Jedynie prawda jest ciekawa


Więcej żołnierzy NATO w Europie Wschodniej?

29.10.2015

NATO rozważa możliwość zwiększenia obecności wojskowej w państwach członkowskich graniczących z Rosją - podaje w czwartek "Wall Street Journal". W ten sposób chce powstrzymać Moskwę przed potencjalną agresją na państwa Europy Wschodniej.

Amerykański dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne i wojskowe. Według nich istnieją dwa scenariusze zwiększenia obecności NATO w Polsce i państwach bałtyckich. "Jeden z nich zakłada rozmieszczenie po batalionie sił NATO w Polsce i każdym z państw bałtyckich - od 800 do 1 tys. żołnierzy w każdym oddziale. Skromniejsza wersja przewiduje powołanie jednego batalionu Sojuszu w regionie" - pisze "WSJ".

Dziennik zwraca uwagę, że takie rozbieżności są wynikiem podziałów w samym NATO. Z jednej strony USA i inne państwa opowiadają się za zwiększeniem obecności militarnej w Europie Wschodniej. Z drugiej strony Niemcy przeciwstawiają się takim planom, tłumacząc "w prywatnych rozmowach", że "nie chcą traktować Moskwy jako stałego wroga lub izolować jej od Europy, mimo prowokacji i tarć w sprawie Ukrainy".

Przedstawiciele NATO, na których powołuje się "WSJ", tłumaczą, że Berlin nie wyraża zgody na znaczne zwiększenie obecności wojskowej Sojuszu na wschodniej flance, "jednak może poprzeć skromniejszy wzrost" liczby żołnierzy.

"Nawet jeżeli plan zostanie zaakceptowany, NATO będzie dysponować na wschodniej flance małymi siłami - ledwo wystarczającymi do powstrzymania inwazji. Jednak wielu przedstawicieli (Sojuszu) wierzy, że wystarczą, aby zademonstrować, iż Zachód pozostaje przywiązany do wzajemnych zobowiązań obronnych" - podkreśla "WSJ". Dodaje też, że nawet mały oddział może stanowić "wał ochronny" przed działaniami tzw. zielonych ludzików, którzy pojawili się w zeszłym roku na Ukrainie.

"WSJ" dostrzega, że plan rozbudowy obecności wojskowej na wschodzie Europy budzi obawy niektórych państw członkowskich. Ostrzegają one, że nawet symboliczna obecność wojskowa w pobliżu rosyjskiej granicy może sprowokować konflikt z władzami w Moskwie. "Aby tego uniknąć, zwracają one uwagę, NATO powinno skoncentrować się na innych metodach odstraszania, takich jak demonstrowanie zdolności do szybkiego przemieszczania dużych oddziałów poprzez prowadzenie ćwiczeń, jakie obecnie trwają w Hiszpanii i Portugalii" - napisano w "WSJ".

Informatorzy gazety zwracają uwagę, że plany rozmieszczenia większych oddziałów NATO w Europie Wschodniej są na razie na "etapie wstępnym". Do tej pory nic oficjalnie nie uzgodniono ani nie przedstawiono Radzie Północnoatlantyckiej, której zgoda jest konieczna na podjęcie tego typu kroków. "WSJ" ocenia, że żadne decyzje nie zapadną przed zaplanowanym na lipiec 2016 roku szczytem NATO w Warszawie.

W połowie października minister obrony Tomasz Siemoniak informował, że w Ciechanowie ma powstać dowództwo amerykańskiej brygady, której sprzęt ma być rozmieszczony w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON podkreślał, że życzeniem zarówno strony amerykańskiej, jak i Polskiej jest to, by do lipca 2016 roku, czyli do szczytu NATO w Warszawie, jednostki USA stacjonowały w Polsce.

Rozmieszczenie amerykańskiego ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego było tematem rozmów podczas majowego spotkania Siemoniaka z sekretarzem obrony USA Ashem Carterem w Waszyngtonie. W Europie miałby zostać rozmieszczony sprzęt dla jednej amerykańskiej brygady.

Jak podawała amerykańska prasa, do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi i inne wozy pancerne, dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook