Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory samorządowe we Włoszech

05.06.2016

We Włoszech odbywają się w niedzielę częściowe wybory samorządowe.

W wyborach do głosowania uprawnionych jest 13 milionów obywateli w 25 miastach i około 1500 gminach. Wybrani zostaną burmistrzowie Rzymu, Mediolanu, Turynu i Neapolu.

Głosowanie odbywa się w miastach i miejscowościach w 18 z 20 regionów.

W wielu miastach pierwsza tura nie przyniesie, jak się przypuszcza, rozstrzygnięcia. Rzymianie za dwa tygodnie, po drugiej turze dowiedzą się, kto będzie ich nowym burmistrzem. Kandydatów jest aż 11 i żaden nie uzyskiwał w sondażach znacznej przewagi. Największe szanse ma kandydatka populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd Virginia Raggi. Byłaby pierwszą kobietą rządzącą włoską stolicą.

Od listopada ub.r. władzę w Wiecznym Mieście sprawuje komisarz w związku z dymisją burmistrza Ignazio Marino, zmuszonego do ustąpienia, gdy wyszło na jaw m.in. to, że publiczne pieniądze wydawał na rodzinne kolacje w restauracjach.

W Mediolanie faworytem jest były komisarz zeszłorocznej światowej wystawy Expo, uznanej za organizacyjny sukces kraju i miasta, Giuseppe Sala. Ma on poparcie centrolewicowej Partii Demokratycznej premiera Matteo Renziego.

O 22 tysiące stanowisk burmistrzów i radnych w całym kraju ubiega się łącznie ponad 77 tysięcy kandydatów. Większość z nich startuje nie z ramienia partii, ale z lokalnych list obywatelskich. Zdaniem komentatorów to, że kandydaci trzymają się z dala od partyjnych ugrupowań, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, najlepiej potwierdza fakt spadającego zaufania obywateli do polityków.

Rekord notuje się w Turynie, gdzie o fotel burmistrza ubiega się 17 kandydatów.

Rekordowo długie jest także samo głosowanie. Lokale wyborcze otwarte są od godziny 7.00 do 23.00. To istotna zmiana, bo dotychczas wybory - zarówno parlamentarne, jak i samorządowe - trwały dwa dni: w niedzielę i przez połowę dnia w poniedziałek. Rząd postanowił jednak zmienić tryb głosowania, by w ten sposób ograniczyć wydatki na ten cel.

Komentatorzy podkreślają, że niewiadomą pozostaje, jaki wpływ na frekwencję będzie miała rezygnacja z poniedziałkowego głosowania. Niedzielna prasa pisze o niemal pewnym spadku frekwencji i stawia hipotezy, że ok. miliona osób może nie wziąć udziału w głosowaniu; także dlatego, że zorganizowano je w ostatnim dniu długiego weekendu we Włoszech.

Frekwencja w wyborach w tym kraju wynosi zazwyczaj od ponad 60 do przeszło 70 procent.

[fot. PAP/EPA]

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)/tp

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook