Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi chcą wydalać imigrantów

31.12.2016

Władze Włoch zamierzają wydalić dwa razy więcej nielegalnych imigrantów niż dotąd i zalecają wzmocnienie kontroli - pisze sobotnia prasa informując o rozporządzeniu, wydanym przez szefa MSW i komendanta policji. "Zaczyna się okres zerowej tolerancji" - stwierdza "La Repubblica".

Władze Włoch zamierzają wydalić dwa razy więcej nielegalnych imigrantów niż dotąd i zalecają wzmocnienie kontroli - pisze sobotnia prasa informując o rozporządzeniu, wydanym przez szefa MSW i komendanta policji. "Zaczyna się okres zerowej tolerancji" - stwierdza "La Repubblica".

Okólnik nowego ministra spraw wewnętrznych Marco Minnitiego i szefa policji Franco Gabriellego rozesłano w przedostatnim dniu roku do władz wszystkich prowincji, komend policji, dowództwa karabinierów, Gwardii Finansowej.

Wszystkie te jednostki lokalnej administracji oraz formacje sił porządkowych otrzymały zalecenie realizacji nadzwyczajnego planu kontroli zjawiska nielegalnej imigracji i przeciwdziałania jemu.

To krok przełomowy - zaznacza "La Repubblica". Jak twierdzi dziennik powołując się na źródła w MSW, planuje się wzrost liczby ośrodków ds. identyfikacji imigrantów i wydaleń. Obecnie są cztery takie centra, a ma być ich pięć razy więcej - pisze. Gazeta dodaje, że takie centrum ma zgodnie z tym projektem znajdować się w każdym regionie kraju.

Tym samym, wyjaśnia gazeta, Minniti i Gabrielli starają się rozwiązać problem nielegalnej imigracji, wobec którego bezradny był dotąd każdy rząd w Rzymie i który w najbliższych miesiącach będzie decydujący dla stosunków z Unią Europejską oraz dla wyniku następnych wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Obecna sytuacja, przypomina się, sprawia, że Włochy uchodzą w UE za kraj nierealizujący jej rekomendacji z zeszłego roku. Na dowód tego gazeta przytacza statystykę: od stycznia 2014 roku wydalono 15 tysięcy osób. Przybyło zaś w tym czasie pół miliona ludzi.

"Obecność nielegalnych imigrantów to nie tylko problem porządku publicznego, ale i kwestia, w której stawką jest utrzymanie demokratycznej tkanki kraju" - powiedział szef MSW, cytowany przez prasę.

Zastrzega ona, że okólnik sam w sobie nie wystarczy, gdyż nie jest dokumentem wprowadzającym nową politykę wobec imigracji. 

Ma tym wkrótce zająć się parlament. Ale jest to zapowiedź zmiany linii postępowania policji i zalecenie nasilenia kontroli oraz poszukiwań nielegalnych imigrantów, a także przekazywania informacji o nich urzędom ds. imigracji, mającym kompetencje do wszczęcia procedury wydalenia. Kolejnym elementem tej nowej linii ma być nasilenie kontroli wszędzie tam, gdzie pracują nielegalni imigranci, a zatem na przykład w budownictwie, w gastronomii i na targach.

Celem tych wszystkich działań - informuje cytowane źródło w MSW - ma być zwiększenie z 5 tysięcy do 10 tysięcy czy nawet, w dalszej perspektywie, do 20 tysięcy rocznie średniej liczby imigrantów odsyłanych z Włoch.

"Corriere della Sera" zauważa, że pilny okólnik zalecający nadzwyczajne kontrole wydano również w związku z zagrożeniem terrorystycznym. To także, dodaje, pierwszy krok szerszej strategii, przygotowanej zaledwie kilka dni po wykryciu we Włoszech istnienia domniemanej siatki ekstremistów, gotowych, jak się przypuszcza, pomóc w ucieczce sprawcy zamachu w Berlinie Anisa Amriego. Został on zastrzelony przez policję koło Mediolanu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook