Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi wyjechali na święta

25.12.2016

Co czwarty Włoch spędzi okres świąteczno-noworoczny poza domem.

Rekordowa liczba ok. 14 mln Włochów spędza w tym roku Boże Narodzenie i Nowy Rok na wakacjach. Po kilku latach zaciskania pasa i rezygnowania z wyjazdów z powodu kryzysu, w tym roku zanotowano wzrost liczby gości w hotelach i pensjonatach o prawie 12 proc.

 

Włoska federacja hotelarzy ma powody do wyjątkowego zadowolenia - podkreślają media. Jak wynika z jej sondaży, co czwarty Włoch w okresie świąteczno-noworocznym spędzi przynajmniej jedną noc poza domem. Obroty branży hotelowej w tym czasie szacuje się na 8,7 miliarda euro.

 

Dane te interpretuje się jako dowód na poprawę sytuacji finansowej Włochów po kilku latach poważnego kryzysu i recesji.

 

Na święta postanowiło wyjechać z domu 6,6 miliona Włochów, a na powitanie Nowego Roku - 7,3 miliona. 91 proc. osób, które wybrały wakacje w czasie Bożego Narodzenia, postanowiło spędzić je w kraju. Zagraniczne wyjazdy są popularniejsze w czasie Sylwestra. Nowy Rok poza Włochami spędzi 17 proc. osób, które wybrały wakacje.

 

Popularne kierunki wyjazdów to europejskie miasta, zwłaszcza w Hiszpanii i Portugalii, a także ciepłe kraje. Jednocześnie zauważa się, że mało miejsc zostało w samolotach do Australii, która z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym celem wyjazdów Włochów na przełomie roku. Wraz z niedawnym uruchomieniem bezpośrednich połączeń między Rzymem a Hawaną wiele osób wybiera także Kubę. Niesłabnącym zainteresowaniem w tym czasie cieszą się też rejsy statkami wycieczkowymi zarówno po Morzu Śródziemnym, jak i po Karaibach oraz Zatoce Perskiej.

 

Celem krajowych wyjazdów są zaś przede wszystkim górskie kurorty i ośrodki narciarskie, gdzie w tym roku oczekiwane są tłumy.

 

Od kilku lat notuje się też ogromną popularność setek gospodarstw agroturystycznych, które prześcigają się głównie w kulinarnych ofertach, proponując gościom prawdziwe uczty z daniami złożonymi z lokalnych produktów i żywności biologicznej.

 

Tę formę wypoczynku, z dala od stresu miejskiego życia i gnębiącego metropolie smogu, wybrało w tym roku około 800 tysięcy osób - podał związek rolników Coldiretti. W porównaniu z poprzednim rokiem notuje się dalszy wzrost liczby gości o 6 proc.

 

Mniej turystów niż zazwyczaj wybrało relaks w gospodarstwach w regionach Lacjum, Marche i Umbria, dotkniętych w ostatnich miesiącach przez trzęsienia ziemi. Związek Coldiretti zaapelował do rodaków, aby okazali solidarność z tymi terenami, potrzebującymi wsparcia finansowego i zarezerwowali miejsca w miejscowościach, które nie zostały zniszczone i które czekają na turystów.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka

 

mly/PAP

 

fot. [flickr]

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook