Jedynie prawda jest ciekawa


Włochy: Rozbito wpływową sektę makrobiotyczną, która zniewalała ludzi

15.03.2018
Mario-Pianesi
Włochy: Rozbito wpływową sektę makrobiotyczną, która zniewalała ludzi

We Włoszech rozbito dużą, wpływową sektę, specjalizującą się w "diecie makrobiotycznej". Jej 73-letni guru twierdził, że leczy nią najcięższe choroby, także raka. Faktycznie zniewalał swych wyznawców, maltretował i wykorzystywał finansowo i seksualnie.

Włoska prasa informuje w czwartek, że założyciel sekty Mario Pianesi, który przedstawiał się jako "pionier zdrowego odżywiania", narzucał drakońską dietę ograniczoną do kilku składników. Zabraniał jedzenia wszystkiego, co nie pochodziło z jego laboratoriów, tłumacząc, że cała produkowana żywność jest rakotwórcza.

Podstawą jego najbardziej radykalnej diety były ryż, proso i jęczmień, soczewica, ciecierzyca i kilka warzyw. Zalecał, by każdy kęs przeżuwać 200 razy.

Guru, opisywany w gazetach przez ludzi, którzy zdołali wyrwać się spod jego wpływów, mówił, że lekarstwa szkodzą. Zapewniał, że raka i białaczkę wyleczy proponowany przez niego sposób odżywiania.

Ponadto zgodnie z narzuconym przez niego stylem życia trzeba było spać z głową zwróconą na północ, wstawać z łóżka lewą nogą. Mężczyźni nie mogli ubierać się na fioletowo i zielono. Kobiety nie mogły się malować i musiały nosić długie spódnice. Nie można było tańczyć i łowić ryb. Muzyka była zakazana.

Lider sekty, działającej w regionie Emilia-Romania zabraniał chodzenia do szkoły i zdołał przekonać wielu młodych ludzi do porzucenia studiów. Nakazywał także brak kontaktu ze światem zewnętrznym; obowiązywał zakaz korzystania z internetu i telefonów.

Osoby, które łamały zakazy, były bite. Guru wykorzystywał swe ofiary seksualnie – opowiedział dziennikowi "La Repubblica" mężczyzna, który był wyznawcą sekty przez 28 lat. Podkreślił, że osoby stosujące dietę makrobiotyczną gwałtownie chudły. Ci, którzy uskarżali się na złe samopoczucie, mieli zakaz kontaktów z lekarzem i oskarżani byli o łamanie wewnętrznych zasad.

Kobieta, która była w sekcie przez 12 lat, wyszła stamtąd, ważąc 35 kilogramów. To od jej zgłoszenia na policji zaczęto śledztwo - wyjaśniła gazeta.

Prasa opisuje także skalę wpływów organizacji. Dania stosowanej przez nią diety i jej produkty podawano w 100 restauracjach sieci "Punkt makrobiotyczny", gdzie regularnie stołuje się 90 tysięcy osób.

Dochodzenie zakończyło się w środę, a śledczy poinformowali, że organizacja założona przez "maestro" Mario Pianesi, który zakończył edukację na gimnazjum, była prawdziwą sektą, zniewalającą swych członków. Wykorzystując ich sytuację życiową oraz stan zdrowia guru i jego żona podporządkowywali ich sobie, przywłaszczając ich pieniądze.

Pianesi otrzymał we Włoszech wiele wyróżnień i odznaczeń, także od prezydenta Republiki oraz honorowe obywatelstwo kilkunastu miast.

Guru sekty utrzymywał kontakty z ważnymi osobistościami polityki i kultury we Włoszech – ujawniła prasa.

Na prywatnej audiencji przyjął go papież Franciszek, co potwierdza opublikowane zdjęcie.

jb/PAP


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook