Jedynie prawda jest ciekawa


"Wiedomosti": z Rosji najwięcej próśb do Google'a o usunięcie informacji

24.07.2017

- Rosja przoduje na świecie, jeśli chodzi o liczbę wniosków od instytucji państwowych do Google'a o usunięcie lub zablokowanie treści internetowych niezgodnych z prawem; to wynik rozszerzenia bazy prawnej dotyczącej internetu - piszą poniedziałkowe "Wiedomosti".

- W ciągu roku liczba wniosków o usunięcie informacji wzrosła o rekordowe 478 proc. do 13 200. Jest to ponad połowa wniosków, które internetowy gigant otrzymał w 2016 roku od wszystkich pozostałych krajów - pisze rosyjski dziennik gospodarczy w artykule redakcyjnym, powołując się na raport Google'a.

- Eksperci są zgodni, że takie pierwsze miejsce stało się możliwe przede wszystkim z powodu wielkiej liczby ustaw ograniczających rozpowszechnienie tych czy innych treści internetowych - dodaje dziennik. Jak wskazuje, ograniczenia i zakazy dotyczą w Rosji informacji m.in. o organizacjach terrorystycznych i ekstremistycznych, treści "pirackich", symboliki nazistowskiej czy informacji o sposobach popełnienia samobójstwa.

Jak zauważają "Wiedomosti", wnioski o usunięcie lub zablokowanie informacji przez Google'a są ciągiem dalszym eliminowania z internetu treści, które najpierw na podstawie rosyjskich przepisów zostały zablokowane dla czytelnika w Rosji. Nadal jednak treści te znajdują się w wynikach wyszukiwania, na należących do Google'a serwisach (jak np. YouTube) lub też są przechowywane na wirtualnej "chmurze".

- Główną podstawą dla uzasadnienia wniosków o usunięcie (treści) było zagrożenie, jakie te czy inne materiały tworzą dla bezpieczeństwa narodowego Rosji. Tak uzasadniono 85 proc. wniosków, a kolejnych 5 proc. - "krytyką rządu". Google nie precyzuje, jaka konkretnie krytyka została zablokowana, ale podaje przykłady dotyczące bezpieczeństwa - relacjonuje gazeta. Przykłady te - jak dodaje - to link do audiobooka na temat powrotu do pogaństwa i wyższości kulturowej Rosjan czy też tekst o nazwie "książka kucharska anarchisty", z instrukcjami przygotowywania ładunków wybuchowych.

"Wiedomosti" podają, że większość - 72 proc. - wniosków skierowanych przez Rosję do Google'a zostało zaakceptowanych.

Dziennik ocenia, że "Google jest zmuszony do zwracania większej uwagi na wnioski z Rosji m.in. z powodu nasilonej presji ze strony regulatorów rosyjskich". Gazeta przypomina, że przed dwoma miesiącami koncern musiał zapłacić grzywnę w wysokości 438 mln rubli (ponad 7 mln USD) "za naruszenie rosyjskiej ustawy o konkurencji".

PAPWarto poczytać

 1. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 2. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook