Jedynie prawda jest ciekawa


Wojska USA przybywają do Rumunii

14.02.2017

- Do rumuńskiej bazy wojskowej w pobliżu Konstancy nad Morzem Czarnym przybyli pierwsi amerykańscy żołnierze i sprzęt wojskowy - poinformował agencję Associated Press ambasador USA w Rumunii Hans G. Klemm.

- Do rumuńskiej bazy wojskowej w pobliżu Konstancy nad Morzem Czarnym przybyli pierwsi amerykańscy żołnierze i sprzęt wojskowy - poinformował agencję Associated Press ambasador USA w Rumunii Hans G. Klemm. Do Rumunii ma trafić 500 amerykańskich żołnierzy.

Ambasada USA w Bukareszcie podała, że żołnierze będą rotacyjnie stacjonować w bazie sił powietrznych Mihail Kogalniceanu koło Konstancy.

Ambasador Klemm dodał, że rozmieszczenie żołnierzy USA pokazuje, że "silne partnerstwo strategiczne łączące Stany Zjednoczone i Rumunię istnieje zarówno na papierze jak i w rzeczywistości". Podkreślił, że obecność sił amerykańskich "zwiększa nasze zdolności w utrzymywaniu pokoju i bezpieczeństwa na obszarze Europy Południowo-Wschodniej i Morza Czarnego".

Wojska amerykańskie trafiły do Rumunii zgodnie z decyzjami ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Ich zadaniem jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

W ramach pierwszej rotacji Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) dowództwo brygady oraz część wojsk stacjonują w Polsce. Z Polski część elementów ABCT jest rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden - zajmujący się szkoleniem i konserwacją sprzętu - do Grafenwoehr w Niemczech.

[fot. U.S. Army, Staff Sgt. Aaron Allmon II/commons.wikimedia.org]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook