Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów. Czy to już zimna wojna?

14.03.2018
may14030218
Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów. Czy to już zimna wojna?

Decyzja rządu Wielkiej Brytanii o usunięciu 23 rosyjskich dyplomatów to znaczące pogorszenie stosunków, ale nie można jeszcze mówić o powrocie do zimnej wojny - powiedział Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

W środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała wydalenie z Wysp 23 rosyjskich dyplomatów uznawanych za niezgłoszonych pracowników służb specjalnych Rosji. Jest to odpowiedź na próbę zabójstwa Siergieja Skripala - byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU. Przypadkowymi ofiarami ataku przeprowadzonego prawdopodobnie przy pomocy gazu bojowego najnowszej generacji była m.in. córka Skripala, policjant i kilku gości restauracji.

Zdaniem Rafała Tarnogórskiego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, chociaż próba zabójstwa przypomina czasy zimnej wojny, nie można mówić o jej powrocie.

"Czasy się zmieniły i stosowanie prostej kalki nie ma uzasadnienia. To prawda, że mamy do czynienia z drastycznym pogorszeniem stosunków między Rosją i Wielką Brytanią oraz sojusznikami z NATO otwarcie wspierającymi działania pani premier, jednak żyjemy w innym świecie niż pół wieku temu" - powiedział Tarnogórski.

Ekspert zwraca uwagę na kilka spraw związanych z atakiem, które w jego opinii są wyjątkowo niepokojące. Jedną z nich jest środek użyty w zamachu. Według doniesień medialnych, w grę wchodzi broń chemiczna najnowszej generacji wyprodukowana pod koniec istnienia ZSRR.

"Jeżeli informacje się potwierdzą, a nie sądzę żeby premier May podejmowała takie decyzje bez odpowiedniej wiedzy, to znaczy że albo państwo rosyjskie utraciło kontrolę nad wyjątkowo niebezpieczną bronią, albo użycie gazu było celową manifestacją" - uważa Tarnogórski.

Zdaniem rozmówcy PAP próba zabójstwa Skripala jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się wojną w Gruzji i agresją na Krymie. Kolejnym przejawem może być seria niewyjaśnionych zgonów przeciwników Rosji poza jej granicami czy "pokazowe" otrucie radioaktywną substancją Liwtinienki - byłego agenta rosyjskich służb.

"Nie możemy wykluczyć, że celem tego typu działań może być próba podkopania zaufania obywateli do instytucji państw wchodzących w skład NATO. Dlatego też tak ważna jest zdecydowana i szybka reakcja Wielkiej Brytanii oraz państw ją wspierających. Wydalenie dyplomatów jest jednoznaczną odpowiedzią na wielorakie szkodliwe działania Federacji Rosyjskiej. Być może nadszedł czas na otrzeźwienie polityków i społeczeństw państw zachodu, które do tej pory nie zauważały, lub nie widziały powodu do reakcji na kolejne akty świadczące o nieprzyjaznych zamiarach Rosji" - powiedział Tarnogórski.

PAP/autor: Marek Szczepanik/masz/ pko/


Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook