Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka nadzieja lewicy. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem?

09.01.2018
oprah09012017
Wielka nadzieja lewicy. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem?

W USA krążą plotki, że Oprah Winfrey, jedna z najbardziej znanych na świecie dziennikarek, ma zamiar wystartować w następnych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Ona sama nie potwierdza ani nie zaprzecza tym doniesieniom. Pomysł startu budzi jednak diametralnie różne reakcje u amerykańskiej lewicy – od ekstatycznej radości do ostrej krytyki.

W wieku 17 lat Oprah wygrała konkurs piękności w stanie Tennessee, dzięki czemu została zatrudniona w lokalnej telewizji. Od tego czasu zrobiła imponującą karierę. Jej talk-show leci nieprzerwanie od 1986 roku i jest uznawany za najsłynniejszy program tego typu, a sama Winfrey dorobiła się miliardów dolarów i zbudowała imperium medialne. Jej wpływ na rzeczywistość jest tak wielki, że w socjologii powstał nawet termin „Efekt Oprah”, a ona sama została wybrana w 2009 roku najważniejszą kobietą w historii USA.

Plotki o tym, że rozważa start w wyborach, pojawiły się po jej przemówieniu na ostatnich Złotych Globach. Winfrey chwaliła w nich kobiety, które rozpoczęły ruch #metoo. Tuż po nim w sieci zaroiło się od hasztagów #Oprahforpresident i #Oprah2020. Ona sama powiedziała Bloombergowi, że nie ma zamiaru startować, jednak jej wieloletni partner ujawnił, że jeżeli ludzie by tego chcieli, to byłaby gotowa do podjęcia tego kroku. Telewizja CNN podała natomiast, cytując anonimowo jej bliskich przyjaciół, że aktywnie o tym myśli.

Potencjalny start Winfrey wzbudził w USA duże emocje. Jej zwolennicy zwracają uwagę, że Donald Trump także był politycznym amatorem, który stał się sławny dzięki prowadzeniu programu w telewizji. Według nich ktoś cieszący się taką sławą i uznaniem miałby duże szanse, żeby odebrać mu stanowisko.

Zwracają również uwagę, że start Oprah rozwiązałby jeden z najbardziej palących problemów Partii Demokratycznej – brak znanych twarzy. Hillary Clinton jest zbyt skompromitowana aby partia miała jej po raz kolejny udzielić poparcia, a jej książka o kulisach kampanii wzbudziła wiele kontrowersji i nie brakowało po niej głosów, że najwyższy czas na emeryturę. Bernie Sanders dalej cieszy się dużym poparciem, ale wobec jego żony toczy się obecnie postępowanie w sprawie wyłudzenia kredytu, a wiele wskazuje, że także on jest umoczony w tej sprawie. Zeszłoroczny sondaż pokazał natomiast, że pozostali potencjalni kandydaci są praktycznie nieznani przeciętnemu wyborcy. Rok, który pozostał do początku kampanii, to może być zbyt mało czasu na wypromowanie ich.

Wielu zwolenników lewicy uważa jednak, że to bardzo zły pomysł. Kandydatura Winfrey oderwałaby bowiem Demokratów od wykreowania prawdziwych liderów, co prędzej czy później i tak ich czeka. Uważają również, że powtórzenie metody Donalda Trumpa wcale nie gwarantuje podobnego sukcesu.

Ewentualne zwycięstwo Winfrey byłoby natomiast świetną informacją dla prezydenta Obamy. Był on pierwszym politykiem, którego Oprah oficjalnie poparła – i w jej gabinecie znalazłoby się zapewne wielu jego ludzi. Być może nawet Oprah zaproponowałaby jego żonie zostanie wiceprezydentem. Administracja Trumpa robi wiele, aby odwrócić wpływ Obamy na Amerykę, likwidując kolejne jego zarządzenia i współpracując z kongresem w odwoływaniu promowanych przez niego ustaw i porozumień międzynarodowych. Rządy Oprah odwróciłyby tą tendencję i pozwoliły Obamie na dalsze kreowanie życia politycznego Ameryki.

Wiktor Młynarz

fot. PAP/EPA/MIKE NELSON


Warto poczytać

 1. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 2. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 3. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 4. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 5. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 6. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 7. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 8. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook