Jedynie prawda jest ciekawa


Więcej żołnierzy NATO w Europie Wschodniej?

29.10.2015

NATO rozważa możliwość zwiększenia obecności wojskowej w państwach członkowskich graniczących z Rosją - podaje w czwartek "Wall Street Journal". W ten sposób chce powstrzymać Moskwę przed potencjalną agresją na państwa Europy Wschodniej.

Amerykański dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne i wojskowe. Według nich istnieją dwa scenariusze zwiększenia obecności NATO w Polsce i państwach bałtyckich. "Jeden z nich zakłada rozmieszczenie po batalionie sił NATO w Polsce i każdym z państw bałtyckich - od 800 do 1 tys. żołnierzy w każdym oddziale. Skromniejsza wersja przewiduje powołanie jednego batalionu Sojuszu w regionie" - pisze "WSJ".

Dziennik zwraca uwagę, że takie rozbieżności są wynikiem podziałów w samym NATO. Z jednej strony USA i inne państwa opowiadają się za zwiększeniem obecności militarnej w Europie Wschodniej. Z drugiej strony Niemcy przeciwstawiają się takim planom, tłumacząc "w prywatnych rozmowach", że "nie chcą traktować Moskwy jako stałego wroga lub izolować jej od Europy, mimo prowokacji i tarć w sprawie Ukrainy".

Przedstawiciele NATO, na których powołuje się "WSJ", tłumaczą, że Berlin nie wyraża zgody na znaczne zwiększenie obecności wojskowej Sojuszu na wschodniej flance, "jednak może poprzeć skromniejszy wzrost" liczby żołnierzy.

"Nawet jeżeli plan zostanie zaakceptowany, NATO będzie dysponować na wschodniej flance małymi siłami - ledwo wystarczającymi do powstrzymania inwazji. Jednak wielu przedstawicieli (Sojuszu) wierzy, że wystarczą, aby zademonstrować, iż Zachód pozostaje przywiązany do wzajemnych zobowiązań obronnych" - podkreśla "WSJ". Dodaje też, że nawet mały oddział może stanowić "wał ochronny" przed działaniami tzw. zielonych ludzików, którzy pojawili się w zeszłym roku na Ukrainie.

"WSJ" dostrzega, że plan rozbudowy obecności wojskowej na wschodzie Europy budzi obawy niektórych państw członkowskich. Ostrzegają one, że nawet symboliczna obecność wojskowa w pobliżu rosyjskiej granicy może sprowokować konflikt z władzami w Moskwie. "Aby tego uniknąć, zwracają one uwagę, NATO powinno skoncentrować się na innych metodach odstraszania, takich jak demonstrowanie zdolności do szybkiego przemieszczania dużych oddziałów poprzez prowadzenie ćwiczeń, jakie obecnie trwają w Hiszpanii i Portugalii" - napisano w "WSJ".

Informatorzy gazety zwracają uwagę, że plany rozmieszczenia większych oddziałów NATO w Europie Wschodniej są na razie na "etapie wstępnym". Do tej pory nic oficjalnie nie uzgodniono ani nie przedstawiono Radzie Północnoatlantyckiej, której zgoda jest konieczna na podjęcie tego typu kroków. "WSJ" ocenia, że żadne decyzje nie zapadną przed zaplanowanym na lipiec 2016 roku szczytem NATO w Warszawie.

W połowie października minister obrony Tomasz Siemoniak informował, że w Ciechanowie ma powstać dowództwo amerykańskiej brygady, której sprzęt ma być rozmieszczony w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON podkreślał, że życzeniem zarówno strony amerykańskiej, jak i Polskiej jest to, by do lipca 2016 roku, czyli do szczytu NATO w Warszawie, jednostki USA stacjonowały w Polsce.

Rozmieszczenie amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego było tematem rozmów podczas majowego spotkania Siemoniaka z sekretarzem obrony USA Ashem Carterem w Waszyngtonie. W Europie miałby zostać rozmieszczony sprzęt dla jednej amerykańskiej brygady.

Jak podawała amerykańska prasa, do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi i inne wozy pancerne, dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook