Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów. Czy to już zimna wojna?

14.03.2018
may14030218
Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów. Czy to już zimna wojna?

Decyzja rządu Wielkiej Brytanii o usunięciu 23 rosyjskich dyplomatów to znaczące pogorszenie stosunków, ale nie można jeszcze mówić o powrocie do zimnej wojny - powiedział Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

W środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała wydalenie z Wysp 23 rosyjskich dyplomatów uznawanych za niezgłoszonych pracowników służb specjalnych Rosji. Jest to odpowiedź na próbę zabójstwa Siergieja Skripala - byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU. Przypadkowymi ofiarami ataku przeprowadzonego prawdopodobnie przy pomocy gazu bojowego najnowszej generacji była m.in. córka Skripala, policjant i kilku gości restauracji.

Zdaniem Rafała Tarnogórskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, chociaż próba zabójstwa przypomina czasy zimnej wojny, nie można mówić o jej powrocie.

"Czasy się zmieniły i stosowanie prostej kalki nie ma uzasadnienia. To prawda, że mamy do czynienia z drastycznym pogorszeniem stosunków między Rosją i Wielką Brytanią oraz sojusznikami z NATO otwarcie wspierającymi działania pani premier, jednak żyjemy w innym świecie niż pół wieku temu" - powiedział Tarnogórski.

Ekspert zwraca uwagę na kilka spraw związanych z atakiem, które w jego opinii są wyjątkowo niepokojące. Jedną z nich jest środek użyty w zamachu. Według doniesień medialnych, w grę wchodzi broń chemiczna najnowszej generacji wyprodukowana pod koniec istnienia ZSRR.

"Jeżeli informacje się potwierdzą, a nie sądzę żeby premier May podejmowała takie decyzje bez odpowiedniej wiedzy, to znaczy że albo państwo rosyjskie utraciło kontrolę nad wyjątkowo niebezpieczną bronią, albo użycie gazu było celową manifestacją" - uważa Tarnogórski.

Zdaniem rozmówcy PAP próba zabójstwa Skripala jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się wojną w Gruzji i agresją na Krymie. Kolejnym przejawem może być seria niewyjaśnionych zgonów przeciwników Rosji poza jej granicami czy "pokazowe" otrucie radioaktywną substancją Liwtinienki - byłego agenta rosyjskich służb.

"Nie możemy wykluczyć, że celem tego typu działań może być próba podkopania zaufania obywateli do instytucji państw wchodzących w skład NATO. Dlatego też tak ważna jest zdecydowana i szybka reakcja Wielkiej Brytanii oraz państw ją wspierających. Wydalenie dyplomatów jest jednoznaczną odpowiedzią na wielorakie szkodliwe działania Federacji Rosyjskiej. Być może nadszedł czas na otrzeźwienie polityków i społeczeństw państw zachodu, które do tej pory nie zauważały, lub nie widziały powodu do reakcji na kolejne akty świadczące o nieprzyjaznych zamiarach Rosji" - powiedział Tarnogórski.

PAP/autor: Marek Szczepanik/masz/ pko/


Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 3. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 4. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 5. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 6. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 7. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 8. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook