Jedynie prawda jest ciekawa


Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

15.01.2018
fontana15012018
Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany, kandydującego na urząd szefa władz regionu Lombardia, o tym, że przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża "białej rasie".

Sprawa polityki migracyjnej zdominowała dyskusję przed wyborami parlamentarnymi 4 marca, podczas których w kilku regionach będą wybierane także władze samorządowe.

Fontana, który jest kandydatem koalicji centroprawicy na urząd gubernatora najbogatszego włoskiego regionu, powiedział w wywiadzie radiowym w niedzielę, że kraj nie może przyjąć wszystkich imigrantów.

W Radio Padania, czyli rozgłośni Ligi, Fontana stwierdził: "Gdybyśmy przyjęli wszystkich, nie byłoby nas jako społeczeństwa, jako grupy etnicznej, bo ich jest znacznie więcej od nas i są bardziej zdeterminowani, by zająć to terytorium".

"Tu nie chodzi o to, że jest się ksenofobem czy rasistą; to kwestia tego, by być logicznym i racjonalnym" - oświadczył włoski polityk, burmistrz miasta Varese na północy.

"Musimy zdecydować, czy nasza grupa etniczna, czy nasza biała rasa, czy nasze społeczeństwo ma dalej istnieć, czy ma zostać przekreślone" - ocenił Fontana.

"To kwestia wyboru. Jeśli większość Włochów powiedziałaby: +musimy się sami wyeliminować+, to znaczy, że trzeba wynieść się gdzie indziej" - dodał.

Słowa kandydata na przewodniczącego władz Lombardii poparł przywódca Ligi Północnej Matteo Salvini, który wyraził opinię, że Włochy są celem "inwazji".

"Gdy przejmiemy rządy, uregulujemy obecność islamską w kraju" - zaznaczył Salvini.

Oriana Fallaci w innych czasach "twierdziła, że jesteśmy atakowani, że zagrożona jest nasza kultura, społeczeństwo, tradycje, sposób życia" - oświadczył, przywołując słowa słynnej dziennikarki w reakcji na zamachy Al-Kaidy przed kilkunastoma laty.

"Kolor skóry nie ma znaczenia, jest bardzo realne niebezpieczeństwo: stulecia historii zagrożone są zniknięciem, jeśli górę weźmie lekceważona dotąd islamizacja" - ocenił przywódca Ligi Północnej.

Rywal Fontany w wyborach w Lombardii, kandydat centrolewicy na urząd gubernatora Giorgio Gori, zaapelował w reakcji na jego słowa do wyborców, by nie ulegali polityce "histerii i demagogii".

Deputowany centrolewicowej Partii Demokratycznej Edoardo Patriarca zarzucił kandydatowi Ligi, że wraca do "najgorszych czasów" teorii rasowych.

Lider Partii Demokratycznej Matteo Renzi oświadczył, że oczekiwał w Lombardii "wzniosłej, pięknej, szlachetnej i rzeczowej debaty". Tymczasem, jak dodał, kandydat Ligi mówi o białej rasie. Wypowiedź tę Renzi nazwał "bredniami".

Kandydat antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd na premiera Luigi Di Maio przywołał słowa lidera centroprawicowej koalicji Silvio Berlusconiego, który zapewnia, że ten blok ugrupowań jest "umiarkowany".

"Czy po słowach Fontany o białej rasie jesteśmy pewni, że oni są umiarkowani? Jeśli tak, to ja jestem Gandhim" - powiedział Di Maio w radiu RAI.

Przewodnicząca związku rzymskiej wspólnoty żydowskiej Ruth Dureghello zapytała: "Czy do wyobrażenia jest to, że w 2018 roku, 80 lat po wydaniu ustaw rasowych, trzeba przypominać ignorantom, że nie ma białej rasy, której trzeba bronić?".

W obliczu fali krytyki Attilio Fontana oświadczył w poniedziałek, że jego słowa były "lapsusem" i że "błędnie się wyraził".

Kwestia polityki migracyjnej podnoszona jest we wszystkich wypowiedziach podczas kampanii przed wyborami.

Były premier Berlusconi powiedział w niedzielę w założonej przez siebie telewizji Mediaset, że Włochy są coraz mniej bezpiecznym krajem.

"Co 20 sekund dochodzi do przestępstwa, co 4 minuty do kradzieży w sklepie, a co 2 dni mają miejsce trzy napady na banki. To dlatego, że do włoskiej przestępczości dołączyła ta popełniana przez 476 tysięcy migrantów we Włoszech, którzy aby jeść, muszą łamać prawo" - powiedział Berlusconi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP) sw/ jhp/ kar/

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook