Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi zwożą migrantów – głupota czy żądza zysku?

28.06.2017

Tak wielu afrykańskich migrantów w ciągu jednego dnia jeszcze nie spodziewano się we Włoszech. Z wód libijskich zabrały ich statki organizacji pozarządowych i okręty włoskiej marynarki wojennej. Opozycja w Rzymie domaga się wysłania migrantów do krajów, z których pochodzą statki zwożące Afrykańczyków do Europy.

Na pokładzie 14. statków jest 8,5 tysiąca migrantów. Najpierw 5 tysięcy migrantów, którzy płynęli pięcioma statkami i 18 łodziami gangów przemytniczych, przeładowano na statki ratownicze u wybrzeży Libii, a dziś kolejne 3,5 tysiące ludzi. We włoskich portach trwają gorączkowe przygotowania do przyjęcia tak wielkiej liczby obcokrajowców. Władze w Rzymie spodziewają się, że ten rok w Italii będzie rekordowy w liczbie imigrantów spoza Europy.

Opozycja, w tym szef senackiego klubu Forza Italia Paolo Romani, wezwała rząd do powstrzymania exodusu i zamknięcia włoskich portów, jeśli zawiodą inne środki. Domaga się również interwencji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zmuszenia statków organizacji pozarządowych z różnych krajów, by przewoziły migrantów do tych krajów, a nie do Włoch.

Natomiast rząd włoski próbuje wmusić nadmiar imigrantów innym krajom UE. Przedstawiciel tego kraju ds. europejskich oświadczył, że państwa, które łamią zasady praworządności, nie powinny dostawać pieniędzy z funduszy spójności. Oczywiście na eksponowanym miejscu wśród zasad "praworządności" włoski polityk wymienił odmowę przyjmowania imigrantów. Podobne stanowisko przedstawiły w Brukseli Niemcy, które też bezkrytycznie otworzyły granice dla migrantów.

Jednak nowa praktyka organizacji prouchodźczych i rządu w Rzymie doprowadziła do sytuacji, że Afrykańczycy nie muszą nawet przepływać Morza Śródziemnego. Są dowożeni do brzegów włoskich przez samych Europejczyków.

Głupota, czy wyrachowanie

Takie przywożenie sobie samemu tysięcy imigrantów, którzy nie znaleźli się nawet w pobliżu granicy państwowej, przeczy wszelkim międzynarodowym prawom o uchodźcach. Nie wiadomo jakie cele przyświecają różnym aktywistom, ale przede wszystkim władzom państwowym. W międzyczasie na Sycylii powstał cały łańcuszek korzystających z funduszy na utrzymanie imigrantów oraz z nich samych. W największych ośrodku azylowym do obsługi 3 tys. imigrantów zatrudniono 700 osób! Całe wioski znalazły tu pracę. Natomiast trwonione tak pieniądze nie wystarczyły na utrzymanie migrantów. Afrykańczycy zaczęli więc zatrudniać się na czarno u okolicznych chłopów za 30 proc. stawki minimalnej. Na całym Półwyspie Apenińskim pojawiło się też wiele ciemnoskórych pań, uprawiających najstarszy zawód świata. Prowadzone dotąd śledztwa wykryły wielorakie powiązania polityków, biznesmenów i gangsterów w zarabianiu na napływie imigrantów.

Polski rząd konsekwentny – pomagać na miejscu

Rzecznik rządu RP Rafał Bochenek oświadczył dziś, że za pieniądze wydawane przez kraje unijne i organizacje pozarządowe na przyjmowanie migrantów w Europie, można pomóc dużo większej ilości osób, np. na Bliskim Wschodzie.

Bochenek podtrzymał, że kierowana pomoc będzie świadczona niezależnie od tego, co będą mówili oponenci, bowiem na miejscu rząd może pomóc dużo większej ilości osób niż w europejskich obozach lub w Polsce.

Bochenek podkreślił, że: "Rząd w sprawie polityki migracyjnej, w sprawie pomocy humanitarnej, która ma być niesiona uchodźcom i migrantom nie zmienił swojego stanowiska".

Zaznaczył, że polski rząd robi wszystko, aby zwłaszcza specjalistyczna pomoc medyczna mogła być udzielona na miejscu, z tego powodu - jak relacjonował – rząd odbudowuje i doposaża na miejscu szpitale, czy buduje szkoły.

"Współpracujemy z papieskim stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie i na bieżąco jest nam raportowane to, w jaki sposób ta pomoc jest realizowana, mamy nawet zdjęcia protez, które są kupowane dla dzieci po ciężkich urazach wojennych" - relacjonował Bochenek.

Wyjaśnił też: "Mamy również listy bezpośrednio od osób, które pracują na miejscu od zakonników, księży, którzy pracują na Bliskim Wschodzie i oni wprost mówią - wysyłajcie pomoc do nas, tam, na miejsce, ponieważ ona będzie efektywniej spożytkowaną, ale również będzie dużo tańsza".

MBB/tvp.info/PAP

Fot. Irish Defence Force

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 8. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook