Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś zainteresowana rozmowami o umowie z UE

14.12.2017
1270olenka
Białoruś zainteresowana rozmowami o umowie z UE

W kontaktach roboczych z Białorusią odbieramy sygnały zainteresowania rozpoczęciem rozmów o czymś na kształt umowy ramowej z UE, podobnej do porozumienia zawartego w tym roku z Armenią - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. polityki wschodniej Bartosz Cichocki.

Cichocki, który przedstawiał na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych informację rządu na temat listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, był pytany o perspektywy zaangażowania Mińska w program Partnerstwa. Wiceszef komisji Robert Tyszkiewicz (PO) zwracał w tym kontekście uwagę m.in. na rozczarowanie, jakim - jego zdaniem - była nieobecność w Brukseli prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Wiceminister zgodził się z Tyszkiewiczem, że "fakt niewykorzystania zaproszenia przez prezydenta Łukaszenkę, jest rozczarowujący". "Uważam, że Białoruś straciła okazję, by (...) przedstawić jakąś wizję swoich stosunków z Unią Europejską" - powiedział wiceszef MSZ.

Zastrzegł zarazem, że - z drugiej strony - "na niższym szczeblu, roboczym" pojawiają się "sygnały ze strony białoruskiej zainteresowania rozpoczęciem rozmów o czymś na kształt umowy ramowej Armenii z UE". Porozumienie to, regulujące relacje pomiędzy Erywaniem a UE, zostało podpisane, po blisko dwuletnich negocjacjach, podczas listopadowego szczytu Partnerstwa w Brukseli.

Armenia miała pierwotnie podpisać z UE umowę stowarzyszeniową, obejmującą porozumienie o wolnym handlu. Na początku września 2013 r. - na trzy miesiące przed zaplanowanym terminem parafowania umowy - niespodziewanie ogłosiła jednak, że zamierza przystąpić do powstającej wówczas z inspiracji Rosji Unii Celnej i zaangażować się w proces tworzenia Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Podpisane w tym roku porozumienie ramowe powstało na bazie tamtego projektu umowy stowarzyszeniowej, uwzględniając przy tym zobowiązania wynikające z przystąpienia Armenii do EUG.

"Ten przykład państwa, które z jednej strony jest członkiem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a z drugiej strony jest państwem, które było zdolne zawrzeć tak zaawansowaną umowę, oddziałuje, kusi - no, może to zbyt kolokwialne powiedzenie - ale ułatwia może pole manewru Białorusi; tak że nie traktowałbym jako przesądzającego negatywnego sygnału nieobecności prezydenta Łukaszenki w Brukseli" - mówił w czwartek Cichocki.

(PAP)

autor: Marceli Sommer

fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 3. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 4. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 5. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 6. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 7. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 8. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook