Jedynie prawda jest ciekawa


Wicepremier Gliński z wizytą w Indiach

08.01.2017

Wicepremier minister kultury Piotr Gliński od poniedziałku będzie przewodniczył rządowo-biznesowej delegacji w Indiach. Gliński weźmie udział w konferencji "Vibrant Gujarat Global Summit 2017" oraz spotka się z premierem Indii Narendrą Modim.

Konferencje "Vibrant Gujarat" w Ahmadabadzie, które władze Indii organizują od 2003 r., są w tym kraju jednym z instrumentów promocji gospodarczej oraz platformą nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorstwami indyjskimi i z innych krajów. 

W tegorocznej konferencji udział weźmie ponad 10 tys. przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów. Polska wystąpi w charakterze kraju partnerskiego; ponadto partnerami jest jeszcze 11 krajów: Australia, Kanada, Dania, Francja, Japonia, Holandia, Szwecja, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania oraz USA. 

"Indie należą do gospodarczych liderów regionu Azji Południowej i są perspektywicznym rynkiem dla polskiego eksportu i polskich inwestycji. Wielkość rynku oraz duże osiągnięcia w rozwoju branż nowoczesnych technologii stawiają Indie w gronie najpoważniejszych polskich partnerów gospodarczych nie tylko w regionie Azji Południowej, ale także w ujęciu globalnym" - podało Ministerstwo Rozwoju w przesłanym PAP komunikacie. 

Wicepremierowi Glińskiemu towarzyszyć będzie rządowo-biznesowa delegacja z Polski; w jej składzie są wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka, a także przedstawiciele ok. 20 polskich firm. Minister Gliński, który we wtorek wygłosi przemówienie podczas oficjalnej inauguracji konferencji "Vibrant Gujarat Global Summit 2017", ma również spotkać się z premierem Indii Narendrą Modim. 

Wcześniej w poniedziałek spotka się z premierem rządu stanu Gudźarat Vijay Rupanim. Przewidziane jest także spotkanie z przedstawicielami indyjskiego biznesu, w tym takich korporacji jak Adani Group, Reliance czy Mahindra & Mahindra. 

"Mamy bardzo dobrą ofertę na rynek indyjski w wielu sektorach, jak maszyny i urządzenia górnicze, przetwórstwo rolno-spożywcze, sektor IT/ICT i nanotechnologie, jednak wymaga ona promocji, wsparcia i zaangażowania również ze strony przedstawicieli administracji gospodarczej kraju" - podkreśla resort rozwoju. 

Jak zaznaczono, w Indiach, które stanowią perspektywiczny rynek dla polskich eksporterów i inwestorów, będzie realizowany specjalny program promocji Polski i polskiej gospodarki. W środę przewodniczenie polskiej delegacji obejmie wiceminister Kościński, który otworzy spotkanie "Forum Biznesu" z udziałem polskich i indyjskich firm. 

Ambasada Polski w Delhi podała na swojej stronie internetowej, że polska delegacja biznesowa będzie składać się z przedstawicieli największych polskich przedsiębiorstw, w tym KGHM, BGK, KUKE oraz innych spółek, m.in. zajmujących się technologiami uzdatniania wody, produkcją samolotów i śmigłowców, produkcją żywności i kosmetyków. 

Obecni mają być również przedstawiciele władz polskich portów i stoczni. Podczas spotkania z przedstawicielami indyjskiego biznesu ma zostać zaprezentowana sektorowa oferta polskich firm biorących udział w delegacji. Dodatkowo wiceminister Kościński ma spotkać się z szefem indyjskiego Ministerstwa Węgla i Energii Odnawialnej Piyushem Goyalem. 

Będzie to już druga wizyta wicepremiera Glińskiego w Indiach; w ubiegłym roku był on na konferencji "Make in India Week" w Mumbaju (Bombaju), która - jak zaznacza polska ambasada - pozytywnie wpłynęła na polsko-indyjskie relacje handlowe.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook