictwo prowadzące naloty w Syrii. Kiedy został okrążony przez islamistów, wezwał dowództwo do skierowania ognia na swoją pozycję. Został pośmiertnie uhonorowany tytułem Bohatera Rosji. Jego ciało zabrali bojownicy IS, jednak w kwietniu powiadomiono, że zostało ono przekazane przedstawicielom Rosji przez powstańców kurdyjskich z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). 

Informując o przebiegu tej operacji, Gazeta.ru powołała się na jednego z jej uczestników ze strony kurdyjskiej. Nie ujawnił on szczegółów, wskazując na zasadę poufności pomiędzy siłami syryjskimi i rosyjskimi. Na pytanie, czy rzeczywiście za ciało Prochorenki wydano sześciu bojowników IS, rozmówca portalu odparł, że islamistom "oddano znacznie więcej". 

Według Gazety.ru do Kurdów zwróciło się Ministerstwo Obrony Rosji z prośbą o pomoc w przekazaniu ciała poległego oficera. "Wyznaczono z naszych sił specjalną grupę w celu rozpoczęcia negocjacji z IS. Ponieważ chodziło o zwrócenie ciała oficera rosyjskiego, islamiści wysuwali bardzo wiele żądań" - powiedział rozmówca portalu. Wyjaśnił, że negocjacje trwały miesiąc, od 21 marca do 21 kwietnia. 

Po wymianie siły YPG otrzymały oficjalny list z podziękowaniami od ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Jak zaznaczyła Gazeta.ru, nikt z jej rozmówców nie wspomniał o jakiejkolwiek gratyfikacji finansowej ze strony Rosji. Przedstawiciel YPG nazwał wymianę operacją humanitarną i zaznaczył, że nie ma powodów, by ujawniać jej szczegóły. 

Gazeta.ru podała, powołując się na przedstawiciela Kurdów w Rosji, że w Syrii Kurdowie biorą do niewoli bojowników IS, tak więc teoretycznie istnieje możliwość wymiany jeńców. Jednak dżihadyści z IS nie są otwarci na takie kontakty. Wyjątek stanowią szczególnie cenni bojownicy Państwa Islamskiego, np. spokrewnieni z przywódcami organizacji czy też dowódcy polowi. 

Natomiast media arabskie, jak kanał Al-Arabija, informowały w przeszłości o próbach wymiany jeńców i ciał zabitych bojowników IS na ludzi znajdujących się w rękach dżihadystów. Jedna z takich wymian zakończyła się w 2014 roku niepowodzeniem, w ostatniej chwili rozmowy zerwano. 

Rozmówca Gazety.ru z jednej z działających w Syrii grup walczących z reżimem Baszara el-Asada powiedział, że do rozmów z antyasadsowskimi bojownikami z inicjatywy Rosji i Syrii dochodziło regularnie na przestrzeni lat. Według tego źródła w rozmowach nie uczestniczą z reguły przedstawiciele Rosji. Z bojownikami kontaktują się ludzie ze służb specjalnych Asada, a rozmowy dotyczą nie tylko jeńców, ale np. prowadzenia działań zbrojnych na określonym obszarze. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/STRINGER]

Warto poczytać

 1. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 2. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 3. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 4. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 5. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 6. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 7. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 8. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook