Jedynie prawda jest ciekawa


Włoska prawica: Jesteśmy zapleczem terrorystów?

23.12.2016

Zdaniem włoskiej prawicy fakt, że Tunezyjczyk Anis Amri, podejrzany o dokonanie zamachu i zastrzelony w piątek przez policję pod Mediolanem, schronił się we Włoszech, dowodzi, że kraj może być zapleczem dla terrorystów.

Senator opozycyjnego prawicowego ugrupowania Forza Italia Maurizio Gasparri oświadczył w reakcji na wydarzenia w Sesto San Giovanni w Lombardii: "Nie możemy nie być zaniepokojeni łatwością, z jaką mordercy dostają się do Włoch i wyjeżdżają z kraju". 

"Jesteśmy bazą dla kryminalistów, którzy tutaj ewidentnie czują się chronieni i tolerowani. To niebywałe" - ocenił polityk partii byłego premiera Silvio Berlusconiego. "Czy Włochy są logistyczną platformą terrorystów?" - zapytał. 

Centrolewicowemu rządowi Gasparri zarzucił nieudolność w sprawie migracji i ochrony granic. 

Przywódca niechętnej migrantom Ligi Północnej Matteo Salvini w wywiadzie radiowym powiedział, że należy natychmiast powstrzymać wszelką imigrację do Włoch i zablokować wszystkie pozwolenia na zakładanie ośrodków kultu islamskiego. "To ostatnia szansa, by się obudzić" - powiedział Salvini. 

Jego zdaniem konieczne jest rozpisanie wyborów we Włoszech w 2017 roku. "Pierwszym punktem programu musi być zatrzymanie wszelkiego rodzaju imigracji, z wyłączeniem kobiet i dzieci" - dodał. "Nikt więcej nie może się przedostać do Włoch" - podkreślił lider Ligi. 

W jego ocenie zaniepokojenie budzi fakt, że "terroryści wybierają Włochy jako punkt przyjazdu i wyjazdu". *Zdaniem polityka centroprawicy Raffaele Fitto jest niepokojące, że Włochy są zbyt często "miejscem tranzytu, a niekiedy też działalności logistycznej dla grup terrorystycznych". "Potrzebna jest absolutna czujność" - zaapelował. 

Giorgia Meloni z prawicowego ugrupowania Bracia Włoch przypomniała, że w 2011 roku Anis Amri nielegalnie dostał się do Włoch, przypływając na Lampedusę. 

"Był w więzieniu, został uznany za osobę niebezpieczną, a mimo to mógł swobodnie poruszać się i dopuszczać przestępstw we Włoszech i w Europie" - zauważyła Meloni, nawiązując do tego, że Amri otrzymał dekret o wydaleniu go z Włoch, a następnie ślad po nim zaginął. 

"Rząd zamiast przypisywać sobie zasługi naszych sił porządkowych powinien wytłumaczyć Włochom i Niemcom, dlaczego nielegalni imigranci i kryminaliści nie są odsyłani do swych krajów i dlaczego oraz w jakim celu Amri wrócił do Włoch po zamachu" w Berlinie - dodała. 

Zdaniem deputowanej "nie można zawsze liczyć na intuicję sił porządkowych, które postanowią zatrzymać podejrzanego osobnika w środku nocy".

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook