Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory samorządowe we Włoszech

05.06.2016

We Włoszech odbywają się w niedzielę częściowe wybory samorządowe.

W wyborach do głosowania uprawnionych jest 13 milionów obywateli w 25 miastach i około 1500 gminach. Wybrani zostaną burmistrzowie Rzymu, Mediolanu, Turynu i Neapolu.

Głosowanie odbywa się w miastach i miejscowościach w 18 z 20 regionów.

W wielu miastach pierwsza tura nie przyniesie, jak się przypuszcza, rozstrzygnięcia. Rzymianie za dwa tygodnie, po drugiej turze dowiedzą się, kto będzie ich nowym burmistrzem. Kandydatów jest aż 11 i żaden nie uzyskiwał w sondażach znacznej przewagi. Największe szanse ma kandydatka populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd Virginia Raggi. Byłaby pierwszą kobietą rządzącą włoską stolicą.

Od listopada ub.r. władzę w Wiecznym Mieście sprawuje komisarz w związku z dymisją burmistrza Ignazio Marino, zmuszonego do ustąpienia, gdy wyszło na jaw m.in. to, że publiczne pieniądze wydawał na rodzinne kolacje w restauracjach.

W Mediolanie faworytem jest były komisarz zeszłorocznej światowej wystawy Expo, uznanej za organizacyjny sukces kraju i miasta, Giuseppe Sala. Ma on poparcie centrolewicowej Partii Demokratycznej premiera Matteo Renziego.

O 22 tysiące stanowisk burmistrzów i radnych w całym kraju ubiega się łącznie ponad 77 tysięcy kandydatów. Większość z nich startuje nie z ramienia partii, ale z lokalnych list obywatelskich. Zdaniem komentatorów to, że kandydaci trzymają się z dala od partyjnych ugrupowań, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, najlepiej potwierdza fakt spadającego zaufania obywateli do polityków.

Rekord notuje się w Turynie, gdzie o fotel burmistrza ubiega się 17 kandydatów.

Rekordowo długie jest także samo głosowanie. Lokale wyborcze otwarte są od godziny 7.00 do 23.00. To istotna zmiana, bo dotychczas wybory - zarówno parlamentarne, jak i samorządowe - trwały dwa dni: w niedzielę i przez połowę dnia w poniedziałek. Rząd postanowił jednak zmienić tryb głosowania, by w ten sposób ograniczyć wydatki na ten cel.

Komentatorzy podkreślają, że niewiadomą pozostaje, jaki wpływ na frekwencję będzie miała rezygnacja z poniedziałkowego głosowania. Niedzielna prasa pisze o niemal pewnym spadku frekwencji i stawia hipotezy, że ok. miliona osób może nie wziąć udziału w głosowaniu; także dlatego, że zorganizowano je w ostatnim dniu długiego weekendu we Włoszech.

Frekwencja w wyborach w tym kraju wynosi zazwyczaj od ponad 60 do przeszło 70 procent.

[fot. PAP/EPA]

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)/tp

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook