Jedynie prawda jest ciekawa

Włoska prasa skupiona na modlitwie Franciszka

31.07.2016

Włoska prasa w relacjach z Polski w niedzielę odnotowuje na pierwszym miejscu modlitwę papieża Franciszka o oddalenie "plagi terroryzmu", za jego ofiary i o nawrócenie serc terrorystów. Podkreślają też słowa: "różnorodność nie jest zagrożeniem, braterstwo jest odpowiedzią na nienawiść".

Gazety przytaczają obszerne fragmenty modlitwy, której tekst papież złożył następnie w kościele, gdzie znajdują się relikwie błogosławionych niedawno polskich franciszkanów - misjonarzy Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, zamordowanych w 1991 r. w Peru przez bojówkarzy terrorystycznej organizacji Świetlisty Szlak. Podczas niezapowiadanej wcześniej sobotniej wizyty w krakowskim kościele papież modlił się do Boga: "Prosimy Cię o zachowanie świata i jego mieszkańców w pokoju, o oddalenie od niego niszczącej fali terroryzmu" - podkreśla "La Stampa".

Także "Corriere della Sera" w nagłówku relacji z Krakowa zamieszcza fragment "modlitwy o pokój i obronę przed przemocą i terroryzmem". Zwraca uwagę na wymowę słów: "Niech Bóg dotknie serca terrorystów, aby uznali zło swych czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra, szacunku do życia i godności każdego człowieka". Podkreśla, że Franciszek modlił się też o to, aby ból z powodu ofiar i pocieszenie "przekreśliły nienawiść i pragnienie zemsty". \

Wspomniał o rodzinach ofiar terroryzmu , które "cierpią bez ich winy" - dodaje największa włoska gazeta. "Il Messaggero" zaznacza, że "papież modlił się za terrorystów i ofiary terroryzmu". Katolicki dziennik "Avvenire" pisze zaś, że w sobotę, w czwartm dniu wizyty w Krakowie Franciszek apelował do "energii młodych ludzi", aby pomogli dorosłym przezwyciężyć nienawiść i terror. Gazety piszą też o przesłaniu Franciszka skierowanym do uczestników wieczornego czuwania. "La Stampa" podsumowuje je słowami: "różnorodność nie jest zagrożeniem, braterstwo jest odpowiedzią na nienawiść". 

Jak podkreśla wysłannik turyńskiej gazety, Franciszek wskazuje, że konieczne jest koegzystencja w wielokulturowości. Prasa zwraca uwagę, że za "program dla tego pokolenia" można uznać wypowiedziane przez Franciszka słowa na Campus Misericordiae: "My, dorośli, potrzebujemy was, byście nas nauczyli - jak to właśnie teraz robicie - żyć razem w różnorodności, w dialogu, w dzieleniu wielokulturowości nie jako zagrożenia, lecz jako szansy". Publicysta dziennika "La Repubblica" konfrontuje "dramatyczne" i "bolesne" relacje napływające niemal codziennie ze świata z pokojowym papieskim przesłaniem płynącym z Polski. 

Papież wskazuje - dodał - że obecne akty terroru "nie mają nic wspólnego z religią", lecz żądzą "władzy i panowania". Z powodu wymowy tego orędzia dni spędzone w Krakowie są "decydujące" dla tego pontyfikatu i dla "stanu ducha świata" - konstatuje rzymski dziennik.

kk/PAP

[fot. Pixabay]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook