Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka nadzieja lewicy. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem?

09.01.2018
oprah09012017
Wielka nadzieja lewicy. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem?

W USA krążą plotki, że Oprah Winfrey, jedna z najbardziej znanych na świecie dziennikarek, ma zamiar wystartować w następnych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Ona sama nie potwierdza ani nie zaprzecza tym doniesieniom. Pomysł startu budzi jednak diametralnie różne reakcje u amerykańskiej lewicy – od ekstatycznej radości do ostrej krytyki.

W wieku 17 lat Oprah wygrała konkurs piękności w stanie Tennessee, dzięki czemu została zatrudniona w lokalnej telewizji. Od tego czasu zrobiła imponującą karierę. Jej talk-show leci nieprzerwanie od 1986 roku i jest uznawany za najsłynniejszy program tego typu, a sama Winfrey dorobiła się miliardów dolarów i zbudowała imperium medialne. Jej wpływ na rzeczywistość jest tak wielki, że w socjologii powstał nawet termin „Efekt Oprah”, a ona sama została wybrana w 2009 roku najważniejszą kobietą w historii USA.

Plotki o tym, że rozważa start w wyborach, pojawiły się po jej przemówieniu na ostatnich Złotych Globach. Winfrey chwaliła w nich kobiety, które rozpoczęły ruch #metoo. Tuż po nim w sieci zaroiło się od hasztagów #Oprahforpresident i #Oprah2020. Ona sama powiedziała Bloombergowi, że nie ma zamiaru startować, jednak jej wieloletni partner ujawnił, że jeżeli ludzie by tego chcieli, to byłaby gotowa do podjęcia tego kroku. Telewizja CNN podała natomiast, cytując anonimowo jej bliskich przyjaciół, że aktywnie o tym myśli.

Potencjalny start Winfrey wzbudził w USA duże emocje. Jej zwolennicy zwracają uwagę, że Donald Trump także był politycznym amatorem, który stał się sławny dzięki prowadzeniu programu w telewizji. Według nich ktoś cieszący się taką sławą i uznaniem miałby duże szanse, żeby odebrać mu stanowisko.

Zwracają również uwagę, że start Oprah rozwiązałby jeden z najbardziej palących problemów Partii Demokratycznej – brak znanych twarzy. Hillary Clinton jest zbyt skompromitowana aby partia miała jej po raz kolejny udzielić poparcia, a jej książka o kulisach kampanii wzbudziła wiele kontrowersji i nie brakowało po niej głosów, że najwyższy czas na emeryturę. Bernie Sanders dalej cieszy się dużym poparciem, ale wobec jego żony toczy się obecnie postępowanie w sprawie wyłudzenia kredytu, a wiele wskazuje, że także on jest umoczony w tej sprawie. Zeszłoroczny sondaż pokazał natomiast, że pozostali potencjalni kandydaci są praktycznie nieznani przeciętnemu wyborcy. Rok, który pozostał do początku kampanii, to może być zbyt mało czasu na wypromowanie ich.

Wielu zwolenników lewicy uważa jednak, że to bardzo zły pomysł. Kandydatura Winfrey oderwałaby bowiem Demokratów od wykreowania prawdziwych liderów, co prędzej czy później i tak ich czeka. Uważają również, że powtórzenie metody Donalda Trumpa wcale nie gwarantuje podobnego sukcesu.

Ewentualne zwycięstwo Winfrey byłoby natomiast świetną informacją dla prezydenta Obamy. Był on pierwszym politykiem, którego Oprah oficjalnie poparła – i w jej gabinecie znalazłoby się zapewne wielu jego ludzi. Być może nawet Oprah zaproponowałaby jego żonie zostanie wiceprezydentem. Administracja Trumpa robi wiele, aby odwrócić wpływ Obamy na Amerykę, likwidując kolejne jego zarządzenia i współpracując z kongresem w odwoływaniu promowanych przez niego ustaw i porozumień międzynarodowych. Rządy Oprah odwróciłyby tą tendencję i pozwoliły Obamie na dalsze kreowanie życia politycznego Ameryki.

Wiktor Młynarz

fot. PAP/EPA/MIKE NELSON


Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook