Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wybory w Rumunii w atmosferze korupcji

05.06.2016

Rumuni wybierają w niedzielę władze samorządowe, w tym burmistrzów i rady miejskie.

Głosowanie odbywa się w cieniu afer korupcyjnych. O przyjmowanie łapówek podejrzanych jest kilkudziesięciu kandydatów i urzędników miejskich.

Od jesieni ub. r urzędem miasta w Bukareszcie kieruje p.o. burmistrza, ponieważ przeciwko dotychczasowemu włodarzowi stolicy Sorinowi Oprescu toczy się sprawa o wzięcie 25 tys. euro łapówki od firm wykonujących zlecenia dla ratusza.

Pięciu spośród sześciu burmistrzów dzielnic stolicy, którzy zostali wybrani w 2012 roku, zostało skazanych albo toczy się przeciwko nim śledztwo w związku z korupcją. Dwóch z nich ponownie w tych wyborach ubiega się o urzędy - podkreśla agencja Associated Press.

Według strony internetowej penali.ro, której działacze walczą z korupcją, około 50 ze 109 burmistrzów głównych rumuńskich miast zostało skazanych lub toczy się przeciwko nim dochodzenie w sprawie korupcji, lub z różnych innych względów nie nadają się oni na te stanowiska.

"Widzimy jeszcze raz, że 26 lat po obaleniu Nicolae Ceausescu wciąż nie mamy takiego poziomu kultury obywatelskiej, który konieczny jest do wywierania presji na kandydatów, żeby już więcej nie startowali w wyborach" - powiedział agencji AFP analityk polityczny Radu Magdin.

Niedzielne wybory są pierwszym testem dla rumuńskich władz po tragicznym pożarze w październiku ub.r. w bukareszteńskiej dyskotece, gdzie zginęły 64 osoby - odnotowuje AFP. Tragedia była w kraju szokiem, wywołała antyrządowe protesty, doprowadzając na początku listopada do dymisji socjaldemokratycznego rządu premiera Victora Ponty. Przeciw Poncie od września ub.r. również toczy się postępowanie sądowe w sprawie o korupcję.

Według Magdin socjaldemokraci mają duże szanse wygrać niedzielne wybory lokalne, co może być "szokiem dla liberałów i prawicy przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć pod koniec tego roku".

Sondaże wskazują, że w Bukareszcie zwycięży Gabriela Firea, kandydatka sojuszu Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i Narodowego Związku na rzecz Postępu w Rumunii (UNPR).

Wieloletni burmistrz Braszowa George Scripcaru, który został aresztowany w 2015 r. za nadużycia władzy i przyjmowanie łapówek, ubiega się w tych wyborach o czwartą kadencję. Zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

Wiceszefowa PSD Lia Olguta Vasilescu ubiega się o drugą kadencję na stanowisku burmistrza miasta Krajowa na Wołoszczyźnie. Została oskarżona o łapówkarstwo, wykorzystywanie władzy i wpływów do uzyskiwania pieniędzy oraz innych dóbr, a także o pranie pieniędzy. Kandydatka również zaprzecza wszystkich zarzutom.

Do głosowania uprawnionych jest ok. 18 mln Rumunów w tym liczącym 21,6 mln ludzi kraju. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce). Pierwszych oficjalnych wyników należy spodziewać się w poniedziałek.

 [fot. commons.wikimedia.org/CC]

(PAP)/tp

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook