Jedynie prawda jest ciekawa


Wiemy już gdzie terroryści werbują przyszłych zamachowców. Opublikowano wstrząsający raport

14.03.2018
isis20012018
Wiemy już gdzie terroryści werbują przyszłych zamachowców. Opublikowano wstrząsający raport

Z opublikowanego we wtorek badania kryminologów z Hiszpanii wynika, że organizacje dżihadystyczne prowadzą w tym kraju werbunek w największych skupiskach afrykańskich imigrantów. Spada też wiek osób rekrutowanych na zamachowców.

Z szacunków madryckiego think tanku Real Instituto Elcano wynika, że od 2013 r. w Hiszpanii ujęto 222 islamskich terrorystów, a ośmiu zginęło podczas przeprowadzanych zamachów.

W ciągu ostatnich pięciu lat radykałowie islamscy poszukiwali w Hiszpanii kandydatów na terrorystów głównie w ośrodkach miejskich, w których mieszka dużo imigrantów z Afryki - zauważono w dokumencie.

- Najwięcej z nich pochodziło z prowincji Barcelony (24,3 proc.), Ceuty (15 proc.), wspólnoty autonomicznej Madrytu (13,6 proc.), a także z Melilli (9,3 proc.) - napisali w raporcie kryminolodzy.

Eksperci odnotowali, że zdecydowana większość działających na terytorium Hiszpanii terrorystów była imigrantami bądź pochodziła z rodzin napływowych. Z reguły mieli oni obywatelstwo Hiszpanii lub Maroka.

Studium, przy którym współpracowali kryminolodzy z Otwartego Uniwersytetu Katalonii (UOC), wykazało, że sierpniowe zamachy w tym regionie zostały przeprowadzone według nowego modelu rekrutacji zamachowców.

Według autorów badania w przeciwieństwie do okresu sprzed 2013 r. w Hiszpanii rekrutowani są dziś młodzi muzułmanie, mający poniżej 21 lat, a podstawą werbunku nie jest już dobra znajomość islamu, ale problemy kandydata z prawem.

Autorzy raportu wskazali, że bieda i frustracja przestały być głównymi motywami przyłączania się mieszkańców Hiszpanii do organizacji dżihadystycznych.

W efekcie zamachów w Barcelonie i Cabrils, przeprowadzonych 17 i 18 sierpnia, śmierć poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych. Terroryści, pochodzący głównie z rodzin marokańskich imigrantów, zaatakowali przy użyciu samochodów oraz noży. Pierwotnie chcieli dokonać serii wybuchów w kilku miejscach katalońskiej stolicy, m.in. przed bazyliką Sagrada Familia.

Do zmiany planów przyczynił się wybuch w bazie terrorystów w Alcanar, w którego efekcie śmierć poniósł 45-letni przywódca dżihadystów, marokański imam Abdelbaki As-Satty oraz inny członek grupy. Radykalny duchowny był najstarszym członkiem dżihadystycznej komórki liczącej 12 osób. Pozostali zamachowcy mieli od 17 do 24 lat.

7,5-milionowa Katalonia jest zamieszkana przez ponad 515 tys. muzułmanów. Według hiszpańskiej policji znajduje się tam 80 z 90 meczetów, w których głoszony jest radykalny islam.

Liderzy działających w Hiszpanii organizacji muzułmańskich o radykalizację prowadzoną wśród wyznawców islamu oskarżają różnorodne organizacje salafickie dotowane przez Arabię Saudyjską i Katar.

PAP

Warto poczytać

 1. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 2. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 3. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 4. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 5. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 6. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 7. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 8. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook