Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi chcą wydalać imigrantów

31.12.2016

Władze Włoch zamierzają wydalić dwa razy więcej nielegalnych imigrantów niż dotąd i zalecają wzmocnienie kontroli - pisze sobotnia prasa informując o rozporządzeniu, wydanym przez szefa MSW i komendanta policji. "Zaczyna się okres zerowej tolerancji" - stwierdza "La Repubblica".

Władze Włoch zamierzają wydalić dwa razy więcej nielegalnych imigrantów niż dotąd i zalecają wzmocnienie kontroli - pisze sobotnia prasa informując o rozporządzeniu, wydanym przez szefa MSW i komendanta policji. "Zaczyna się okres zerowej tolerancji" - stwierdza "La Repubblica".

Okólnik nowego ministra spraw wewnętrznych Marco Minnitiego i szefa policji Franco Gabriellego rozesłano w przedostatnim dniu roku do władz wszystkich prowincji, komend policji, dowództwa karabinierów, Gwardii Finansowej.

Wszystkie te jednostki lokalnej administracji oraz formacje sił porządkowych otrzymały zalecenie realizacji nadzwyczajnego planu kontroli zjawiska nielegalnej imigracji i przeciwdziałania jemu.

To krok przełomowy - zaznacza "La Repubblica". Jak twierdzi dziennik powołując się na źródła w MSW, planuje się wzrost liczby ośrodków ds. identyfikacji imigrantów i wydaleń. Obecnie są cztery takie centra, a ma być ich pięć razy więcej - pisze. Gazeta dodaje, że takie centrum ma zgodnie z tym projektem znajdować się w każdym regionie kraju.

Tym samym, wyjaśnia gazeta, Minniti i Gabrielli starają się rozwiązać problem nielegalnej imigracji, wobec którego bezradny był dotąd każdy rząd w Rzymie i który w najbliższych miesiącach będzie decydujący dla stosunków z Unią Europejską oraz dla wyniku następnych wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Obecna sytuacja, przypomina się, sprawia, że Włochy uchodzą w UE za kraj nierealizujący jej rekomendacji z zeszłego roku. Na dowód tego gazeta przytacza statystykę: od stycznia 2014 roku wydalono 15 tysięcy osób. Przybyło zaś w tym czasie pół miliona ludzi.

"Obecność nielegalnych imigrantów to nie tylko problem porządku publicznego, ale i kwestia, w której stawką jest utrzymanie demokratycznej tkanki kraju" - powiedział szef MSW, cytowany przez prasę.

Zastrzega ona, że okólnik sam w sobie nie wystarczy, gdyż nie jest dokumentem wprowadzającym nową politykę wobec imigracji. 

Ma tym wkrótce zająć się parlament. Ale jest to zapowiedź zmiany linii postępowania policji i zalecenie nasilenia kontroli oraz poszukiwań nielegalnych imigrantów, a także przekazywania informacji o nich urzędom ds. imigracji, mającym kompetencje do wszczęcia procedury wydalenia. Kolejnym elementem tej nowej linii ma być nasilenie kontroli wszędzie tam, gdzie pracują nielegalni imigranci, a zatem na przykład w budownictwie, w gastronomii i na targach.

Celem tych wszystkich działań - informuje cytowane źródło w MSW - ma być zwiększenie z 5 tysięcy do 10 tysięcy czy nawet, w dalszej perspektywie, do 20 tysięcy rocznie średniej liczby imigrantów odsyłanych z Włoch.

"Corriere della Sera" zauważa, że pilny okólnik zalecający nadzwyczajne kontrole wydano również w związku z zagrożeniem terrorystycznym. To także, dodaje, pierwszy krok szerszej strategii, przygotowanej zaledwie kilka dni po wykryciu we Włoszech istnienia domniemanej siatki ekstremistów, gotowych, jak się przypuszcza, pomóc w ucieczce sprawcy zamachu w Berlinie Anisa Amriego. Został on zastrzelony przez policję koło Mediolanu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook