Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi zwożą migrantów – głupota czy żądza zysku?

28.06.2017

Tak wielu afrykańskich migrantów w ciągu jednego dnia jeszcze nie spodziewano się we Włoszech. Z wód libijskich zabrały ich statki organizacji pozarządowych i okręty włoskiej marynarki wojennej. Opozycja w Rzymie domaga się wysłania migrantów do krajów, z których pochodzą statki zwożące Afrykańczyków do Europy.

Na pokładzie 14. statków jest 8,5 tysiąca migrantów. Najpierw 5 tysięcy migrantów, którzy płynęli pięcioma statkami i 18 łodziami gangów przemytniczych, przeładowano na statki ratownicze u wybrzeży Libii, a dziś kolejne 3,5 tysiące ludzi. We włoskich portach trwają gorączkowe przygotowania do przyjęcia tak wielkiej liczby obcokrajowców. Władze w Rzymie spodziewają się, że ten rok w Italii będzie rekordowy w liczbie imigrantów spoza Europy.

Opozycja, w tym szef senackiego klubu Forza Italia Paolo Romani, wezwała rząd do powstrzymania exodusu i zamknięcia włoskich portów, jeśli zawiodą inne środki. Domaga się również interwencji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zmuszenia statków organizacji pozarządowych z różnych krajów, by przewoziły migrantów do tych krajów, a nie do Włoch.

Natomiast rząd włoski próbuje wmusić nadmiar imigrantów innym krajom UE. Przedstawiciel tego kraju ds. europejskich oświadczył, że państwa, które łamią zasady praworządności, nie powinny dostawać pieniędzy z funduszy spójności. Oczywiście na eksponowanym miejscu wśród zasad "praworządności" włoski polityk wymienił odmowę przyjmowania imigrantów. Podobne stanowisko przedstawiły w Brukseli Niemcy, które też bezkrytycznie otworzyły granice dla migrantów.

Jednak nowa praktyka organizacji prouchodźczych i rządu w Rzymie doprowadziła do sytuacji, że Afrykańczycy nie muszą nawet przepływać Morza Śródziemnego. Są dowożeni do brzegów włoskich przez samych Europejczyków.

Głupota, czy wyrachowanie

Takie przywożenie sobie samemu tysięcy imigrantów, którzy nie znaleźli się nawet w pobliżu granicy państwowej, przeczy wszelkim międzynarodowym prawom o uchodźcach. Nie wiadomo jakie cele przyświecają różnym aktywistom, ale przede wszystkim władzom państwowym. W międzyczasie na Sycylii powstał cały łańcuszek korzystających z funduszy na utrzymanie imigrantów oraz z nich samych. W największych ośrodku azylowym do obsługi 3 tys. imigrantów zatrudniono 700 osób! Całe wioski znalazły tu pracę. Natomiast trwonione tak pieniądze nie wystarczyły na utrzymanie migrantów. Afrykańczycy zaczęli więc zatrudniać się na czarno u okolicznych chłopów za 30 proc. stawki minimalnej. Na całym Półwyspie Apenińskim pojawiło się też wiele ciemnoskórych pań, uprawiających najstarszy zawód świata. Prowadzone dotąd śledztwa wykryły wielorakie powiązania polityków, biznesmenów i gangsterów w zarabianiu na napływie imigrantów.

Polski rząd konsekwentny – pomagać na miejscu

Rzecznik rządu RP Rafał Bochenek oświadczył dziś, że za pieniądze wydawane przez kraje unijne i organizacje pozarządowe na przyjmowanie migrantów w Europie, można pomóc dużo większej ilości osób, np. na Bliskim Wschodzie.

Bochenek podtrzymał, że kierowana pomoc będzie świadczona niezależnie od tego, co będą mówili oponenci, bowiem na miejscu rząd może pomóc dużo większej ilości osób niż w europejskich obozach lub w Polsce.

Bochenek podkreślił, że: "Rząd w sprawie polityki migracyjnej, w sprawie pomocy humanitarnej, która ma być niesiona uchodźcom i migrantom nie zmienił swojego stanowiska".

Zaznaczył, że polski rząd robi wszystko, aby zwłaszcza specjalistyczna pomoc medyczna mogła być udzielona na miejscu, z tego powodu - jak relacjonował – rząd odbudowuje i doposaża na miejscu szpitale, czy buduje szkoły.

"Współpracujemy z papieskim stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie i na bieżąco jest nam raportowane to, w jaki sposób ta pomoc jest realizowana, mamy nawet zdjęcia protez, które są kupowane dla dzieci po ciężkich urazach wojennych" - relacjonował Bochenek.

Wyjaśnił też: "Mamy również listy bezpośrednio od osób, które pracują na miejscu od zakonników, księży, którzy pracują na Bliskim Wschodzie i oni wprost mówią - wysyłajcie pomoc do nas, tam, na miejsce, ponieważ ona będzie efektywniej spożytkowaną, ale również będzie dużo tańsza".

MBB/tvp.info/PAP

Fot. Irish Defence Force

Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 3. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 4. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 5. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 6. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 7. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 8. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook