Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka nadzieja lewicy. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem?

09.01.2018
oprah09012017
Wielka nadzieja lewicy. Czy Oprah Winfrey zostanie prezydentem?

W USA krążą plotki, że Oprah Winfrey, jedna z najbardziej znanych na świecie dziennikarek, ma zamiar wystartować w następnych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Ona sama nie potwierdza ani nie zaprzecza tym doniesieniom. Pomysł startu budzi jednak diametralnie różne reakcje u amerykańskiej lewicy – od ekstatycznej radości do ostrej krytyki.

W wieku 17 lat Oprah wygrała konkurs piękności w stanie Tennessee, dzięki czemu została zatrudniona w lokalnej telewizji. Od tego czasu zrobiła imponującą karierę. Jej talk-show leci nieprzerwanie od 1986 roku i jest uznawany za najsłynniejszy program tego typu, a sama Winfrey dorobiła się miliardów dolarów i zbudowała imperium medialne. Jej wpływ na rzeczywistość jest tak wielki, że w socjologii powstał nawet termin „Efekt Oprah”, a ona sama została wybrana w 2009 roku najważniejszą kobietą w historii USA.

Plotki o tym, że rozważa start w wyborach, pojawiły się po jej przemówieniu na ostatnich Złotych Globach. Winfrey chwaliła w nich kobiety, które rozpoczęły ruch #metoo. Tuż po nim w sieci zaroiło się od hasztagów #Oprahforpresident i #Oprah2020. Ona sama powiedziała Bloombergowi, że nie ma zamiaru startować, jednak jej wieloletni partner ujawnił, że jeżeli ludzie by tego chcieli, to byłaby gotowa do podjęcia tego kroku. Telewizja CNN podała natomiast, cytując anonimowo jej bliskich przyjaciół, że aktywnie o tym myśli.

Potencjalny start Winfrey wzbudził w USA duże emocje. Jej zwolennicy zwracają uwagę, że Donald Trump także był politycznym amatorem, który stał się sławny dzięki prowadzeniu programu w telewizji. Według nich ktoś cieszący się taką sławą i uznaniem miałby duże szanse, żeby odebrać mu stanowisko.

Zwracają również uwagę, że start Oprah rozwiązałby jeden z najbardziej palących problemów Partii Demokratycznej – brak znanych twarzy. Hillary Clinton jest zbyt skompromitowana aby partia miała jej po raz kolejny udzielić poparcia, a jej książka o kulisach kampanii wzbudziła wiele kontrowersji i nie brakowało po niej głosów, że najwyższy czas na emeryturę. Bernie Sanders dalej cieszy się dużym poparciem, ale wobec jego żony toczy się obecnie postępowanie w sprawie wyłudzenia kredytu, a wiele wskazuje, że także on jest umoczony w tej sprawie. Zeszłoroczny sondaż pokazał natomiast, że pozostali potencjalni kandydaci są praktycznie nieznani przeciętnemu wyborcy. Rok, który pozostał do początku kampanii, to może być zbyt mało czasu na wypromowanie ich.

Wielu zwolenników lewicy uważa jednak, że to bardzo zły pomysł. Kandydatura Winfrey oderwałaby bowiem Demokratów od wykreowania prawdziwych liderów, co prędzej czy później i tak ich czeka. Uważają również, że powtórzenie metody Donalda Trumpa wcale nie gwarantuje podobnego sukcesu.

Ewentualne zwycięstwo Winfrey byłoby natomiast świetną informacją dla prezydenta Obamy. Był on pierwszym politykiem, którego Oprah oficjalnie poparła – i w jej gabinecie znalazłoby się zapewne wielu jego ludzi. Być może nawet Oprah zaproponowałaby jego żonie zostanie wiceprezydentem. Administracja Trumpa robi wiele, aby odwrócić wpływ Obamy na Amerykę, likwidując kolejne jego zarządzenia i współpracując z kongresem w odwoływaniu promowanych przez niego ustaw i porozumień międzynarodowych. Rządy Oprah odwróciłyby tą tendencję i pozwoliły Obamie na dalsze kreowanie życia politycznego Ameryki.

Wiktor Młynarz

fot. PAP/EPA/MIKE NELSON


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 8. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook