Jedynie prawda jest ciekawa


Wiemy o co będą państwa UE pytać sędziów Sądu Najwyższego

26.06.2018
UE-26062018
Wiemy o co będą państwa UE pytać sędziów Sądu Najwyższego

Przedstawiciele państw członkowskich zapowiadają, że podczas wysłuchania Polski w Radzie UE będą pytać reprezentantów rządu z Warszawy o sytuację sędziów Sądu Najwyższego po 3 lipca. Minister ds. europejskich Konrad Szymański liczy na niezależną analizę faktów.

-Od dzisiaj pełną odpowiedzialność za to, co będzie się działo, przejmują państwa członkowskie. W związku z tym oczekujemy od państw członkowskich detalicznej, szczegółowej i niezależnej własnej analizy faktów, które przedstawimy w trakcie wysłuchania - powiedział wiceminister spraw zagranicznych polskim dziennikarzom, wchodząc na posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych.

Jak przekonywał, krytyczna ocena dotychczasowego postępowania Komisji Europejskiej w sprawie praworządności nie jest najważniejszą rzeczą, która ma wybrzmieć w czasie wysłuchania, bo najbardziej istotne jest przedstawienie prawdziwego kształtu reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości i jego zgodności z europejskimi standardami państwa prawa.

-Ta praworządność jest realizowana w UE na różne sposoby. Państwa członkowskie mają różne tradycje konstytucyjne. Polska mieści się w tym pluralizmie konstytucyjnym UE - argumentował Szymański. Jego zdaniem trzeba odnotować fakt, że bardzo intensywne starania, nie tylko słowa, ale i czyny, które zostały podjęte przez polski rząd i polski parlament, nie przyniosły spodziewanego efektu.

Polska opowiada się za tym, by wysłuchanie, które może być kontynuowane za prezydencji austriackiej, skończyło się jak najwcześniej. Chcielibyśmy konkluzji tak szybko, jak to jest możliwe - oświadczył Szymański.

Szwedzka minister ds. europejskich Ann Linde poinformowała przed rozpoczęciem Rady, że będzie pytać podczas wysłuchania, co stanie się z polskimi sędziami Sądu Najwyższego po 3 lipca. Zgodnie z reformą tego dnia ci sędziowie, którzy osiągnęli nowy, obniżony wiek emerytalny i nie złożyli deklaracji o chęci przedłużenia możliwości orzekania mają mieć wygaszone mandaty.

Słowacki minister ds. europejskich Ivan Korczok mówił dziennikarzom, że problem jest na stole od dłuższego czasu i musimy dojść do sytuacji, w której Polska przekaże wyjaśnienia Radzie. Zwrócił uwagę, że przedstawiciele władz w Warszawie będą mieli okazję wytłumaczyć pozostałym państwom członkowskim, jakie są powody reformy systemu konstytucyjnego. Polska będzie miała również okazję do odpowiedzi na pytania, które z pewnością będą zadawały państwa członkowskie - zaznaczył.

Francja i Niemcy mają już tradycyjnie przedstawić wspólne stanowisko podczas posiedzenia. Po raz pierwszy mamy do czynienia z wysłuchaniem. Chcemy sprawdzić, czy ze strony polskiej jest wola przekucia słów w czyny - powiedział minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth.

Holandia - jak zapowiedział szef MSZ tego kraju Stef Blok - będzie zwracać uwagę, że praworządność to jedna z podstaw UE. W Polsce jest pewna liczba ustaw, które wywołują pytania, np. możliwość podważania werdyktów przez okres 20 lat jest czymś niecodziennym. Chciałbym, żeby polscy koledzy powiedzieli, jakie jest wyjaśnienie tego - podkreślił Blok. Chodzi o instytucję skargi nadzwyczajnej, której zniesienia domaga się KE. Polskie władze ograniczyły w niedawnych poprawkach liczbę podmiotów, które mogą ją składać.

Holenderski minister, pytany o to, czy wiceszef KE Frans Timmermans dobrze wykonuje pracę, odparł, że obowiązkiem Komisji jest utrzymywanie europejskich wartości i reguł. Komisja Europejska wykonuje swoje zadanie, jak powinna - stwierdził.

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn krytykował wygaszanie mandatów sędziów Sądu Najwyższego. Jeśli są sędziowie mianowani na pewien okres czasu, to nie można powiedzieć, że wprowadzamy limit wiekowy - podkreślił. Nie można zmieniać reguł w trakcie gry - dodał.

Bułgarska prezydencja zaplanowała na mające się zacząć we wtorek o godz. 15 wysłuchanie około trzy godziny. Jeśli okaże się, że czasu jest za mało, ma być ono kontynuowane już za prezydencji austriackiej, która zaczyna się 1 lipca.

(PAP)

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook