Jedynie prawda jest ciekawa


Wydali ponad siedem milionów złotych na nowe hasło dla armii. I zostali przy starym

26.12.2017
war26122017
Wydali ponad siedem milionów złotych na nowe hasło dla armii. I zostali przy starym

Wiele osób uważa, że polityczna poprawność zaszła za daleko i staje się coraz większym ciężarem. Najwyraźniej należy do nich również Gavin Williamson, sekretarz obrony w rządzie Theresy May. Dziennikarze Daily Mail ujawnili, że to jego interwencja powstrzymała brytyjską armię przed zmianą swojego sloganu rekrutacyjnego na bardziej poprawny politycznie.

Siły zbrojne UK od ponad 30 lat używają w swoich materiałach propagandowych hasła „Be the best” (Bądź najlepszy). Jakiś czas temu do brytyjskich dowódców trafił jednak dokument, w którym sugerowano zmianę. Stary slogan miał być, według niego, zbyt elitarny i za mało inkluzywny. Miał również nie trafiać do tych grup społecznych do których powinien trafiać. Nowym sloganem miało zostać hasło „This is belonging” (To jest przynależność), które zostało już użyte w kilku reklamach telewizyjnych. Armia chciała również zrezygnować z używania swojego oficjalnego herbu – dwóch skrzyżowanych mieczy na tle lwa i korony. Zamiast tego w oficjalnych materiałach rekrutacyjnych miała być używana stylizowana brytyjska flaga. 

Poprawny politycznie dowódca

Za tą zmianą stał generał Nick Carter, szef sztabu armii brytyjskiej. Według niego „Be the best” było sloganem, który ktoś zaproponował w 1993 roku i który armia używa z przyzwyczajenia, ale nigdy nie zostały przeprowadzone żadne badania nad jego skutecznością i oddziaływaniem. Dlatego też postanowił zapłacić agencjom marketingowym za stworzenie nowej strategii rekrutacyjnej. Kosztowało to brytyjską armię około półtora miliona funtów (ponad siedem milionów złotych).

I, jak się okazuje, były to pieniądze wyrzucone w błoto. Zmiana sloganu spowodowała bowiem takie oburzenie w brytyjskich kręgach wojskowych, że nawet wysoko postawieni dowódcy nie szczędzili gorzkich słów – z których „marnotrawstwo” i „szaleństwo” powtarzało się najczęściej. W końcu sekretarz Williamson postanowił interweniować i rozkazał porzucić te plany. Jego decyzja wywołała pewne kontrowersje, niektórzy wojskowi uważają ją za przekroczenie uprawnień i zignorowanie drabiny dowodzenia. Ale większość Brytyjczyków przyjęła ją z ulgą.

Armia bez pieniędzy

Pomysł generała Cartera jest absurdalny nie tylko ze względu na kuriozalne uzasadnienie, ale także z powodu kosztów. Półtora miliona funtów dla agencji reklamowych byłoby bowiem tylko początkiem – gdyby wojsko wprowadziło go w życie, to wszystkie istniejące materiały propagandowe, ulotki, plakaty etc. poszłyby na przemiał i trzeba by było drukować nowe. A to kosztowałoby dziesiątki milionów funtów.

Milionów, na wydanie których brytyjska armia nie może sobie teraz pozwolić. Znajduje się bowiem obecnie w stanie głębokiego kryzysu finansowego. Jej liczebność stale maleje – obecnie służy w nie 78 tysięcy osób, podczas gdy w 2010 roku było ich 102 000. Obiecane w sierpniu podwyżki żołdu dla 200 tysięcy żołnierzy nadal nie zostały wprowadzone w życie. Wstrzymano wszelkie zakupy sprzętu i uzbrojenia, a według wielu analityków wkrótce zabraknie pieniędzy nawet na bieżące naprawy. W takiej sytuacji wydanie nawet funta na to, aby zadowolić wrażliwość lewicowców, byłoby marnotrawstwem.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook