Jedynie prawda jest ciekawa


Wojska ONZ trafią do Donbasu? Sensacyjna propozycja Putina

05.09.2017

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że ewentualna obecność sił pokojowych ONZ w Donbasie byłaby w pełni zasadna i byłaby korzystna dla rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Putin polecił, by rosyjskie MSZ wniosło w tej sprawie odpowiedni projekt rezolucji do Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Obecność sił pokojowych, a nawet można powiedzieć, że nie sił pokojowych, a osób, które zapewniają bezpieczeństwo misji OBWE, uważam za całkowicie zasadną i nie widzę w tym nic złego. Na odwrót, uważam, że sprzyjałoby to rozwiązaniu problemu na południowo-wschodniej Ukrainie - oświadczył rosyjski prezydent podczas pobytu w Chinach.

- Po drugie, te siły powinny znajdować się na linii rozgraniczenia, nigdzie więcej. Po trzecie, rozwiązanie tej kwestii powinno nastąpić nie inaczej, niż po rozdzieleniu stron i wycofaniu ciężkiego uzbrojenia i nie może być to rozwiązane bez bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami republik DRL i ŁRL - powiedział Putin mając na myśli separatystyczne republiki - doniecką i ługańską.

Na wypowiedź Putina zareagował już Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel, który powiedział, że jeśli prawdziwa jest informacja o propozycji prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie zorganizowania misji pokojowej ONZ na wschodzie Ukrainy, to należy skorzystać z tej szansy.

Niemcy powinny domagać się kontroli zbrojeń i rozbrojenia, niezależnie od tego, czy jest to temat modny czy nie - mówił Gabriel w wystąpieniu podczas ostatniego w tej kadencji posiedzenia Bundestagu. 24 września w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne.

Polityk SPD opowiedział się za rozpoczęciem kolejnej fazy polityki odprężenia z Rosją. - Oczywiście warunkiem jest zorganizowanie przez Rosję co najmniej rozejmu na Ukrainie - zastrzegł.

- Czytam właśnie, dzięki wskazówce od pani kanclerz (Angeli Merkel), że Putin publicznie zaoferował to, czego domagamy się od niego od tygodni i miesięcy, i co dotychczas odrzucał, a mianowicie powstanie misji błękitnych hełmów na wschodzie Ukrainy w celu przeforsowania zawieszenia broni - powiedział Gabriel.

- Jeżeli taka szansa rzeczywiście istnieje, to ją wykorzystajmy. Potrzebujemy więcej, a nie mniej, polityki odprężenia. To nasze zadanie - mówił.

Gabriel przypomniał, że politykę odprężenia zapoczątkował ówczesny kanclerz RFN Willy Brandt w "najmroczniejszym okresie zimnej wojny", po wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku do Czechosłowacji. - Wtedy nikt nie myślał o odprężeniu, a Brandt miał odwagę, by zaproponować politykę odprężenia i rozbrojenie - podkreślił. Jego zdaniem obecna sytuacja przypomina czasy sprzed pół wieku.

PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook