Jedynie prawda jest ciekawa


Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

15.01.2018
fontana15012018
Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany, kandydującego na urząd szefa władz regionu Lombardia, o tym, że przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża "białej rasie".

Sprawa polityki migracyjnej zdominowała dyskusję przed wyborami parlamentarnymi 4 marca, podczas których w kilku regionach będą wybierane także władze samorządowe.

Fontana, który jest kandydatem koalicji centroprawicy na urząd gubernatora najbogatszego włoskiego regionu, powiedział w wywiadzie radiowym w niedzielę, że kraj nie może przyjąć wszystkich imigrantów.

W Radio Padania, czyli rozgłośni Ligi, Fontana stwierdził: "Gdybyśmy przyjęli wszystkich, nie byłoby nas jako społeczeństwa, jako grupy etnicznej, bo ich jest znacznie więcej od nas i są bardziej zdeterminowani, by zająć to terytorium".

"Tu nie chodzi o to, że jest się ksenofobem czy rasistą; to kwestia tego, by być logicznym i racjonalnym" - oświadczył włoski polityk, burmistrz miasta Varese na północy.

"Musimy zdecydować, czy nasza grupa etniczna, czy nasza biała rasa, czy nasze społeczeństwo ma dalej istnieć, czy ma zostać przekreślone" - ocenił Fontana.

"To kwestia wyboru. Jeśli większość Włochów powiedziałaby: +musimy się sami wyeliminować+, to znaczy, że trzeba wynieść się gdzie indziej" - dodał.

Słowa kandydata na przewodniczącego władz Lombardii poparł przywódca Ligi Północnej Matteo Salvini, który wyraził opinię, że Włochy są celem "inwazji".

"Gdy przejmiemy rządy, uregulujemy obecność islamską w kraju" - zaznaczył Salvini.

Oriana Fallaci w innych czasach "twierdziła, że jesteśmy atakowani, że zagrożona jest nasza kultura, społeczeństwo, tradycje, sposób życia" - oświadczył, przywołując słowa słynnej dziennikarki w reakcji na zamachy Al-Kaidy przed kilkunastoma laty.

"Kolor skóry nie ma znaczenia, jest bardzo realne niebezpieczeństwo: stulecia historii zagrożone są zniknięciem, jeśli górę weźmie lekceważona dotąd islamizacja" - ocenił przywódca Ligi Północnej.

Rywal Fontany w wyborach w Lombardii, kandydat centrolewicy na urząd gubernatora Giorgio Gori, zaapelował w reakcji na jego słowa do wyborców, by nie ulegali polityce "histerii i demagogii".

Deputowany centrolewicowej Partii Demokratycznej Edoardo Patriarca zarzucił kandydatowi Ligi, że wraca do "najgorszych czasów" teorii rasowych.

Lider Partii Demokratycznej Matteo Renzi oświadczył, że oczekiwał w Lombardii "wzniosłej, pięknej, szlachetnej i rzeczowej debaty". Tymczasem, jak dodał, kandydat Ligi mówi o białej rasie. Wypowiedź tę Renzi nazwał "bredniami".

Kandydat antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd na premiera Luigi Di Maio przywołał słowa lidera centroprawicowej koalicji Silvio Berlusconiego, który zapewnia, że ten blok ugrupowań jest "umiarkowany".

"Czy po słowach Fontany o białej rasie jesteśmy pewni, że oni są umiarkowani? Jeśli tak, to ja jestem Gandhim" - powiedział Di Maio w radiu RAI.

Przewodnicząca związku rzymskiej wspólnoty żydowskiej Ruth Dureghello zapytała: "Czy do wyobrażenia jest to, że w 2018 roku, 80 lat po wydaniu ustaw rasowych, trzeba przypominać ignorantom, że nie ma białej rasy, której trzeba bronić?".

W obliczu fali krytyki Attilio Fontana oświadczył w poniedziałek, że jego słowa były "lapsusem" i że "błędnie się wyraził".

Kwestia polityki migracyjnej podnoszona jest we wszystkich wypowiedziach podczas kampanii przed wyborami.

Były premier Berlusconi powiedział w niedzielę w założonej przez siebie telewizji Mediaset, że Włochy są coraz mniej bezpiecznym krajem.

"Co 20 sekund dochodzi do przestępstwa, co 4 minuty do kradzieży w sklepie, a co 2 dni mają miejsce trzy napady na banki. To dlatego, że do włoskiej przestępczości dołączyła ta popełniana przez 476 tysięcy migrantów we Włoszech, którzy aby jeść, muszą łamać prawo" - powiedział Berlusconi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP) sw/ jhp/ kar/

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook