Jedynie prawda jest ciekawa


Wilno: Policja kazała usunąć polską flagę

02.05.2017

Do mieszkania pani Lili Kiejzik przybyła policja z VI Komisariatu Miasta Wilna i domagała się usunięcia flagi.

- Policja kazała usunąć polską flagę z balkonu w Leszczyniakach — informuje portal „Znad Wilii”.

Około godz. 11:30 do mieszkania pani Lili Kiejzik przybyła policja z VI Komisariatu Miasta Wilna i domagała się usunięcia flagi.

- Halo, szanowni Rodacy, niecałe 15 minut temu do domu przyjechała Policja (6-dzielnicowy komisariat m. Wilna) i kazała mi zdjąć flagę Polską zawieszoną dzisiaj rano na balkonie. Argumenty, że jest święto Polski nie pomogły. Tak to się okazuje, że flaga RP jest flagą wrogiego państwa? A mój ojciec, lat 92, tak się cieszył widokiem „polskości”. Żal, że tak krótko… — napisała na Facebooku kierowniczka Polskiego Studia Teatralnego oraz znana działaczka polska na Litwie pani Lila Kiejzik.

Pani Kiejzik każdego roku wywiesza na swoim balkonie w Leszczyniakach polską flagę z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

- Policja na razie nie posiada informacji o incydencie — pisze zw.lt.

80 biało-czerwonych flag Polski sprzedano w ramach akcji społecznej „Polska flaga w polskim domu”, zorganizowanej z inicjatywy młodzieży z podwileńskiej miejscowości Jaszuny w rejonie solecznickim. We wtorek flagi zostały wywieszone.

Jak poinformował PAP Tomasz Pieszko - jeden z inicjatorów akcji, uczeń Gimnazjum im. Michała Balińskiego - akcja sprzedaży flag za 1 euro została zorganizowana w ubiegłą niedzielę przy kościołach w Jaszunach i Solecznikach.

- Sprzedaliśmy wszystkie flagi, które posiadaliśmy — powiedział Tomasz i zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku i zostanie rozszerzona o inne miejscowości Wileńszczyzny, w większości zamieszkałej przez Polaków.

Biało-czerwone flagi, które sprzedawała młodzież na Wileńszczyźnie przed obchodzonym we wtorek Dniem Flagi RP, ufundowały organizacje społeczne z Polski, a pieniądze pozyskane ze sprzedaży zostaną przekazane na cele charytatywne.

Akcja „Polska flaga w polskim domu” to kolejna akcja patriotyczna zorganizowana przez gimnazjalistów z Jaszun, Tomasza Pieszkę i Kazimierza Liplańskiego. W lutym, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zorganizowali oni akcję „Nazwisko po polsku, bo jestem Polakiem”, w ramach której litewscy Polacy byli zachęcani do zapisywania w sieciach społecznościowych swego nazwiska w wersji polskiej, a nie powszechnie obowiązującej – zlituanizowanej.

[fot. Facebook Lili Kiejzik]

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)/zw.lt/ems

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook