Jedynie prawda jest ciekawa

Wielka Brytania odda Hiszpanom Gibraltar?

06.08.2017
gibr05082017
Wielka Brytania odda Hiszpanom Gibraltar?

- Hiszpania nie stawia kwestii odzyskania Gibraltaru jako warunku w negocjacjach między Londynem a Brukselą w sprawie Brexitu - zapewnił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie hiszpański minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis.

"Nie jest moim życzeniem warunkowanie porozumienia między Unią Europejską a Wielką Brytanią od odzyskania (przez Hiszpanię) zwierzchności nad Gibraltarem" - powiedział Dastis konserwatywnemu dziennikowi "ABC".

Dodał, że nie chce "tworzyć zagrożenia" dla trwających negocjacji w sprawie Brexitu, poprzez stawianie warunków, które byłyby nie do przyjęcia przez rząd w Londynie.

AFP odnotowuje, że wypowiedzi ministra na ten temat mają pojednawczy charakter. Jednocześnie Dastis powiedział, że aktualna jest powtarzana co jakiś czas hiszpańska propozycja dzielonej przez Madryt i Londyn suwerenności nad Gibraltarem, dzięki czemu jego mieszkańcy mogliby mieć podwójne obywatelstwo: hiszpańskie i brytyjskie.

Brytyjska premier Theresa May na początku kwietnia oświadczyła, że Londyn nigdy nie zrzecze się Gibraltaru bez zgody samych mieszkańców. Ich liczbę szacuje się na ok. 32 tys.

Niezależnie od pojednawczego tonu wywiadu, w mocy pozostają unijne wytyczne w sprawie Brexitu. Zgodnie z nimi, po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej żadna umowa między wspólnotą a Wielką Brytanią "nie może być stosowana na terytorium Gibraltaru bez porozumienia Zjednoczonego Królestwa z Królestwem Hiszpanii". Oznacza to, że Madryt potencjalnie mógłby zablokować brytyjskiemu terytorium zamorskiemu dostęp do wszelkich umów handlowych wynegocjowanych w przyszłości między Londynem i Brukselą.

W ubiegłorocznym referendum, w którym Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu z UE, prawie 96 proc. głosujących w Gibraltarze opowiedziało się za pozostaniem w Unii. Decyzja o Brexicie sprawiła, że obecnie mieszkańcy brytyjskiego terytorium czują się niepewnie bez "parasola" UE w stosunkach Gibraltaru z Hiszpanią. Jednocześnie około 9 tys. hiszpańskich obywateli, których byt zależy od pracy w Gibraltarze, martwi się o nią w obawie o przyszłość stosunków Madrytu z brytyjską kolonią.

Gibraltar został zajęty przez Wielką Brytanię w trakcie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku i został formalnie przekazany pod zarząd Londynu na mocy traktatu pokojowego z Utrechtu z 1713 roku, stając się oficjalnie brytyjską kolonią w 1830 roku. Jego mieszkańcy dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwość przejścia terytorium pod hiszpańską jurysdykcję.

PAP/kot/ hgt/ 

 

Warto poczytać

 1. 1270kataloniapolice 18.08.2017

  Policja: cztery osoby poszukiwane w związku z atakami w Katalonii

  Katalońska policja poinformowała w piątek, że szuka czterech młodych mężczyzn, którzy mogli mieć związek z czwartkowymi zamachami w Barcelonie i Cambrils. Zginęło w nich 14 osób. Wśród poszukiwanych jest główny podejrzany, 17-letni Marokańczyk Mussa Ukabir.

 2. finland17082017 18.08.2017

  Kolejny zamach? Dwie osoby zabite przez nożownika w Turku

  Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, gdy uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował w piątek po południu ludzi w centrum Turku w południowo-zachodniej Finlandii - podała policja, zaznaczając, że nie jest jasne, czy ten atak miał podłoże terrorystyczne.

 3. 1270barcelonazamach 18.08.2017

  Trzech Marokańczyków wśród zatrzymanych po zamachach w Katalonii

  Spośród czterech osób zatrzymanych w związku z zamachami w Katalonii trzej to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem - poinformowała w piątek policja. Dodano, że zamachy były przygotowywane od pewnego czasu w miejscowości Alcanar na południe od Barcelony.

 4. Ukrainewar 18.08.2017

  Wzrasta liczba cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie

  65 osób cywilnych zginęło od początku bieżącego roku w wyniku konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug.

 5. paris09082017 18.08.2017

  Akcja policji w Paryżu. Zlikwidowano nielegalne obozowiska

  Francuska policja zlikwidowała w piątek na północy Paryża kilka nielegalnych obozowisk, gdzie mieszkało ponad 2 tys. imigrantów. Stanowiły one poważne ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia przebywających tam osób, jak i okolicznych mieszkańców - poinformowano.

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook