Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory w Rumunii w atmosferze korupcji

05.06.2016

Rumuni wybierają w niedzielę władze samorządowe, w tym burmistrzów i rady miejskie.

Głosowanie odbywa się w cieniu afer korupcyjnych. O przyjmowanie łapówek podejrzanych jest kilkudziesięciu kandydatów i urzędników miejskich.

Od jesieni ub. r urzędem miasta w Bukareszcie kieruje p.o. burmistrza, ponieważ przeciwko dotychczasowemu włodarzowi stolicy Sorinowi Oprescu toczy się sprawa o wzięcie 25 tys. euro łapówki od firm wykonujących zlecenia dla ratusza.

Pięciu spośród sześciu burmistrzów dzielnic stolicy, którzy zostali wybrani w 2012 roku, zostało skazanych albo toczy się przeciwko nim śledztwo w związku z korupcją. Dwóch z nich ponownie w tych wyborach ubiega się o urzędy - podkreśla agencja Associated Press.

Według strony internetowej penali.ro, której działacze walczą z korupcją, około 50 ze 109 burmistrzów głównych rumuńskich miast zostało skazanych lub toczy się przeciwko nim dochodzenie w sprawie korupcji, lub z różnych innych względów nie nadają się oni na te stanowiska.

"Widzimy jeszcze raz, że 26 lat po obaleniu Nicolae Ceausescu wciąż nie mamy takiego poziomu kultury obywatelskiej, który konieczny jest do wywierania presji na kandydatów, żeby już więcej nie startowali w wyborach" - powiedział agencji AFP analityk polityczny Radu Magdin.

Niedzielne wybory są pierwszym testem dla rumuńskich władz po tragicznym pożarze w październiku ub.r. w bukareszteńskiej dyskotece, gdzie zginęły 64 osoby - odnotowuje AFP. Tragedia była w kraju szokiem, wywołała antyrządowe protesty, doprowadzając na początku listopada do dymisji socjaldemokratycznego rządu premiera Victora Ponty. Przeciw Poncie od września ub.r. również toczy się postępowanie sądowe w sprawie o korupcję.

Według Magdin socjaldemokraci mają duże szanse wygrać niedzielne wybory lokalne, co może być "szokiem dla liberałów i prawicy przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć pod koniec tego roku".

Sondaże wskazują, że w Bukareszcie zwycięży Gabriela Firea, kandydatka sojuszu Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i Narodowego Związku na rzecz Postępu w Rumunii (UNPR).

Wieloletni burmistrz Braszowa George Scripcaru, który został aresztowany w 2015 r. za nadużycia władzy i przyjmowanie łapówek, ubiega się w tych wyborach o czwartą kadencję. Zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

Wiceszefowa PSD Lia Olguta Vasilescu ubiega się o drugą kadencję na stanowisku burmistrza miasta Krajowa na Wołoszczyźnie. Została oskarżona o łapówkarstwo, wykorzystywanie władzy i wpływów do uzyskiwania pieniędzy oraz innych dóbr, a także o pranie pieniędzy. Kandydatka również zaprzecza wszystkich zarzutom.

Do głosowania uprawnionych jest ok. 18 mln Rumunów w tym liczącym 21,6 mln ludzi kraju. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce). Pierwszych oficjalnych wyników należy spodziewać się w poniedziałek.

 [fot. commons.wikimedia.org/CC]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 2. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 3. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 4. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 5. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 6. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 7. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 8. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook