Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory samorządowe we Włoszech

05.06.2016

We Włoszech odbywają się w niedzielę częściowe wybory samorządowe.

W wyborach do głosowania uprawnionych jest 13 milionów obywateli w 25 miastach i około 1500 gminach. Wybrani zostaną burmistrzowie Rzymu, Mediolanu, Turynu i Neapolu.

Głosowanie odbywa się w miastach i miejscowościach w 18 z 20 regionów.

W wielu miastach pierwsza tura nie przyniesie, jak się przypuszcza, rozstrzygnięcia. Rzymianie za dwa tygodnie, po drugiej turze dowiedzą się, kto będzie ich nowym burmistrzem. Kandydatów jest aż 11 i żaden nie uzyskiwał w sondażach znacznej przewagi. Największe szanse ma kandydatka populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd Virginia Raggi. Byłaby pierwszą kobietą rządzącą włoską stolicą.

Od listopada ub.r. władzę w Wiecznym Mieście sprawuje komisarz w związku z dymisją burmistrza Ignazio Marino, zmuszonego do ustąpienia, gdy wyszło na jaw m.in. to, że publiczne pieniądze wydawał na rodzinne kolacje w restauracjach.

W Mediolanie faworytem jest były komisarz zeszłorocznej światowej wystawy Expo, uznanej za organizacyjny sukces kraju i miasta, Giuseppe Sala. Ma on poparcie centrolewicowej Partii Demokratycznej premiera Matteo Renziego.

O 22 tysiące stanowisk burmistrzów i radnych w całym kraju ubiega się łącznie ponad 77 tysięcy kandydatów. Większość z nich startuje nie z ramienia partii, ale z lokalnych list obywatelskich. Zdaniem komentatorów to, że kandydaci trzymają się z dala od partyjnych ugrupowań, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, najlepiej potwierdza fakt spadającego zaufania obywateli do polityków.

Rekord notuje się w Turynie, gdzie o fotel burmistrza ubiega się 17 kandydatów.

Rekordowo długie jest także samo głosowanie. Lokale wyborcze otwarte są od godziny 7.00 do 23.00. To istotna zmiana, bo dotychczas wybory - zarówno parlamentarne, jak i samorządowe - trwały dwa dni: w niedzielę i przez połowę dnia w poniedziałek. Rząd postanowił jednak zmienić tryb głosowania, by w ten sposób ograniczyć wydatki na ten cel.

Komentatorzy podkreślają, że niewiadomą pozostaje, jaki wpływ na frekwencję będzie miała rezygnacja z poniedziałkowego głosowania. Niedzielna prasa pisze o niemal pewnym spadku frekwencji i stawia hipotezy, że ok. miliona osób może nie wziąć udziału w głosowaniu; także dlatego, że zorganizowano je w ostatnim dniu długiego weekendu we Włoszech.

Frekwencja w wyborach w tym kraju wynosi zazwyczaj od ponad 60 do przeszło 70 procent.

[fot. PAP/EPA]

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)/tp

Warto poczytać

 1. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 2. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 3. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 4. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 5. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 6. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 7. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 8. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook